"Milli Eğitim Bakanlığı, bağışlarla yürüyen bir bakanlık haline geldi"

Eğitim politikalarından sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, bütçeden eğitime ayrılan payı eleştirerek, “Maalesef Milli Eğitim Bakanlığı, bağışlarla yürüyen, ihtiyaçları karşılamaya yönelen bir bakanlık haline geldi. Bağış varsa derslik yapılıyor. Bağış varsa tablet alınıyor. Bağış varsa meslek içi eğitim yapılıyor” dedi.

Cumhuriyet > Siyaset - 17 Kasım 2021

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, partisinin genel merkezinde bugün düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini ve eğitim politikalarını eleştirdi. Karabıyık, şöyle konuştu:

“Bildiğimiz gibi bütçe maratonunun içerisindeyiz. Daha henüz Meclis’e gelmedi. Komisyon’da görüşülüyor ve bu maratonun ilk haftasında da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi komisyonda görüşüldü. Biz de birtakım sorunları ve yanlış uygulamaları dile getirdik. Ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 19 yıllık iktidarı boyunca Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin ve içerisindeki eğitim yatırımlarının nereden nereye geldiğini grafiklerle, tablolarla gösterdik. Yani öyle ‘Aslan payı Milli Eğitim Bakanlığı’nın’ demekle olmuyor. Biz, birtakım gerçekleri, bu grafiklerle göz önüne serdik. Bir itiraz da zaten gelmedi. Şimdi öncelikle yetersiz olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine değinmek isterim. Bir ülkede eğer eğitime yeterli bütçeyi ayırmazsanız birtakım sorunlar ortaya çıkıyor ve eğitime verdiğiniz önemin temel göstergelerinden bir tanesi de ayırdığınız bütçe. Bunu da unutmamak gerekiyor. Bu arada öğrenci başına yaptığı harcama, eğitim bütçesinin merkezi bütçe içerisindeki oranı, eğitim bütçesinin milli gelir içerisindeki payı gibi veriler, gerçekten eğitimi nasıl şekillendirmek istiyorsanız, hedeflerinize nasıl ulaşmak istiyorsanız, bunlar adına son derece önemli.

26 milyon öğrenci eğitim görüyor ülkemizde. Yani 83 milyon da bir nüfusun olduğunu varsayarsanız yaklaşık yüzde 31’i öğrenci olarak düşünün. Milli gelir içerisinden eğitime ayrılan pay ise sadece yüzde 3,47. ‘Peki diğer ülkelerde nasıl, dünyada bu durum nasıl’ derseniz; dünyada minimum yüzde 4,2 ile yüzde 8 arasında değişiyor. Yani sonuçta, yetersiz olduğunu görmekteyiz. Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin yetersiz olması, bir takım sorumluluklarını yerine getirememesi anlamında Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluklarını yerine getirmeyince, bu defa vatandaşların eğitim için yapası gereken harcama miktarında mecburen artış oluyor. Yoksulluk ortamında, gelinen noktada bazı vatandaşlar bunu yapabiliyor. Bazı vatandaş, gayret etse de buna imkanı olmuyor. Aslında zaten eğitim bir haktır ve parasız eğitim, devletin temel görevidir ama böyle bir ortamda vatandaşın bir kısmı, bu harcamaları üstlenip bir kısmı da bunu yapamaz durumunda olunca eğitime erişim sorunu ortaya çıkıyor ve eğitime erişimdeki eşitsizlikler katlanarak artıyor. Yani fırsat eşitsizliği dediğimiz noktada bir derinleşme meydana geliyor. Tabii durum böyle olunca, ortaya son derece farklı problemler de ortaya çıkıyor. Mesela en son, fırsat eşitsizliğinin ya da eğitime erişimdeki farkların, uç farkların etkisini biz LGS ve YKS sınavlarının sonuçlarında da gözlemledik. Uçurum farklar vardı. Yani daha iyi eğitim alabilen, maddi imkanı daha iyi olan öğrenci ve aileler için baktığınızda sonuçlar farklıydı ve genel olarak baktığınızda, eğitime erişimi yetersiz olan öğrencilerin ise sonuçlarında büyük farkları, üzücü olarak gördük.

Adalet ve Kalkınma Partisi 2002 yılında iktidar olduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinden eğitim yatırımlarına ayırdığı pay, yüzde 17 küsurlardaydı. Yani devraldığında, yüzde 17, kendi bütçesinden yüzde 17 küsurunu eğitim yatırımlarına ayırıyordu. Ancak bu, zaman içerisinde yüzde 3 buçuk seviyelerine kadar düştü. Geçen yıl, yüzde 4,35 olarak oluştu. Ancak şunu da unutmayalım; geçen sene Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen bütçeden de o görünen rakam üzerinden bir tasarruf da yapıldı. Tek tasarrufa yönlendirilen bakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı olmuştu. Yani bu bütçeden de hepsinin kullanılmadığını kabul edelim. Bu yıl ise eğitime ayrılan pay yüzde 8’e çıkartıldı ancak bu Covid ortamında gerçekten anlamlı bir artış değil ya da önceki dönemlerin eksiğini, kaybını telafi edecek ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nın şu hedefleri gerçekleştireceğiz demesine baktığınızda, bu hedefleri gerçekleştirebilecek bir artış olmadığını çok net olarak size söyleyebilirim.

Ülkemizde bir taraftan derslik ihtiyacı hızla artıyor. Önceki dönemlerde yılda 11 bin derslik, en az yapılabilirken geçen yıl yapılamadığını ifade etmiştik. Bu Covid süreciyle ilgili değil, yeterli bütçe olmayışındandı. Bu yıl ise 5 bin 260 civarında bir derslik tamamlandı. Ama o da yeni başlanan değil önceden başlanmış ve tamamlanan dersliklerdi. Oysa şöyle düşünelim; derslik ihtiyacı zaten var. Sayıştay raporunda var. Sayıştay raporunu bir kenara bırakalım. Milli Eğitim Bakanlığı, kendisi yaptığı açıklamalarda bunu dile getirdi. Aynı öğretmen ihtiyacında olduğu gibi. Diğer taraftan okul öncesi eğitim zorunlu hale gelecekse yine bir derslik ihtiyacı var. Diğer taraftan halen birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören yerlerimiz çok fazla. Bir de pandeminin koşulları var. ‘Sosyal mesafe’ diyoruz ama her nedense derslik işinde Milli Eğitim Bakanlığı sınıfta kaldı. Yapılanlar ise birtakım bağışlarla yapılmaya çalışılıyor ve hep ifade ettiğim gibi maalesef Milli Eğitim Bakanlığı, bağışlarla yürüyen, ihtiyaçları karşılamaya yönelen bir bakanlık haline geldi. Bağış varsa derslik yapılıyor. Bağış varsa tablet alınıyor. Bağış varsa meslek içi eğitim yapılıyor gibi bu örnekleri artırabilirim. Tablet demişken; bakın, eğitime erişemeyen öğrencilerimizin 2,4 milyon olduğunu biliyoruz. Bir önceki dönemde. Her ne kadar, şu kadar bu kadar tablet dağıtıldı dense de sadece 600 bin adet dağıtıldığını biliyoruz. Benim verdiğim soru önergesinde aldığım yanıtta zaten buydu. Yani Covid sürecinde sadece 600 bin tablet dağıtıldı. Bu da bağışlarla gelen bir 600 bin tabletti. CHP’li belediyelerimiz, çok daha fazla sayıda, her bölgemizde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşıladılar. Bunu da belirtmek isterim. Yalnız şunu da ifade edeyim; 2,4 milyon öğrencinin erişimi yoktu. Oysa bu öğrencilerin erişimin sağlamak için alınacak olan tablet miktarı, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin sadece yüzde 1,5’ydi. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi yeterli olarak verilse veya verilen bütçe kullandırılsa veya o kullanılan bütçe planlı harcanmış olsa, sadece yüzde 1,5’u yeterliydi. O yüzde 1,5 ile bu kadar öğrenci eğitimin dışında kalmayacak, eğitime erişimde sorun yaşamayacaklardı.

Eğitime erişimdeki adaletsizliğin YKS ve LGS’ye giren öğrenciler arasındaki bir farkı da meydana getirdiğini de söylemiştik. Bir de şunu ifade etmek isterim; aslında Milli Eğitim Bakanlığı’na yeterli bütçe ayrılması, yani eğitimden tasarruf olmaz, eğitime yeterli bütçe ayrılırsa o zaman ekonomik olarak ve sosyal olarak da şunu sağlamış oluyorsunuz. Yoksulluğun aileden çocuğa geçmesinin de önüne geçiyorsunuz. Çünkü o çocuk iyi bir eğitim alacak, çünkü o çocuk hayata hazırlanacak ve iyi bir iş sahibi olacak. Ailesinin yoksulluğunu kendisi yaşamayacak. Aslında orta ve uzun vadede duruma bu şekilde bakıldığında bile eğitim bütçesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ifade etmek gerekiyor. Diğer taraftan, öğrenciler orta öğretimde hazırlanıyorlar ve üniversite sınavlarına giriyorlar ve bakanlık bütçesinde sürekli şu cümleler geçti, ‘Türkiye’de eğitim sistemi bir harika, Türkiye’de eğitim sisteminin hiçbir sorunu yok, öğrenciler çok iyi yetişiyor’. Yani biz hayretler içerisinde bu ifadeler baktık. Ben çok örnek verebilirim. Eğitim sisteminin kötü olduğuna dair. Her neresinden baksanız elinizde kalıyor ya da mikrofonu herhangi bir vatandaşa, anne baba olan kişiye uzatın, size veryansın edecektir. Çükü o kadar çok sorun yaşadılar ki o kadar birikti ki; sınav problemleri, eğitim sorunları, erişemezlik, yani çok sayıda size sorun sayacaklardır. Ama ben bir tanesini dile getirmek istiyorum. Eğer eğitim bu kadar başarılıysa YKS’de, bir temel TYT dediğimiz bir temel yeterlilikler testi var. 40 matematik, 40 Türkçe, 10 fen, 10 sosyal bilgiler sorusu soruluyor. Bakın, 40 matematik sorusunda 1 tanesini bile doğru yanıtlayamayan öğrenci sayısı geçen yıl 900 küsur bindi. Bu yıl 1 milyonun üstünde. Sorarım size, temel matematik 40 tane sorunda 1 tane bile doğru yapamayan öğrenci sayısı 1 milyonun üzerinde ise bu eğitim sistemi için oturup ağlamak gerekir. Bundan mahcup olmak gerekir.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Altı muhalefet partisi anlaştığı metni kamuoyuna açıklayacak
Altı muhalefet partisi anlaştığı metni kamuoyuna açıklayacak
Enerji Bakanı Fatih Dönmez: Sabit saat uygulaması sürecek
Enerji Bakanı Fatih Dönmez: Sabit saat uygulaması sürecek
Güç Birliği Partisi’nden Başbuğ’a ziyaret
Güç Birliği Partisi’nden Başbuğ’a ziyaret
CHP, emekli ve memur zam oranının 30,95’e yükseltilmesini istedi
CHP, emekli ve memur zam oranının 30,95’e yükseltilmesini istedi
Kılıçdaroğlu'ndan emeklilere: Geçinemiyorsanız hesabını demokratik yollardan sormak sizin göreviniz
Kılıçdaroğlu'ndan emeklilere: Geçinemiyorsanız hesabını demokratik yollardan sormak sizin göreviniz
İmamoğlu: İstanbul 2036 olimpiyatı mutlak hedefimiz
İmamoğlu: İstanbul 2036 olimpiyatı mutlak hedefimiz
İmamoğlu: 86 bin kişiyi zan altında bırakmak çok büyük bir kötülük
İmamoğlu: 86 bin kişiyi zan altında bırakmak çok büyük bir kötülük
Kılıçdaroğlu'ndan 'seçim' talimatı: Kurmayları harekete geçiyor
Kılıçdaroğlu'ndan 'seçim' talimatı: Kurmayları harekete geçiyor
Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a: O önce konuşur sonra dediklerimi yapar
Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a: O önce konuşur sonra dediklerimi yapar
Altı partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmaları son aşamada
Altı partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmaları son aşamada
"Hazine'de olmayan bir parayla garanti verdiler, gizli faizin dik âlâsını uyguladılar”
"Hazine'de olmayan bir parayla garanti verdiler, gizli faizin dik âlâsını uyguladılar”
Bloomberg, Erdoğan'ın bin 56 konuşmasını analiz etti:
Bloomberg, Erdoğan'ın bin 56 konuşmasını analiz etti:
Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu: CHP belediyelerinde asgari ücret 4 bin 500 TL olacak
Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu: CHP belediyelerinde asgari ücret 4 bin 500 TL olacak
Parlamenter sistem çalışmalarında son konu belli oldu
Parlamenter sistem çalışmalarında son konu belli oldu
Kulis: Erdoğan, ismi DEVA ve Gelecek partileriyle anılan eski Bakan Elvan’ı yakınında tutmak istiyor
Kulis: Erdoğan, ismi DEVA ve Gelecek partileriyle anılan eski Bakan Elvan’ı yakınında tutmak istiyor
AKP'den gençlik raporu: İlk defa oy kullanacak seçmenin tercihi yine AK Parti
AKP'den gençlik raporu: İlk defa oy kullanacak seçmenin tercihi yine AK Parti
Kılıçdaroğlu: Milyonlarca işsizimiz var, pazar atıklarından beslenen yüz binler var
Kılıçdaroğlu: Milyonlarca işsizimiz var, pazar atıklarından beslenen yüz binler var
Kılıçdaroğlu: Gelmedik, sofranıza oturmadık, dertlerinizi dinlemedik, Şanlıurfa’ya helalleşmeye geldim”
Kılıçdaroğlu: Gelmedik, sofranıza oturmadık, dertlerinizi dinlemedik, Şanlıurfa’ya helalleşmeye geldim”
CHP'li Ağbaba'dan TÜİK'e: TÜİK, üzerindeki baskıyı sorumluluk almayarak kabul ediyor; talimatla veri açıkladığının itirafıdır!
CHP'li Ağbaba'dan TÜİK'e: TÜİK, üzerindeki baskıyı sorumluluk almayarak kabul ediyor; talimatla veri açıkladığının itirafıdır!
CHP'li Çetin Osman Budak’tan tarikat yurdu tepkisi: Öğrencileri mahkûm ettiniz
CHP'li Çetin Osman Budak’tan tarikat yurdu tepkisi: Öğrencileri mahkûm ettiniz
TBMM'deki bütçe görüşmelerinde yumruklu kavga çıktı
TBMM'deki bütçe görüşmelerinde yumruklu kavga çıktı
AKP, Seçim Yasası değişikliğini Mart başında Meclis'e sunmayı planlıyor
AKP, Seçim Yasası değişikliğini Mart başında Meclis'e sunmayı planlıyor
Erdoğan, Katar’a gidiyor
Erdoğan, Katar’a gidiyor
İyi Partili Erhan Usta: Berat Albayrak ekonomi yönetimine tamamen hâkim
İyi Partili Erhan Usta: Berat Albayrak ekonomi yönetimine tamamen hâkim
Ormanlar ranta açılacak ve yok edilecek
Ormanlar ranta açılacak ve yok edilecek
CHP'li Yavuzyılmaz: Nureddin Nebati ilk çift maaşlı bakan oldu; Aylık geliri 65 bin 849 TL
CHP'li Yavuzyılmaz: Nureddin Nebati ilk çift maaşlı bakan oldu; Aylık geliri 65 bin 849 TL
AKP-MHP, kurdaki ‘dış mihrakların’ araştırılmasını reddetti
AKP-MHP, kurdaki ‘dış mihrakların’ araştırılmasını reddetti
CHP'li Nazlıaka'dan kadınların eşit temsilini öngören yasanın reddedilmesine tepki
CHP'li Nazlıaka'dan kadınların eşit temsilini öngören yasanın reddedilmesine tepki
Erdoğan: Kur ve enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer
Erdoğan: Kur ve enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer
Faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu iyileşme olacak
Faizin düşüşü sebebiyle kurda da ciddi bir olumlu iyileşme olacak
CHP’den Bahçeli’ye yanıt: Mansur Yavaş’ın arkasında Ankara halkının ve Millet İttifakı’nın nefesi vardır
CHP’den Bahçeli’ye yanıt: Mansur Yavaş’ın arkasında Ankara halkının ve Millet İttifakı’nın nefesi vardır
DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan tutuklandı
DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan tutuklandı
Erdoğan'ın hedefinde Kılıçdaroğlu var
Erdoğan'ın hedefinde Kılıçdaroğlu var
Ali Babacan: ‘Ülkeyi eski karne günlerine döndürüyorlar
Ali Babacan: ‘Ülkeyi eski karne günlerine döndürüyorlar
“Ben ‘Helalleşme' dedim ama ‘hesaplaşma' ayrı”
“Ben ‘Helalleşme' dedim ama ‘hesaplaşma' ayrı”
İmamoğlu: Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük atık yakma ve enerji tesisini İstanbul’a kazandırmanın gururunu yaşıyoruz
İmamoğlu: Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük atık yakma ve enerji tesisini İstanbul’a kazandırmanın gururunu yaşıyoruz
AKP'li eski bakan Alaboyun'dan itiraf: 'Aldatılmış hissetmiyorum ama...'
AKP'li eski bakan Alaboyun'dan itiraf: 'Aldatılmış hissetmiyorum ama...'
CHP'li Yavuzyılmaz: Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hizmet binası için ödediği aylık kira Sayıştay raporunda sansürlenmiş
CHP'li Yavuzyılmaz: Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hizmet binası için ödediği aylık kira Sayıştay raporunda sansürlenmiş
CHP'nin ortak miting teklifine İyi Parti olumsuz yanıt vermiş
CHP'nin ortak miting teklifine İyi Parti olumsuz yanıt vermiş
Meral Akşener: 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak
Meral Akşener: 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak
Muhalefet partileri bugün Meclis'te ekonomiyi değerlendirmek üzere bir araya geliyor
Muhalefet partileri bugün Meclis'te ekonomiyi değerlendirmek üzere bir araya geliyor
CHP’de OHAL kaygısı: ‘Ağır ekonomik buhran’ gerekçe gösterilebilir
CHP’de OHAL kaygısı: ‘Ağır ekonomik buhran’ gerekçe gösterilebilir
"Ekonomideki durum 3-4 ay içinde çözülecek"
"Ekonomideki durum 3-4 ay içinde çözülecek"
DEVA Partisi'nden erken seçim çağrısı: Bu iktidara seslenmek artık anlamsız
DEVA Partisi'nden erken seçim çağrısı: Bu iktidara seslenmek artık anlamsız
Meral Akşener'den kürsüde sert sözler: 'Erdoğan ülkeyi batırdı'
Meral Akşener'den kürsüde sert sözler: 'Erdoğan ülkeyi batırdı'
Erdoğan, "erken seçim" çağrılarına kapıyı kapattı: Onlar tarih oldu, 15-20 ayda bir seçim yapmak ilkel kabilelerin işidir
Erdoğan, "erken seçim" çağrılarına kapıyı kapattı: Onlar tarih oldu, 15-20 ayda bir seçim yapmak ilkel kabilelerin işidir
TİP milletvekili Kadıgil, Bakan Soylu'ya Sedat Peker'in iddialarının yer aldığı Duvar kitabını hediye etti
TİP milletvekili Kadıgil, Bakan Soylu'ya Sedat Peker'in iddialarının yer aldığı Duvar kitabını hediye etti
İddia: Lütfi Elvan’ın ayrılığı yakın; yerine Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın adı geçiyor
İddia: Lütfi Elvan’ın ayrılığı yakın; yerine Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın adı geçiyor