Milletvekili Kadıgil: Meclis, hali vakti yerinde yaşlı erkekler kulübü

Kadınlar şiddetten korunma yöntemlerini anlatıyor

bianet > Siyaset - 25 Kasım 2020

CHP Milletvekili Sera Kadıgil, "Bir ricam olacak, sevgili erkekler altı bomboş laflarla kadına karşı şiddeti kınamayı lütfen bıraksınlar. Bu şiddeti doğuran aymazlığı, bu toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek için ne yapacağız bir zahmet onu bir anlatsınlar!" diyor.

“İstanbul’da büyüyen her kadın gibi bir değil, onlarca ayrı tedbirim vardı elbette. Ana arterlerde dolaşmama, arka ve ara sokaklara girmeme, gece taksiye bineceksem mutlaka plakasını arkadaşlarıma bildirme, bindikten sonra telefonla arayıp ‘evet şimdi bindim taksiye eve geliyorum canım, tamam tamam atarım plakasını merak etme’ diye şoförün duyacağı yüksek bir sesle “önleyici” tedbir alma."

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, şiddetten korunma yöntemlerini böyle sıralıyor. Aynı zamanda Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu CHP Grup Sözcüsü olan Kadıgil, 483'ü erkek, 101'i kadın milletvekilinden oluşan Meclis'in "Erkekler Kulübü" olduğuna dikkat çekiyor. 

"Meclisteki konuşmaları, siyasi atışmaları bir bu gözle dinlemenizi rica edeceğim. "Adam ol"lar, "beyler" kimi zaman çok daha vahim ifadeler havada uçuşuyor" diyen Kadıgil'in bir çağrısı da kadın milletvekillerine: 

"Siyasetteki kadın arkadaşlarımızla dayanışma içinde hareket etmeye, kadınları, kadına dair meseleleri görünür kılmaya, erilleşmeden siyaset yapmaya gayret ediyoruz ama sayımız ne yazık ki çok az, bu nedenle bu vesileyle her siyasi görüşten, imkânı olan her kadına "Allah'ını seven defansa gelsin" demek istiyorum."

 “Kurallar uygun oynarsanız taltif ediliyorsunuz”

Öncelikle siyasetçi bir kadın olarak cinsiyetçi ve ayrımcı bir yaklaşımla karşılaştığınız oldu mu?

Elbette oldu, olmaz olur mu? Siyaset öyle bir iş ki resmen yaşını başını almış erkekler kulübü! Kadınlar ve gençler süs biberi gibi vitrine dizilmek için az sayıda varlar ama konuşmamıza,  sorgulamamıza, köhneleşmiş bazı bakış açılarını eleştirmemize alışık bir yapı yok karşımızda.

Erkekler kulübünün kurallarına uygun oynarsanız taltif ediliyorsunuz. Ya da genç ve kadınsanız ne söylerseniz söyleyin “bizim kız, çok tatlı bu ya cin cin” gibi birbirinden tuhaf geçiştirmelerle karşılaşabiliyorsunuz.

Aslında bazen kötü niyet bile olmuyor ama iliklere işlemiş siyasetteki yaşlı erkek egemenliği. Karşısında genç bir kadın görünce kafasında nereye oturtacağını bilemiyor bu kulübün mensupları.

Bunun dışında son derece cinsiyetçi bir dile her gün ama her gün maruz kalıyoruz. Meclisteki konuşmaları, siyasi atışmaları bir bu gözle dinlemenizi rica edeceğim. “Adam ol”lar, “beyler” kimi zaman çok daha vahim ifadeler havada uçuşuyor.

Bir kadın biraz sert perdeden konuşunca anında “dırdırcı ve cadaloz” ilan edilirken, bir erkek bağırıp çağırınca nedense “bu da çok sinirli adam, tipik Karadenizli” oluyor.

Tam da bu sebeple kimi zaman çok yorucu hale gelse de azimle aktif siyasete devam ediyorum. Siyasetteki kadın arkadaşlarımızla dayanışma içinde hareket etmeye, kadınları, kadına dair meseleleri görünür kılmaya, erilleşmeden siyaset yapmaya gayret ediyoruz ama sayımız ne yazık ki çok az, bu nedenle bu vesileyle her siyasi görüşten, imkânı olan her kadına “Allah’ını seven defansa gelsin” demek istiyorum.

Ayrıca siyaseti “imkânı olanın yapabileceği bir iş” olmaktan çıkartmadıkça bu düzen böylece sürüp gidecek onu da adım gibi biliyorum. Hiçbir ekonomik güvencesi olmayan bir kadın, iş bulup bulamayacağı dahi meçhul bir genç aktif siyasette nasıl, ne kadar var olabilir ki?

Sistem tam da bunu sağlama almak üzerine kurulu zaten. Hali vakti yerinde yaşlı erkekler kulübü nitelemem tam da bu yüzden. Kadınların ve gençlerin hakkıyla temsil edilmediği bu adaletsiz düzen değişmeden hiçbir şey değişmeyecek. 

“Meclis’in en temel sorunu nicelik”

Siz mesleğinizi yaparken bir kadın olarak ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz?

Avukatken de benzer sıkıntılar vardı aslında meslek grubu fark etmiyor, her ne iş yapıyor olursanız olun kadınsanız zorluk seviyeniz bir anda artıyor, aldığınız ücret ise azalıyor.

Sadece Türkiye’de değil birkaç istisnai gelişmiş ülke dışında tüm dünyada bu böyle. Şu anda Meclis’te hissettiğim en temel sorun öncelikle nicelik.

Yani somut olarak nereye baksanız erkek bir ortamda çalışıyoruz. Kadın olarak her zaman daha büyük bir mercek altındayız. Her hareketimize erkek vekillere nazaran biraz daha dikkat etmemiz bekleniyor. Çünkü zaten kafalar hata aramaya programlı. Hata yapan erkekse “bu böyle bir insan” deniyor ama bir kadın hata yaptığında anında konu genelleniyor ve “kadınlar da böyle yea” deniyor. Eskiden mesela ilk başlarda kahvelere, atölyelere gittiğimde kendimi dinletmekte zorlandığımı hissediyordum.

Sonradan öğrendim kimi zaman sesimi yükselterek, kimi zaman doğrudan yüzlerine gerçekleri söyleyerek kendimi dinletmeyi. Şimdi bir kahveye girdiğimde konuşmaya başlamadan önce ve sonra yüzlerinde oluşan ifadeyi görmeyi çok seviyorum.

Resmen “aferin bak kadın ama yine de iyi konuştu” diyen oluyor.  Kadınların her istedikleri işi yapmalarını sağlayıncaya ve işlerini iyi yapmasına kimse şaşırmayıncaya(!) dek çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.

“Fiziksel ve sözlü şiddetle karşılaştım”

Gelelim temel konumuza şiddete… Kadınların, çocukların ve hatta hayvanların sıkça şiddete uğradığı bir ülkede siz şiddetle hiç karşı karşıya geldiniz mi?

Tabii ki. Hem fiziksel hem de sayısız sözlü tacize maruz kaldım.  Gerek avukatlık, gerek siyasetle bağlantılı olarak iş hayatım boyunca da çok fazla tacize dolaylı yoldan tanık oldum ne yazık ki. Özellikle hayvan hakları konusunda aktif çalıştığım dönemde gördüğüm kimi olaylar bugün bile uykularımı kaçırıyor.

Çocuk istismarına ilişkin ilgilendiğim dosyalar, vekillikle birlikte özellikle kadınlardan yoğunlukla gelen ihbarların her biri çok canımı yakıyor. Kişisel olarak soruyorsanız da elbette her kadın gibi ben de çokça tacize maruz kaldım. Ben yine görece çok şanslıydım, İstanbul’un iyi bir yerinde, güvenli, sevgi dolu bir ailede ve mahallede büyüdüm. Ancak okula gidip geliyoruz, toplu taşıma kullanıyoruz, e genciz geziyoruz tozuyoruz.

Birkaç an var unutmadığım mesela bir kere 22-23 yaşındayım araba sürüyorum, mevsimi yaz tabi camlar açık. Kırmızı ışıkta beklerken soluma bir motor yanaştı, sürücüsü içeri bana baktı, sonra da ağza alınmaz bir laf etti sırıtarak.Sinirimin tepeme sıçradığını anında kapıyı motoruna vurarak yere düşürdüğümü, arkadan yetişen taksicilerin adamı elimden aldıklarını hatırlıyorum. Bir kez de daha lisedeyken otobüste bir adamın elle tacizine maruz kalmıştım. Adamı bayağı tekme tokat otobüsten atmıştım yolcuların da desteğiyle.

"Aklıma çok örnek geliyor"

Sizin şiddetten korunma pratikleriniz neler? 

Boşsa dolmuşa otobüse binmeyip dolusunu beklemek. Çok kalabalıksa bindiğin araçta sırtını dayayabileceğin güvenli bir nokta tespit edip orayı kapmak,  sokakta yürürken arkandan biri ısrarla aynı mesafede gelmeye devam ediyorsa tak diye durup geri üstüne doğru yürümek ya da etraf kalabalık değilse ilk gördüğün dükkâna girmek.

Düşündükçe daha yüzlerce örnek geliyor aklıma ve dediğim gibi ben görece güvenli bir çevrede büyüdüm. Her gün yaşadığı evin içinde en güvenmesi gereken kişiler tarafından cinsel, psikolojik, fiziksel ya da ekonomik şiddete uğrayan ve gidecek başka hiçbir yeri olmayan milyonlarca kadının neler yaşadığını varın siz hesap edin… 

"Erkekler şiddeti kınamayı bıraksın!"

25 Kasım’a dair bir mesajınız var mı?

Bu 25 Kasım’da kadına karşı şiddet ne demek, kadın cinayeti ne demek bunu artık herkes tam olarak anlasın istiyorum. “Erkekler de cinayete kurban gidiyor neden erkek cinayeti demiyoruz” yönündeki dahiyane(!) argümanı bir kez daha duymaya tahammülüm kalmadı.

Kadın cinayeti demek öldürülmüş herhangi bir kadın demek değildir. Her öldürülen kadın da “kadın cinayeti” değildir. Kadın cinayeti demek sırf kadın olduğu için, kadın kimliği nedeniyle, toplumun kadına uygun gördüğü uydurma roller, kadına atfedilen saçma sapan özellikler gerekçe gösterilerek öldürülen kadınlar için kullanılan bir ifadedir! Kadına karşı şiddet budur.

Bir kadın yemek yapmadı diye, bakımsız diye öldürülüyorsa bu bir kadın cinayetidir! Bir kadın sırf bir akşam canı istedi iki kadeh bir şey içmeye bara gitti diye öldürülüyorsa bu kadın cinayetidir. Bir kız çocuğu tecavüze uğradı diye öldürülüyorsa bu kadın cinayetidir! Bir insan müsveddesi kendinden ayrılmak isteyen kız arkadaşını dövmeyi, öldürmeyi kendinde hak görüyorsa, bir baba kızını sırf sevgilisi var diye çekip vurabiliyorsa bu kadın cinayetidir!  

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bir ricam olacak, sevgili erkekler altı bomboş laflarla kadına karşı şiddeti kınamayı lütfen bıraksınlar. Bu şiddeti doğuran aymazlığı, bu toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek için ne yapacağız bir zahmet onu bir anlatsınlar!

Üniversitelerde toplumsal cinsiyet programlarını kaldıran, MEB müfredatlarından bu kavramı çıkartan, toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin çocuk kitaplarını bile “muzır neşriyat” adı altında takır takır yasaklayan, 2020 yılında hala zerre utanmadan “kadın üniversitesi” gibi saçmalıkları savunan, fıtrat adı altında cinsiyete dayalı ayrımcılığı ve haliyle kadına karşı şiddeti alenen körükleyen insanlar 25 Kasım’da çıkıp kadına karşı şiddete hayır mesajı vermiyorlar mı, işte ben o zaman çok sinirleniyorum.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
İsrail'den Suriye'ye saldırı: Hava savunma sistemleri devrede
İsrail'den Suriye'ye saldırı: Hava savunma sistemleri devrede
“Başkanlık sisteminde parlamenter sistemin unsurlarını ve tanımlarını aramak yanlış”
“Başkanlık sisteminde parlamenter sistemin unsurlarını ve tanımlarını aramak yanlış”
Uluçevik: 'Atina gerilimle masaya geliyor'
Uluçevik: 'Atina gerilimle masaya geliyor'
Kremlin: Biden’ın görevi devralması, Rusya açısından hiçbir şeyi değiştirmeyecek
Kremlin: Biden’ın görevi devralması, Rusya açısından hiçbir şeyi değiştirmeyecek
Miçotakis: Türkiye ile sorunu çözemezsek mahkemeye gideriz
Miçotakis: Türkiye ile sorunu çözemezsek mahkemeye gideriz
AB'den Türkiye'ye uyarı: Somut adımlar bekliyoruz
AB'den Türkiye'ye uyarı: Somut adımlar bekliyoruz
Yeni bir dönem başlıyor
Yeni bir dönem başlıyor
AB ve NATO Biden'i kutladı
AB ve NATO Biden'i kutladı
'Türkiye eksen değiştirecek fakat sorun şu ki, değiştirecek eksen yok'
'Türkiye eksen değiştirecek fakat sorun şu ki, değiştirecek eksen yok'
Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkilerindeki zorlu konular neler olacak?
Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkilerindeki zorlu konular neler olacak?
İYİ Parti, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışma taslağı Genel İdare Kurulu’na sundu
İYİ Parti, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışma taslağı Genel İdare Kurulu’na sundu
Biden Yönetimi’nin Türkiye hamleleri netleşiyor
Biden Yönetimi’nin Türkiye hamleleri netleşiyor
ABD'nin yeni bakanı: Türkiye sözde müttefik
ABD'nin yeni bakanı: Türkiye sözde müttefik
'Bahçeli Erdoğan'ın gücünü kullanarak ülkeyi ateşe atıyor'
'Bahçeli Erdoğan'ın gücünü kullanarak ülkeyi ateşe atıyor'
BM'den İsrail'e 'işgali durdur' çağrısı
BM'den İsrail'e 'işgali durdur' çağrısı
Türkiye, BAE ile ilişkilerin normalleşmesi için BAE'den adım bekliyor
Türkiye, BAE ile ilişkilerin normalleşmesi için BAE'den adım bekliyor
CHP’nin toplatılan kitapları geri verilme kararına rağmen iade edilmedi
CHP’nin toplatılan kitapları geri verilme kararına rağmen iade edilmedi
Yunan Dışişleri Bakanı Dendias: Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz
Yunan Dışişleri Bakanı Dendias: Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz
Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik görüşmeler yeniden başladı
Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik görüşmeler yeniden başladı
Financial Times, Afrika'daki Türkiye'yi yazdı
Financial Times, Afrika'daki Türkiye'yi yazdı
Nereye gitti bu paralar?
Nereye gitti bu paralar?
Akşener: Erdoğan başbakanlığını Baykal’a borçlu
Akşener: Erdoğan başbakanlığını Baykal’a borçlu
Fransa Dışişleri Bakanı: İran ve ABD acilen nükleer anlaşmaya dönmeli
Fransa Dışişleri Bakanı: İran ve ABD acilen nükleer anlaşmaya dönmeli
İsrail televizyonu, Biden'ın ekibi ile İran’ın müzakerelere başladığını iddia etti
İsrail televizyonu, Biden'ın ekibi ile İran’ın müzakerelere başladığını iddia etti
S-400 krizi Türkiye-Amerika ilişkilerine en büyük darbeyi indirdi
S-400 krizi Türkiye-Amerika ilişkilerine en büyük darbeyi indirdi
Davutoğlu: Özdağ'a saldırı siyasi terördür, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açık ve net açıklama bekliyoruz
Davutoğlu: Özdağ'a saldırı siyasi terördür, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açık ve net açıklama bekliyoruz
Türkiye ile Yunanistan'ın NATO’daki görüşmeleri devam edecek
Türkiye ile Yunanistan'ın NATO’daki görüşmeleri devam edecek
Rusya, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceğini duyurdu
Rusya, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceğini duyurdu
Yeneroğlu, AKP'den istifa mektubunu paylaştı
Yeneroğlu, AKP'den istifa mektubunu paylaştı
“Trump, İsrail’in CENTOM’da yer alması için talimat verdi”
“Trump, İsrail’in CENTOM’da yer alması için talimat verdi”
Gelecek Partisi yöneticisi Selçuk Özdağ'a silahlı saldırı düzenlendi
Gelecek Partisi yöneticisi Selçuk Özdağ'a silahlı saldırı düzenlendi
2020 yılında 27 yeni parti kuruldu
2020 yılında 27 yeni parti kuruldu
Kılıçdaroğlu: Gün beraber düşünme günüdür
Kılıçdaroğlu: Gün beraber düşünme günüdür
Cesur, etkili ve çalışkan bir il başkanına ihtiyacımız var
Cesur, etkili ve çalışkan bir il başkanına ihtiyacımız var
HDP’de fezlekesiz milletvekili yok
HDP’de fezlekesiz milletvekili yok
Mahkeme, İYİ Parti'nin Özdağ'ı ihraç kararını iptal etti
Mahkeme, İYİ Parti'nin Özdağ'ı ihraç kararını iptal etti
Ruhani, Kongre baskınını kışkırtmakla suçlanan Trump'ı 'tarihi terörist' olarak niteledi
Ruhani, Kongre baskınını kışkırtmakla suçlanan Trump'ı 'tarihi terörist' olarak niteledi
MHP, HDP'nin kapatılması için Siyasi Partiler Yasası'na başvuracak
MHP, HDP'nin kapatılması için Siyasi Partiler Yasası'na başvuracak
Pompeo: El Kaide'nin yeni üssü İran
Pompeo: El Kaide'nin yeni üssü İran
Sancar: Muhalefet daha cesur olmalı
Sancar: Muhalefet daha cesur olmalı
"Türkiye ile uzun vadeli çözümler bulmayı hedefliyoruz
"Türkiye ile uzun vadeli çözümler bulmayı hedefliyoruz
Muhalefetin 6 bin 606 önergesi yanıtsız kaldı
Muhalefetin 6 bin 606 önergesi yanıtsız kaldı
Avrupa Birliği liderleri 'Pompeo ile görüşmeyi iptal etti'
Avrupa Birliği liderleri 'Pompeo ile görüşmeyi iptal etti'
Atina ile istikşafi görüşmeler 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak
Atina ile istikşafi görüşmeler 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak
Pentagon: Türkiye'nin F-35 üretimindeki katılımı azalmaya devam edecek
Pentagon: Türkiye'nin F-35 üretimindeki katılımı azalmaya devam edecek
Kas gücüne dayalı dış politika Ankara'yı Batı'dan uzaklaştırdı
Kas gücüne dayalı dış politika Ankara'yı Batı'dan uzaklaştırdı
Avusturya, Türkiye adına casusluk yapmakla suçlanan kişiyi sınır dışı etti
Avusturya, Türkiye adına casusluk yapmakla suçlanan kişiyi sınır dışı etti
Erdoğan, AB büyükelçileri ile buluştu: İlişkileri tekrar rayına oturtmak için hazırız
Erdoğan, AB büyükelçileri ile buluştu: İlişkileri tekrar rayına oturtmak için hazırız