Kız çocukları “satrançta da varım” diyor

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, FIDE tarafından “Avrupa Kıtasının Üstün Başarılı Yöneticisi” seçildi

Haber Merkezi > Güncel - 07 Ağustos 2022

Satrançta büyük bir gurur yaşanıyor. 3 Türk kadını Avrupa’nın en başarılısı oldu. Satrançta son 10 yıldır   yaşanan büyük değişimin mimarı olan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı(TSF) Gülkız Tulay, “Avrupa’nın Üstün Başarılı Yöneticisi” seçildi.

FIDE’nin “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri”nde kıtalar yarıştı, en fazla ödülü Türkiye kazandı. TSF Başkanı Tulay’ın yanı sıra Türkiye’nin ilk Kadın Uluslararası  Satranç Ustası Nilüfer Çınar Çorlulu, “Avrupa’nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni” olarak ödül aldı. Satranç milli takım sporcusu   Handenur Şahin de  “Avrupa’nın Mücadeleci Ruhuyla Öne Çıkan Engelli Kadın Oyuncusu”  oldu. 

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Avrupa’nın Üstün Başarılı Yöneticisi” seçilerek Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı. Türk satrancının son 10 yılda sergilediği başarı grafiğinin mimarı olan Tulay, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından düzenlenen “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri”nde “Üstün Başarılı Yönetici” dalında aday gösterilen isimlerden biri oldu.  Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarının en iyilerinin belirlendiği ödül programında, TSF Başkanı Tulay, satranç sporunun yaygınlaştırılması için hayata geçirdiği projeler ve başarılı çalışmaları nedeniyle “Avrupa Kıtasının  Üstün Başarılı Yöneticisi” ödülüne layık görüldü.

Kıtaların yarıştığı FIDE’nin “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri”nde en fazla ödülü Türkiye kazandı. TSF Başkanı Tulay’ın yanı sıra iki Türk kadın satranççısı da ödüllendirildi. Türkiye’nin ilk Kadın Uluslararası  Satranç Ustası Nilüfer Çınar Çorlulu, “Avrupa’nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni” olarak ödül aldı. Satranç milli takım sporcusu    Handenur Şahin de  “Avrupa’nın Mücadeleci Ruhuyla Öne Çıkan Engelli Kadın Oyuncusu”  oldu. 

En başarılı yönetici,  en iyi oyuncu, en iyi antrenör, en iyi eğitmen, en çok kadın bulunan federasyon gibi çeşitli kategorilerde çok sayıda adayın yarıştığı ödül programında, uluslararası satranç dünyasından ünlü isimlerin yer aldığı FIDE jürisi, oluşturulan kriterlere göre titiz bir değerlendirme yaptı. Jüri değerlendirmesinde kendi kategorisindeki adaylar arasından sıyrılan Tulay,  büyük ödülün sahibi oldu. Tulay, Hindistan'ın Chennai kentinde 5 Ağustos'ta 44. FIDE Satranç Olimpiyatı’nda düzenlenen törenle ödülünü aldı. FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich ile birlikte birçok yıldız ismin bulunduğu  ödül töreninde, FIDE Başkan Vekili  Bachar Kouatly’dan ödülünü alan Tulay,  bu başarıyı “Bu Türk satrancının üstün başarı ödülü” olarak niteleyerek, şöyle devam etti:  “Ne mutlu ki her geçen gün daha ileri giden, yıldız sporculara sahip olan ve göz kamaştıran başarılara imza atan Türk satrancının geldiği noktayı artık dünya da takdir ediyor. Bu ödülü bireysel bir takdirden ziyade Türk satrancının dünyadaki yerinin bir yansıması olarak görüyorum ve Türk satrancında yeni başarıların habercisi olarak değerlendiriyorum. Bir Türk kadını olarak bu ödüle layık görülmek gerçekten heyecan verici. Türk sporu adına, Türk satrancı adına, Türkiye adına onur duydum. Türk kadınları, satranç başta olmak üzere hayatın her alanında, büyük bir başarıyla, cesaretle, özgüvenle daha yaşanabilir bir dünya için, aydınlık yarınlar için mücadelesine devam edecek” dedi.

Kıtalar yarıştı en çok ödülü Türkiye kazandı

FIDE’nin “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri”nde kıtalar yarıştı, en fazla ödülü Türkiye kazandı. TSF Başkanı Tulay’ın yanı sıra Nilüfer Çınar Çorlulu “Avrupa’nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni” olarak ödül alırken,  Handenur Şahin de  “ Avrupa’nın Mücadeleci Ruhuyla Öne Çıkan Engelli Kadın Oyuncusu” kategorisinde ödül aldı. TSF Başkanı Tulay bu iki ödülle ilgili de “Yönetim Kurulu üyemiz ve Türkiye’nin önemli kadın satranççılarından Nülüfer Çınar Çorlulu ile gerçekten ödülünün hakkını veren tüm engelleri cesurca ve başarıyla aşan sporcumuz Handenur Şahin’in ödülleri de mutluluğumuzu artırdı. Ödül programından 3 ödülle dönüyoruz. Türk satrancının değerli iki ismini de yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Avrupa’nın Öne Çıkan Satranç Eğitmeni” olan Nilüfer Çınar Çorlulu Türkiye’nin satrançta ilk Uluslararası Kadın Ustası. Türkiye'nin en başarılı kadın satranç sporcularından biri olan   Çorlulu, 21 yıl boyunca Türk milli takımında görev aldı. Şu anda TSF Yönetim Kurulu’nda Asbaşkan olarak görev alan Çorlulu, kendi kulübünde çocuklara satranç eğitimi veriyor. 2  yaşında SMA teşhisi konan 1997 doğumlu  Handenur Şahin ise TSF’nin Ana Sponsoru Türkiye İş Bankası ile hayata geçirdiği Satranç Sınıfları projesi ile 10 yaşında satranç sporuyla tanıştı. Milli takım formasını gururla taşıyan Şahin, birçok uluslararası turnuvada büyük başarıya imza attı. Şahin, Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünü birincilikle bitirdi. Sabancı Üniversitesi Siyaset Bilimi tezli yüksek lisans programına tam burslu kabul edildi ve mezun oldu.

Türk satrancının başarısı Avrupa’da örnek oldu

TSF Başkanı Gülkız Tulay yönetiminde Türk satrancı son 10 yılda büyük bir atılım yaptı. Federasyonun çabalarıyla satranç sporu okullardan kahvelere, kütüphanelerden sokaklara hayatın her alanında var olurken, futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi en popüler sporlar arasında öne çıktı. Bu başarı grafiği Avrupa ve dünya şampiyonlukları getirdi ve en parlak sporculardan oluşan, binden fazla ismin yer aldığı bir milli takım havuzu kurulmasını sağladı. Türkiye’nin 81 ilinde sayısız projelerle, 7’den 70’e herkes satranç ile tanıştı. Rekor katılımlı şampiyonalar, turnuvalar, çok sayıda uluslararası organizasyon ve sayısız proje düzenlendi. Okullarda satranç sınıfları açıldı, “Yeni Hayata Bir Hamle”, "Doğru Hamlede Buluşalım”, “Sevgi Evleri”, “Satranç Eğitimini Geliştirme”, “Satranç ile Mutlu Yarınlar”, “Kale Gibi Gelecek”, “Gören Eller” gibi başarıyı getiren pek çok proje düzenlendi. Üretilen projeler, sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da ses getirdi. Türk satrancının yaşadığı dönüşüm Avrupa’da örnek ‘başarı modeli’ olarak  gösterilmeye başlandı  Hızla 1 milyonun üzerine çıkan lisanslı satranç sporcusu ile rekor kırıldı. 580 madalya kazanıldı. 2012 yılına kadar sadece  5 “büyük usta” varken, bu sayı hızla yükseldi. Bugün 13 büyük usta, 1 (kadın) uluslararası usta ve 3 kadın büyükusta Türk satrancı için büyük başarılara imza atıyor.

Türkiye 2016 yılında, olimpiyatlarda altıncı olarak Türk satranç tarihinin en önemli derecesini elde ederken   son 10 yılda dünyada sayısız başarıya, madalya ve kupaya sahip oldu. Son olarak “2022 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası”nda genç milliler, 5 altın, 6 gümüş, 5 bronz olmak üzere toplam 16 madalya kazanırken, Avrupa şampiyonu olan Türkiye ayrıca "en başarılı ülke ödülü"nü de almayı başardı. Bu şampiyonada özellikle kızlar kendi kategorilerinde tarih yazdı.TSF, sporcularının başarılarının yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyon yeteneğiyle de dünya kamuoyunda adından söz ettiren bir federasyon oldu. Türkiye, uluslararası turnuvalarda ev sahipliğinden memnuniyet duyulan ülkelerin başında geldi.

Kız çocuklarının satranç sporunda olmasına özel önem veren Gülkız Tulay yönetimindeki TSF sayesinde 10 yıl önce 47 bin 332 olan lisanslı kadın sporcu sayısı 2022 yılı itibariyle 368 bini geçti. Bu sayede satranç sporu, lisanslı kadın sporcu sayısı açısından tüm branşlar arasında zirveye yerleşti.

FIDE Yılın Kadınları Ödülleri gelenekselleşecek

FIDE, 2022 yılını  ‘Satrançta Kadın Yılı' olarak ilan etti. Yıl boyunca FIDE ve üye kuruluşları, kadınların satrancın her alanında gelişimini desteklemek için bir dizi etkinliğe ev sahipliği yaptı. “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri” program da FIDE'nin 2022 yılı boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları, programları ve uygulamaları oluşturmak ve teşvik etmek için yatırım yapmaya karar verdiği yedi girişimden biri.  FIDE Genel Müdürü Dana Reizniece-Ozola, ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: "Bu ödüller, uluslararası satranç topluluğumuzdaki kadınların çalışmalarını vurgulamamıza ve kutlamamıza olanak tanıyor. Kadınların yaptığı harika işlere ışık tutuyoruz. Bir kız veya bir kadın ne olmak istediğini düşündüğünde, satrancın da bir kariyer yolu olduğunu aklında tutmasını sağlamalıyız. Dünyanın en büyük oyuncuları olabilecekleri bir ortam yaratmak bizim görevimizdir."

FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich de ödül alan isimlerden övgüyle bahsederek: "Bugün ödül alanlar bu yıl da dahil olmak üzere uzun bir süredir harika bir iş çıkardılar. 2022 Satrançta Kadın Yılı ilan edildi ama bu sadece bir yıl değil, tüm hayat onların olmalı" diye konuştu.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Gençlere üretmenin ve özgünlüğün önemi anlatıldı
Gençlere üretmenin ve özgünlüğün önemi anlatıldı
Ülkenin sorunu başörtüsü değil, ekonomi, kadın cinayetleri, demokrasi, insan hakları
Ülkenin sorunu başörtüsü değil, ekonomi, kadın cinayetleri, demokrasi, insan hakları
‘’Genç Gaziantep Mobil Uygulaması” ödül kazandırdı
‘’Genç Gaziantep Mobil Uygulaması” ödül kazandırdı
Toroslar EDAŞ, planlı kesintileri 48 saat önceden duyuruyor
Toroslar EDAŞ, planlı kesintileri 48 saat önceden duyuruyor
Gaziantep’te hem kapanan hem de açılan şirket sayısı arttı
Gaziantep’te hem kapanan hem de açılan şirket sayısı arttı
‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır”
‘Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır”
Sanat ve Tasarım temalı Kariyer Günleri etkinliği düzenlendi
Sanat ve Tasarım temalı Kariyer Günleri etkinliği düzenlendi
Alevler pencerelerden taştı
Alevler pencerelerden taştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ve Paşinyan'dan üçlü görüşme
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ve Paşinyan'dan üçlü görüşme
Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar oldu
Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar oldu
2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Fransız yazar Annie Ernaux kazandı
2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Fransız yazar Annie Ernaux kazandı
AB'den Türkiye'ye 'yaptırım' ziyareti
AB'den Türkiye'ye 'yaptırım' ziyareti
İlkokul öğrencileri sokak hayvanları için sahne aldı
İlkokul öğrencileri sokak hayvanları için sahne aldı
Yurt dışına kaçak göçmen gönderen şahıs yakalandı
Yurt dışına kaçak göçmen gönderen şahıs yakalandı
14 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirildi
14 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirildi
ABD’li itfaiyeciler, üzüntü mektubu gönderdi
ABD’li itfaiyeciler, üzüntü mektubu gönderdi
Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Tek tip bir düzenleme olacak
Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Tek tip bir düzenleme olacak
“10 Ekim mağdurlarının 7 yıldır tek dileği var: Adalet”
“10 Ekim mağdurlarının 7 yıldır tek dileği var: Adalet”
Çingene Kızı Mozaiği’nin replikası, Beytepe Kampüsü’ndeki kütüphanenin dış cephesinde
Çingene Kızı Mozaiği’nin replikası, Beytepe Kampüsü’ndeki kütüphanenin dış cephesinde
Öğrenciler, toplu taşımada sefer sayısının artırılmasını istedi
Öğrenciler, toplu taşımada sefer sayısının artırılmasını istedi
Motosiklet sepetinde kaçak sigara ele geçirildi
Motosiklet sepetinde kaçak sigara ele geçirildi
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’dan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sert süt eleştirisi:Hayvancılığı krize soktu
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’dan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sert süt eleştirisi:Hayvancılığı krize soktu
Kılıçdaroğlu’nun “başörtüsü” çıkışına eski CHP’lilerden tepki: Gereksiz ve zamansız
Kılıçdaroğlu’nun “başörtüsü” çıkışına eski CHP’lilerden tepki: Gereksiz ve zamansız
Tehlike yanıbaşımızda!
Tehlike yanıbaşımızda!
AB, doğalgaza tavan fiyat uygulamayı planlıyor
AB, doğalgaza tavan fiyat uygulamayı planlıyor
e-ticaret hacmi 5,5 trilyon dolara ulaşacak
e-ticaret hacmi 5,5 trilyon dolara ulaşacak
Bakanlık çiftçilerin yaşadığı kablo hırsızlığı sorununu kolluğa havale etti
Bakanlık çiftçilerin yaşadığı kablo hırsızlığı sorununu kolluğa havale etti
Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Rusya'ya geçti
Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Rusya'ya geçti
Motorine yine zam geliyor; 3 günde 4 liralık artış
Motorine yine zam geliyor; 3 günde 4 liralık artış
Boğaziçi Üniversitesi 15 Sözleşmeli Personel alacak
Boğaziçi Üniversitesi 15 Sözleşmeli Personel alacak
DMO Müfettiş Yardımcısı alacak
DMO Müfettiş Yardımcısı alacak
İzmir'de kamu konutları satışa çıkarıldı
İzmir'de kamu konutları satışa çıkarıldı
Mahallede uyuşturucu satışı yüzde 40 arttı
Mahallede uyuşturucu satışı yüzde 40 arttı
Eczacılar, ilaç fiyat artışlarının altında ezildi
Eczacılar, ilaç fiyat artışlarının altında ezildi
Tahmazoğlu’nu yakından takip ediyoruz
Tahmazoğlu’nu yakından takip ediyoruz
Tarımda yeni bir dönem başlıyor
Tarımda yeni bir dönem başlıyor
Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri derinleşti
Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri derinleşti
Yankesici kadınlar güvenlik kameralarına yakalandı
Yankesici kadınlar güvenlik kameralarına yakalandı
Kazakistanlı öğrenciler GAÜN'de
Kazakistanlı öğrenciler GAÜN'de
Gaziantep Üniversitesi’ndeki usulsüzlüklere ilişkin soruşturma açıldı mı?
Gaziantep Üniversitesi’ndeki usulsüzlüklere ilişkin soruşturma açıldı mı?
ÖSYM, DGS ek tercih kılavuzunu yayımladı
ÖSYM, DGS ek tercih kılavuzunu yayımladı
Çiftçileri çileden çıkaran hırsızlık olaylarından haberdar mısınız?
Çiftçileri çileden çıkaran hırsızlık olaylarından haberdar mısınız?
Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını rüzgâr ve güneş çözebilir
Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını rüzgâr ve güneş çözebilir
Teorik ve uygulamalı eğitim 6 gün sürdü
Teorik ve uygulamalı eğitim 6 gün sürdü
Bazı mezunlarımız ekibimizin bir parçası oldu
Bazı mezunlarımız ekibimizin bir parçası oldu
Davutoğlu, Demirtaş hakkındaki şikayetini geri çekti
Davutoğlu, Demirtaş hakkındaki şikayetini geri çekti
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kapatma davası ertelendi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kapatma davası ertelendi
TZOB Başkanı Bayraktar: Ulusal Süt Konseyi kapatılmalıdır
TZOB Başkanı Bayraktar: Ulusal Süt Konseyi kapatılmalıdır