Kadınlar, kadına yönelik şiddete karşı alanlardaydı

Cumhuriyet > Yaşam - 26 Kasım 2020

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü”nde kadınlar erkek şiddetinin durdurulması için ülkenin dört bir yanında alanlara çıktı. İstanbul Kadıköy’de buluşan kadınlar “Şiddete, eşitsizliğe isyanımız bitmeyecek” dedi. Ankara’da yürüyüşe engel olan polis, çok sayıda kadını darp etti. Hatay’da katledilen 3 bin 224 kadının anısına fidan dikildi. Tüm yurttaki eylemlerde kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması çağrısını yinelediler.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü’nde kadınlar yurdun dört bir yanında alanlara çıkıp “Bu düzene mahkûm değiliz” dedi.

İstanbul Üniversitesi önünde toplanan Eğitim-Sen 6 No’lu Şube üyesi kadın emekçiler “Mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz” diyerek mücadele çağrısı yaptı. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, Pendik’te “Kadın cinayetlerine, şiddete, eşitsizliğe, güvencesizliğe karşı ses çıkarıyoruz” dedi. İlerici Kadınlar Derneği’nden yapılan açıklamada, “Kadın düşmanlarına, gerici yobazlara, para babalarına, bu düzene mahkûm değiliz. Çocuk istismarlarına, kadına şiddete, tacize, cinayete mahkûm değiliz. Eşitlikçi bir düzen, insanca bir yaşam mümkün” denildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komisyonu, gazetecilere, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkılması, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin takipçisi olunması çağrısı yaptı. DİSK Genel Merkezi önünde açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “İstanbul Sözleşmesi’nin ortadan kaldırılmasına dönük bütün girişimlere son verilmelidir” dedi.

Kadıköy Osmanağa’da bir araya gelerek İskele Meydanı’na yürüyen kadınlar, “Birbirimiz için sokakta erkek devlet şiddetine karşı isyandayız” pankartı açtı. Yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Eşitlik olmadan adalet sağlanmayacak” denildi.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen kadınların Sakarya Caddesi’ne yürümesi engellendi. Birçok kadın, polis tarafından darp edildi. Kadınlar, polis barikatı önünde açıklama yaptı. Mor renge bürünen Ankara Kalesi’nin üzerine “kadına şiddete hayır” ifadeleri yazıldı.

İzmir Bornova Belediyesi, erkekler tarafından katledilen 10 kadının son sözlerinin yer aldığı kadın silueti şeklindeki karton maketler ve pankartları Büyükpark, Bornova Cumhuriyet Meydanı ve Küçükpark gibi kentin en işlek noktalarına yerleştirerek farkındalık yarattı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganı attı. Kadınlar Dikili’de ve Buca’da da bir araya geldi.

Muğla Eşitlik İçin Bodrum Kadın Platformu üyesi kadınlar Belediye Meydanı’nda açıklama yaptı. Mor tüllerle zincir oluşturan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını attı. Fethiye Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar iktidarın hedefindeki İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti.

Çanakkale Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınların yürüyüşü, polis tarafından engellendi. 

Aydın Didim Kent Meydanı’nda Kadın Platformu üyesi kadınlar, öldürülen kadınların resimlerini taşıdı. 

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla Attalos Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Yasaları uygulamadığınız için öldürülüyoruz” pankartını açtı. 

Gaziantep Demokratik Kadın Platformu tarafından Yeşilsu Parkı’nda açıklama yapıldı. “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı ve katledilen kadınların fotoğraflarının sergilendiği eylemde, “Hakkımız olanı ancak sokaklarda alacağımızı, evde, işte, her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz!” denildi. 

Mersin Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe polis memuru Fatih Burak Aykul tarafından katledilen üniversite öğrencisi Feray Şahin’in ailesi katıldı. Aile, “Feray İçin Adalet” yazılı pankart açtı. Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar kadın cinayetlerinin durdurulmasını istedi. 

Hatay Arsuz Belediyesi, Yollarda Sevgi Dağıtanlar Derneği ve Arsuz Gönüllüleri Dayanışma Derneği’nce Kurtbağı Mahallesi’ndeki Kadın Fidan Yaşam Ormanı’na erkek şiddeti yüzünden hayatını kaybeden 3 bin 224 kadının anısına fidan dikildi. 

Samsun Atakum Belediyesi tarafından düzenlenen “Yaşamaya Mecbursun” temalı etkinlikte İstanbul Sözleşmesi ve kadın haklarına dikkat çekilerek şiddete “dur” denildi.

Nevşehir Ürgüp Belediyesi, Üç Güzeller Peribacaları’nı ve Temenni Tepesi’ni turuncu renkle aydınlattı. 

Tunceli Dersim Kadın Platformu üyelerinin “Erkek devlet şiddetine karşı mücadeledeyiz” sloganıyla Seyit Rıza Meydanı’nda yaptığı eyleme 326 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku da katıldı. “Şiddet her yerde, çözüm örgütlü mücadelede” pankartını açan kadınlar, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” dövizleri taşıdı. 

Adıyaman İl Kadın Platformu, Demokrasi Parkı’nda açıklama yaptı. “Yasta değil isyandayız” pankartı açtı. 

Diyarbakır’da Dünya Kavşağı’nda açıklama yapan kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diyerek Roboski Parkı’na yürüdü. 

Şırnak ve Hakkâri HDP il binalarının önünde mor zincir eylemi yapıldı. 

Van ve Batman’da düzenlenmek istenen yürüyüşlere “eylem ve etkinlik” yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

Eskişehir

Odunpazarı Belediyesi, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için Hamamyolu Caddesi’nde öldürülen kadınların isimlerinin bulunduğu “Kelebekler Anıtı” açtı. Anıtta, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün simge isimleri olan “Mirabel Kardeşler”, Şule Çet, Özgecan Aslan, Münevver Karabulut, Ceren Damar Şenel, Emine Bulut, Iraz Ekinci, Şeker Dikbıyık, Kader Kaya ve geçen hafta Eskişehir’de kardeşi tarafından öldürülen Hasret Yüksekkavas’ın da aralarında bulunduğu 203 kadının adı yer aldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Kelebekler gibi kısa olmasın ömürleri, onlar gibi rengârenk yaşasınlar diye bu uğraşımız. Mücadelemiz, burada yazan isimlere yenilerinin eklenmemesi için” dedi. Espark AVM önünde bir araya gelen kadınlar da “Virüsten de şiddetten de ölmek istemiyoruz” dedi.

Trabzon Barosu tarafından Trabzon Büyükşehir, Ortahisar ve Yomra belediyeleri, il emniyet müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle etkinlik yapıldı. Araçlarına mor balonlar takan kadınlar, konvoy eşliğinde Atatürk Alanı’na geldi. Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, şiddeti, dayanışma ve mücadele ruhuyla ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Önergeye ret

CHP’nin pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddetin araştırılması için Meclis’e sunduğu araştırma önergesi reddedildi. CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “9 Mart-7 Eylül arasında acil yardım hatlarına 4 bin 735 kadının çağrı bıraktığını” ifade ederek, “Ayıptır diyerek cinayetleri durduramazsınız. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayarak durdurabilirsiniz” dedi.

İBB’den destek hattı

stanbul Büyükşehir Belediyesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde, 444 80 86 numarası üzerinden 7/24 Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Arapça hizmet verecek “Kadına Destek Hattı”nı hizmete açtı. Tanıtım toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Burada konuşan İmamoğlu, “kadın” ve “şiddeti” yan yana konuşmanın utanç verici olduğunu belirterek “Esas olan, bir zihniyet değişimidir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Devlet politikası olmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin bir devlet politikası olması gerektiğini belirtti. Yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Kadına yönelik şiddetin bir ‘veri’ olarak algılandığı günümüzde, toplumların öncelikli mücadelesi, şiddet, ayrımcılık ve ötekileştirmenin son bulması olmalıdır” dedi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da konuya ilişkin CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. “Kadına yönelik şiddet politiktir” diyen Nazlıaka, “Bizler Halide Edib’lerden, Bahriye Üçok’lardan, Türkân Saylan’lardan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Aykut Tuzcu’nun kitabının ilk cildi, D&R, İdefix ve Yeniinsan Yayınevi tarafından satışa sunuldu
Aykut Tuzcu’nun kitabının ilk cildi, D&R, İdefix ve Yeniinsan Yayınevi tarafından satışa sunuldu
Boşanmaların artmasıyla kadın cinayetleri de arttı  
Boşanmaların artmasıyla kadın cinayetleri de arttı  
Deprem riski varsa raporlar kamuoyuyla paylaşılmalı  
Deprem riski varsa raporlar kamuoyuyla paylaşılmalı  
Hafta sonu caddelerde ve sokaklarda yine sessizlik hakimdi
Hafta sonu caddelerde ve sokaklarda yine sessizlik hakimdi
İnternet üzerinden yöresel yemek satışı yapılıyor
İnternet üzerinden yöresel yemek satışı yapılıyor
Sahra Çölü'ne kar yağdı
Sahra Çölü'ne kar yağdı
Uyuz hastalığı 15 dakikada bulaşıyor
Uyuz hastalığı 15 dakikada bulaşıyor
Kurutulan ürünlerin satılabilmesi için marka ve pazar çok önemli
Kurutulan ürünlerin satılabilmesi için marka ve pazar çok önemli
Sigorta sektörüne destek verilmeli
Sigorta sektörüne destek verilmeli
Avukatlar, hedefte ve tehdit altında
Avukatlar, hedefte ve tehdit altında
Felçli fareyi yeniden yürüttüler
Felçli fareyi yeniden yürüttüler
“Son 50 yılda Türkiye’deki sulak alanların yarısı, su miktarı ve kalitesi bakımından, sağlıklı yapısını kaybetti”
“Son 50 yılda Türkiye’deki sulak alanların yarısı, su miktarı ve kalitesi bakımından, sağlıklı yapısını kaybetti”
Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar  Danıştay üyesi oldu
Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Yüksel Navdar  Danıştay üyesi oldu
Araban'da yetim ve öksüz çocukların yüzleri gülüyor
Araban'da yetim ve öksüz çocukların yüzleri gülüyor
Şehitkamil, türkülerle anıldı
Şehitkamil, türkülerle anıldı
Dinozorlar Ay'a NASA'dan önce ulaşmış olabilir
Dinozorlar Ay'a NASA'dan önce ulaşmış olabilir
Doktor, Alevi köylerini işaretlediği haritayı hasta yakınıyla paylaştı
Doktor, Alevi köylerini işaretlediği haritayı hasta yakınıyla paylaştı
Üniversite öğrencileri kayyım rektörlere karşı buluştu
Üniversite öğrencileri kayyım rektörlere karşı buluştu
Yağışlar yüzleri güldürdü, kuraklık tehlikesi sürüyor
Yağışlar yüzleri güldürdü, kuraklık tehlikesi sürüyor
Peyzaj mimarlarına hak ettikleri ücret verilmeli
Peyzaj mimarlarına hak ettikleri ücret verilmeli
Dünyanın en büyük aşı üretim merkezinde yangın çıktı
Dünyanın en büyük aşı üretim merkezinde yangın çıktı
İtalya’da hayatını kaybeden 70 tonluk balina kıyıya vurdu
İtalya’da hayatını kaybeden 70 tonluk balina kıyıya vurdu
"Su biterse herkes susar"
"Su biterse herkes susar"
Bakımsız ve yanlış budama ağaçları öldürüyor
Bakımsız ve yanlış budama ağaçları öldürüyor
Hayvanlar unutulmadı
Hayvanlar unutulmadı
AKP döneminin ihale şampiyonlarının ismi vergi şampiyonları listesinde yok
AKP döneminin ihale şampiyonlarının ismi vergi şampiyonları listesinde yok
Erkekler 2020’de 284 kadını öldürdü
Erkekler 2020’de 284 kadını öldürdü
Nar suyu kanser riskini azaltıyor, ömrü uzatıyor
Nar suyu kanser riskini azaltıyor, ömrü uzatıyor
Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?
Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?
150 çeşit bakteri bulunuyor, yıkamakla hastalık riski azalıyor
150 çeşit bakteri bulunuyor, yıkamakla hastalık riski azalıyor
En büyük kısa vadeli risk salgın hastalık ve geçim krizi
En büyük kısa vadeli risk salgın hastalık ve geçim krizi
Türkiye’nin yer altı su rezervleri ortalama altında
Türkiye’nin yer altı su rezervleri ortalama altında
Öğretmenlerin sağlığıyla oynamayın!
Öğretmenlerin sağlığıyla oynamayın!
Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalı
Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalı
Siyasiler, yaşanan aksaklıklara tepki gösterdi
Siyasiler, yaşanan aksaklıklara tepki gösterdi
Bolu, eksi 32 dereceyle Türkiye'nin en soğuk ili oldu
Bolu, eksi 32 dereceyle Türkiye'nin en soğuk ili oldu
Çöl hayvanlarının kar keyfi
Çöl hayvanlarının kar keyfi
Pink Floyd'un hikayesi kitap oldu
Pink Floyd'un hikayesi kitap oldu
Karantina, çocukları ekranlara kitledi
Karantina, çocukları ekranlara kitledi
Endonezya'da yanardağ patlaması sonucu turuncu alarm verildi
Endonezya'da yanardağ patlaması sonucu turuncu alarm verildi
Bilim insanlarından yeni keşif: 'Var olamaması gereken' gezegen
Bilim insanlarından yeni keşif: 'Var olamaması gereken' gezegen
2021, son 50 yılın en kısa senesi olacak
2021, son 50 yılın en kısa senesi olacak
İnsan da toprak da sevindi
İnsan da toprak da sevindi
Onlarca ağaç, kara dayanamayıp kırıldı
Onlarca ağaç, kara dayanamayıp kırıldı
Eğitim çalışanlarının aşılanması daha erken bir tarihe çekilmeli  
Eğitim çalışanlarının aşılanması daha erken bir tarihe çekilmeli  
Havadan görüntülenen Gaziantep’te kartpostallık görüntüler ortaya çıktı
Havadan görüntülenen Gaziantep’te kartpostallık görüntüler ortaya çıktı
Türkiye’deki 198 noktada ekstrem sıcaklık rekoru yaşandı
Türkiye’deki 198 noktada ekstrem sıcaklık rekoru yaşandı
Dünya Ekonomik Forumu'nun acil gündemleri iklim, pandemi ve eşitsizlik
Dünya Ekonomik Forumu'nun acil gündemleri iklim, pandemi ve eşitsizlik