İşsizliğe ve güvencesizliğe karşı 100'e yakın kurumdan çağrı: İşsizlik suç değil, temel gelir güvencesi yaşatır!

Kampanyaya şu ana kadar 92 kurum imza verdi

t24 > Ekonomi - 03 Mart 2021

Temel Gelir Güvencesi Yaşatır Platformu, gelir adaletsizliği ve işsizliğe karşı temel gelir güvencesinin acilen hayata geçirilmesi çağrısı yaptı. 

Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu( DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ( KESK), Türk Tabipleri Birliği ( TTB), siyasi partiler, inanç platformları, kadın örgütleri, esnaf temsilcisi ve akademisyenlerin de bulunduğu platform, temel gelir güvencesinin pandemi koşullarında minimum refah düzeyinin altındaki kişilerden başlayarak acilen hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

"Temel Gelir Güvencesi Yaşatır" basın toplantısı imzacı kurumların katılımıyla Kadıköy- Sosyal Araştırmalar Vakfı’nda (SAV) yapıldı.

Toplantı, Demokrasi İçin Birlik Temel Gelir Güvencesi Komisyonu üyesi , CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili Melda Onur’un moderatörlüğünde yapıldı. DİB Koordinasyonu ve Temel Gelir Güvencesi Komisyonu'ndan iletişimci Nesteren Davutoğlu “ Taşı çatlatacak kadar büyük bir adaletsizlik var diyerek, temel gelir talebinin ortaklaştırılmasının temel hedef olduğunu söyledi.

DİB Koordinasyon ve Temel Gelir Güvencesi Komisyonu'ndan yazar Ayşegül Devecioğlu da ortak bildiriyi okuduktan sonra, temel gelir güvencesinin bütün toplumun ortak talebi haline gelmesi için bildiriyi imzalayan bütün kurum ve kuruluşlarla birlikte kampanyayı sürdüreceklerini belirtti.

DİB Koordinasyonu ve Temel Gelir Güvencesi Komisyonu Üyesi Dr. Mert Büyükkarabacak, “ Son yılların en önemi sorunu güvencesizleştirmedir. Güvencesizleştirme, toplumu sermaye ve devlet karşısında çözen, güçsüzleştiren, felç eden ana eksendir. Bugün küresel ölçekte gözlenen demokratik gerileme, otoriterleşme, faşizmin yaygın bir olgu olarak hortlaması ve gelir dağılımının, daha önce gözlenmemiş düzeyde bozulması güvencesizleştirmenin yarattığı, toplum ile devlet/sermaye arasındaki  bu bozuk güç dengesinin doğrudan sonucudur” dedi.

"Temel gelir bir lütuf değil"

DİB Temel Gelir Komisyonu Üyesi Prof. Mustafa Durmuş da temel gelir güvencesi bir lütuf değil, insanlık hakkıdır, çünkü her insanın işi olsun ya da olmasın yaşamını idame ettirecek bir gelir elde etme hakkı vardır. Böyle bir programın finansmanı devlet bütçesinde yapılacak düzenlemelerle sağlanabilir. Toplumsal fayda sağlamayan, ekoloji ve barışı yok eden aşırı güvenlik harcamalarının asgariye indirilmesi, israf niteliğindeki devlet harcamalarının ve büyük sermayeye verilen mali desteklere son verilmesi, kurumlar vergisi oranının yükseltilmesi,  rant vergisi ve en zenginlerden alınacak servet vergisi temel gelir için kalıcı etkin ve adil finansman yollarıdır dedi.

DİSK Devrimci Turizm- İş adına konuşan Turgay Özdemir, turizm işçileri açısından temel gelir güvencesinin yaşam sigortası denebilecek önemde olduğunu belirtti.

Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağının “istisnası” olan ‘Kod 29’la işten çıkarılan Mesut Toprak, “Uygunsuz çalışma koşullarına itirazım sebebiyle tazminatsız olarak işten atıldım. Patronlar Kod 29 silahını gittikçe büyüterek işçilere karşı kullanıyorlar. Sendikayı istemek patrona göre ahlaksızlık. Müzikle ilgileniyordum. Müzik aletlerimi satmaya başladım, pazarda limon sattım. İşsiz kalmanın aşsız kalmayla aynı anlama geldiğini fark ettim” dedi.

Toplantıda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, "Pandemi varolan düzenin bozukluğunun gün yüzüne çıkmasına yol açtı. Milyonlar temel ihtiyaçlarının karşılayamaz vaziyetteler. Derin, ağır ve gittikçe derinleşen bir yoksulluk var. En  çok da güvencesizlik milyonlar etkiliyor. Toplumun tüm kesimlerinin hakkı olduğu için  güvence içinde yaşayacakları bir düzeni var etmemiz gerekiyor. Temel gelir güvencesi böylesi bir bütüncül bir programın yapı taşı. İnsan onuruna yakışan bu adımda buluşmuş olduğumuz için gurur duyuyorum.  Temel gelir güvencesi temel insan olmaktan kaynaklanan bir hak. İktidar karşımıza Türkiye’nin kaynağı olmadığını çıkarıyor, oysa Türkiye’nin kaynağı var” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden sorumlu Eş Genel Başkan yardımcısı Garo Paylan şunları söyledi:

“Vatandaşların temel ihtiyaçlarını güvence altına alınmalı. İktidar, bir yıkım yaşatmış ve kamu kaynaklarını peşkeş çekerek tüketmiş durumda. Kaynak yok diyorlar, Saraylara, savaşlara, yandaşa, faize kaynak varken yurttaşların temel ihtiyaçlarını kaynak olmadığına dair iddialarını çürütmek için elimizde çok sayıda delil var. “

 "Müslümanlık zenginden alıp yoksula vermektir"

İlahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, “Müslümanlık denince akla gelen bir şey söyleyeyim,  zenginden alacaksın yoksula vereceksin. Bugün bunlara çağdaş isimler veriyoruz, temel gelir güvencesi diyoruz, aile sigortası diyoruz. Kamucu politikalar izlenmesi gerekiyor. Zenginlerden alınıp yoksullara verilmesi gerekir. Biraz önce söylenen servet vergisi budur” dedi.

DİB Temel Gelir Güvencesi Komisyonu Üyesi, akademisyen Hakan Koçak, temel gelir mücadelesinde emek örgütlerinin belirleyici bir konumu vardır. Sendikalar üretim sürecinde, işverene karşı sömürüyü sınırlama mücadelesi vermenin yanı sıra temel gelir talebiyle genel düzlemdeki  bölüşüm mücadelesine de katılmalıdır. Üstelik bu iki mücadele alanı birbirini güçlendirecektir de “ diye konuştu.

İktisatçı Mustafa Sönmez “Tüm dünyada ve Türkiye’de derinleşen işsizlik ve yoksulluk temel geliri kaçınılmaz bir önlem olarak dayatıyor. Bunun yanında vergi ve harcamalarda adaletsiz dikkat çekici boyutlarda ve bunlarda reform gerekiyor. Bunlar  üstünden sağlanacak kaynakla temel gelirin finansmanı mümkün. Temel gelir stratejisinin bir yol haritası olması gerekiyor aşamalı bir geçiş ve diğer alanlardaki reformlarla ilişkisi  kurulmalı, şeklinde konuştu.

CHP 24-25. Dönem Milletvekili, Gelecek İçin Biz Hareketi’nden İlhan Cihaner "Eğitim, barınma sağlık  iletişim, beslenme gibi hak mücadelelerinden göz ardı etmemek, kapitalizmi aşma perspektifinden vazgeçmemek gerekir. İnsanca yaşamın sürdürülebilmesi için temel gelir önemlidir. Özellikle çalışan kesimler üzerindeki özgürleştirici etkileriyle temel gelir güvencesinin önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

DİB Koordinasyon ve Temel Gelir Komisyonu Üyesi Prof. Haluk Levent, “Aşırı finansallaşma büyük bir gelir ve servet eşitsizliği yarattı. Aslında küresel ölçekte büyük zenginlerin bugün içinde bulundukları durum. Çalışabilecek edinilebilecek bir zenginlik değil.  Çok zenginler kendilerini çalışmaktan kurtardı. Bunun maliyetini de yoksullar ödüyor. Temel gelirin bu anlamda minimum refah düzeyini garanti edecek bir hayatın, çalışma zorunluluğundan kurtarılması açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum" dedi.

"İntiharlar, boşanmalar, kesilen elektrik ve doğalgaz..."

Toplumsal Özgürlük Partisi ( TÖP) Sözcüsü ve DİB Koordinasyon Üyesi Perihan Koca, "Bugün Türkiye’nin olağanüstü ikliminde güvencesizlik ve geleceksizlik hepimizin ortak duygusu. Temel gelir güvencesi bu anlamıyla, işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri özgürleştirici somut bir araç. Bu iktidarı tarafından cehennemi koşullarda yaşamaya çaresizliğe, intiharlara sürükleniyoruz. Biz emek ve demokrasi güçleri olarak  bu gidişata alternatif, ortak ve somut taleplerle hayır demek için gelir güvencesi talebiyle önemli bir kampanya başlatıyoruz” yorumunu yaptı. 

Türkiye Esnaf Platformu sözcüsü ve DİB Koordinasyon Üyesi Murat Akbaş, "Esnaf, pandemi döneminde en ağır koşulları yaşayan kesimdir. İntiharlar, boşanmalar, elektrik ve suyunun kesilmesi,  doğalgaz sayaçlarının sökülmesi, ölümle karşı karşıya bırakılması açısından esnaflar öne çıkıyor” İfadesini kullandı.

Sosyal Haklar Derneği’nden avukat Can Atalay, demokratik haklarının eksikliğinin bu kadar konuşulduğu bir dönemde, demokrasinin ancak adaletle daha çok sosyal adaletin kazanılmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu Sözcüsü Bülent Felekoğlu "İnancımızın gereği olarak rıza kültürünün ve rıza ekonomisi gelişmesini savunuyoruz. Rıza ekonomisi, birlikte ürüten ve birlikte paylaşan bir yaklaşımdır” dedi.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Fransız Bakan Beaune, Türkiye’ye karşı yaptırım tehdidinde bulundu
Fransız Bakan Beaune, Türkiye’ye karşı yaptırım tehdidinde bulundu
Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak
Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak
İran'ın uranyum zenginleştirmesine yönelik provokatif açıklamasından endişeliyiz
İran'ın uranyum zenginleştirmesine yönelik provokatif açıklamasından endişeliyiz
Pandemiye rağmen madenden 1.2 milyar lira devlet hakkı çıktı
Pandemiye rağmen madenden 1.2 milyar lira devlet hakkı çıktı
THY'nin mart ayında yolcu sayısı düştü
THY'nin mart ayında yolcu sayısı düştü
600 bin Çankırılıya ‘dönün’ çağrısı
600 bin Çankırılıya ‘dönün’ çağrısı
Yetki belgesi olmayan, kuyum ticareti yapamayacak
Yetki belgesi olmayan, kuyum ticareti yapamayacak
"Korona salgını, işsizliği artırmaya devam ediyor"
"Korona salgını, işsizliği artırmaya devam ediyor"
Piyasanın istikrarsızlığı esnafı tedirgin ediyor
Piyasanın istikrarsızlığı esnafı tedirgin ediyor
Dolar kuru, ihracat ve istihdamdan daha fazla haber oldu!
Dolar kuru, ihracat ve istihdamdan daha fazla haber oldu!
Türkiye'de ilk kez kripto paraya haciz konuldu
Türkiye'de ilk kez kripto paraya haciz konuldu
ABD ekonomistleri TÜFE'de yıllık 2,5 artış öngördü
ABD ekonomistleri TÜFE'de yıllık 2,5 artış öngördü
İlana çıkan araçların yüzde 54'ü satıldı
İlana çıkan araçların yüzde 54'ü satıldı
ABD'deki kritik Halkbank davası görüldü
ABD'deki kritik Halkbank davası görüldü
Sanayi üretimi gaz kesti; şubatta artış oranı yüzde 0.1
Sanayi üretimi gaz kesti; şubatta artış oranı yüzde 0.1
Bm'den 'pandemi sırasında zenginleşenlere servet vergisi uygulanması' önerisi
Bm'den 'pandemi sırasında zenginleşenlere servet vergisi uygulanması' önerisi
14 emekli amiral serbest bırakıldı
14 emekli amiral serbest bırakıldı
Kanada, ‘Türkiye'ye yönelik askeri ihracat izinlerini’ tamamen iptal etti
Kanada, ‘Türkiye'ye yönelik askeri ihracat izinlerini’ tamamen iptal etti
Ülkemizin işsizlik, ekonomi, yoksulluk gibi önemli sorunları var
Ülkemizin işsizlik, ekonomi, yoksulluk gibi önemli sorunları var
GAPTARIM Fuarı sektöre güç kattı
GAPTARIM Fuarı sektöre güç kattı
Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,9, istihdam oranı yüzde 28,1 oldu
Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,9, istihdam oranı yüzde 28,1 oldu
Emekliler bugün tarihin en iyi gelir seviyesine sahip
Emekliler bugün tarihin en iyi gelir seviyesine sahip
İstanbulluların kişi başı geliri 10 yıl öncesine geriledi
İstanbulluların kişi başı geliri 10 yıl öncesine geriledi
Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında
Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında
Mobilyada, tedarik güçlüğüne karşı hammadde ihracatına kısıtlama isteniyor
Mobilyada, tedarik güçlüğüne karşı hammadde ihracatına kısıtlama isteniyor
İhtiyaç kredileri 401.2 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı
İhtiyaç kredileri 401.2 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı
Zammın karşılığı 2 yumurta oldu
Zammın karşılığı 2 yumurta oldu
Türkiye, tarihinin en derin ve en gizemli ekonomik krizini yaşıyor
Türkiye, tarihinin en derin ve en gizemli ekonomik krizini yaşıyor
Kamudaki işçi, ilk 6 ay için en az yüzde 10 zam istiyor
Kamudaki işçi, ilk 6 ay için en az yüzde 10 zam istiyor
Ara eleman ve mühendis yetiştirmemiz gerekiyor
Ara eleman ve mühendis yetiştirmemiz gerekiyor
Bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası yatırılacak
Bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası yatırılacak
Akaryakıtta tavan fiyat yeniden belirlendi
Akaryakıtta tavan fiyat yeniden belirlendi
Türkiye Taşkömürü Kurumu 1.2 milyar TL zarar etti
Türkiye Taşkömürü Kurumu 1.2 milyar TL zarar etti
Türkiye Sefalet Endeksi'nde 4'üncü sırada
Türkiye Sefalet Endeksi'nde 4'üncü sırada
Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var
Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var
40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
Uğur Şahin, Forbes'un milyarderler listesine girdi
Uğur Şahin, Forbes'un milyarderler listesine girdi
Bazı bankaların çalışma saatleri değişti
Bazı bankaların çalışma saatleri değişti
İngiltere prensi Philip hayatını kaybetti
İngiltere prensi Philip hayatını kaybetti
“Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin alternatifi yok”
“Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin alternatifi yok”
ABD, 2 savaş gemisinin Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye bildirimde bulundu
ABD, 2 savaş gemisinin Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye bildirimde bulundu
Çiftçinin destekleme paraları DSİ’ye aktarılıyor
Çiftçinin destekleme paraları DSİ’ye aktarılıyor
Dolar 8.16 seviyelerinde: Piyasalar gelecek haftaki TCMB faiz kararına odaklandı
Dolar 8.16 seviyelerinde: Piyasalar gelecek haftaki TCMB faiz kararına odaklandı
Dolar beklentisi hızlı arttı
Dolar beklentisi hızlı arttı
Küçük esnaf bitti, hizmet sektörü bitti
Küçük esnaf bitti, hizmet sektörü bitti
Merkez Bankası, piyasayı 71 milyar lira fonladı
Merkez Bankası, piyasayı 71 milyar lira fonladı
Merkez Bankası'na 6,4 milyar dolar gelebilir
Merkez Bankası'na 6,4 milyar dolar gelebilir
Cari denge, 2021 sonu için 24.5 milyar dolar açık verebilir
Cari denge, 2021 sonu için 24.5 milyar dolar açık verebilir