Gelecek hafta gözler büyüme ve enflasyon verilerinde olacak

Yurtiçinde pazartesi günü Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve imalat sanayi PMI, çarşamba TÜFE ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile cuma günü Hazine nakit dengesi verileri takip edilecek.

artıgerçek > Ekonomi - 28 Şubat 2021

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinde şubat başından beri devam eden yükseliş eğilimi bu haftanın son iki gününde ivme kazandı ve son bir yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 1,6'ya kadar yükselmesinin ardından yüzde 1,41'de dengelendi.

Tahvil faizlerindeki yükselişte petrol ve bakır başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükselişin oluşturduğu enflasyon endişesi baş rolü oynarken, petrolün varil fiyatı haftalık bazda yüzde 3,9 yükselişle 64,3 dolara, bakırın libresi ise yükselişini üst üste dördüncü haftaya taşıyarak yüzde 2,8 artışla 4,16 dolara çıktı.

Ekonomilerdeki toparlanmanın yanı sıra enflasyonist baskılardan ötürü faiz artırımlarının tahminlerden önce başlayacağına ilişkin endişelerle başlayan uzun vadeli tahvillerdeki satışlar, perşembe günü büyük fonların stop-loss (zarar kes) işlemleriyle tüm piyasalarda etkili olacak bir panik havasına döndü.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın enflasyondaki yükselişin geçici olduğu ve faizlerin uzun süre düşük kalmaya devam edeceği yönlendirmelerine karşın büyük fonların tahvil satışı yaparak nakde geçmeye çalıştıklarının görüldüğünü aktardı.

Tahvil piyasasında, fiyatlardaki düşüşün yeni stop-loss satışlarına neden olduğunu ve böylece bir sarmala dönüştüğünü belirten analistler, kısa sürede bir dengelenme olmaması durumunda Fed'in uzun vadeli tahvil alımı ya da getiri eğrisi kontrolü gibi adımları hayata geçirebileceği yorumlarının artık yüksek sesle konuşulduğunu ifade etti.

Bu gelişmelerle haftanın ikinci yarısında pay piyasalarında sert satıcılı bir seyir izlenirken, haftanın ilk yarısında ise ABD'deki teşvik paketine ilişkin gelişmeler ve Fed Başkanı Powell'ın Kongre'de yaptığı sunum gündemi belirledi.

ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi'nin, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketini onaylaması sonrası, kısa zamanda Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, hafta içinde Para Politikası Raporu'na ilişkin Senato'nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi'nde yaptığı sunumda, mevcut faiz oranları ve varlık alımlarıyla Fed'in ABD ekonomisine sağladığı desteği sürdüreceğinin sinyalini verdi. Ekonominin istihdam ve enflasyon hedeflerinden çok uzak olduğunu belirten Powell, önemli bir ilerlemenin sağlanmasının biraz zaman alabileceğini ifade etti.

Powell, Fed'in enflasyon hedeflerine ulaşmasının 3 yıldan fazla sürebileceğini belirterek, ekonomi normale dönerken enflasyonun oynak olabileceğini, ancak bunu geçici olarak gördüklerini kaydetti.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralardaki sert dalgalanmalar da gündemdeki yerini korurken, hafta içinde Bitcoin'i "oldukça spekülatif bir varlık" olarak tanımlayan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, "Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim." ifadelerini kullandı.

Yellen'in pazartesi günü yaptığı açıklamalar sonrası 58.500 bin dolarla tarihi yüksek seviyesinden düşüşe geçen Bitcoin'in fiyatı, cuma günü itibarıyla bu seviyeden yaklaşık yüzde 20,7 değer kaybıyla 46.396 bin dolara geriledi.

Öte yandan, ABD'de açıklanan verilere göre 2020'nin dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme verisi yüzde 4'ten yüzde 4,1'e revize edildi. Dayanıklı mal siparişleri ise yüzde 3,4 artarak beklentileri aştı.

Makro ekonomik verilerin beklentileri aşmasına karşın artan risk algısıyla satıcılı seyreden New York borsasında haftalık bazda Dow Jones endeksi yüzde 1,78, S&P 500 endeksi yüzde 2,45 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,92 değer kaybetti.

1 Mart ile başlayan haftanın veri takviminde, pazartesi yayımlanacak ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI),çarşamba Fed'in Bej Kitap Raporu, ADP özel sektör istihdamı ile hizmet sektörü ve bileşik PMI, perşembe Fed Başkanı Powell'ın konuşması ile dayanıklı mal siparişleri ve fabrika siparişleri, cuma ise dış ticaret dengesi ile istihdam raporundaki veriler başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Avrupa'da düşüş sınırlı oldu

Avrupa tarafında da ABD'de artan risk algısına paralel satıcılı bir seyir izlenirken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından çıkış planlarının konuşulmaya başlaması ve beklentilerden iyi gelen makro ekonomik verilerle satış baskısı törpülendi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde, hafta içinde yaptığı konuşmada ECB'nin, finansman koşullarının ekonomiyi destekleyecek kadar elverişli olup olmadığını değerlendirebilmek için tahvil getirilerini yakından takip ettiğini söyledi.

İngiltere'de Başbakanı Boris Johnson’ın ülkenin karantinadan çıkış planını açıklamasının ardından ulaştırma başta olmak üzere hizmet sektörü hisselerinde alımlar kaydedildi.

Almanya ekonomisi 2020 yılının son çeyreğinde inşaat ve ihracat sektörlerinin desteği ile yüzde 0,3 büyüyerek tahminleri aştı.

Almanya'da sanayi üretimi, özellikle otomotiv ve yedek parça üretimindeki gerileme ile 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 10,8 azalırken, Ifo İş Dünyası Endeksi, şubatta beklentileri aşarak 92,4 puana yükseldi. Endeksin yükselişinde, kısıtlamalara rağmen şirketlerin iyimser olmasının etkili olduğu bildirildi.

Euro Bölgesi'nde, Covid-19 tedbirlerinin devam ettiği ocak ayında yıllık enflasyon beklentilere paralel yüzde 0,9 seviyesinde kaldı. İngiltere’de ise 2020 yılının aralık ayında işsizlik oranı beklentilere paralel şekilde yüzde 5,1’e çıktı.

Bu gelişmelerle dalgalı bir seyir izleyen avro/dolar paritesi bir önceki haftaya göre yüzde 0,3 azalışla 1,2076'ya geriledi.

Haftalık bazda Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,48, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,34, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,38 ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,41 değer kaybetti.

Gelecek hafta; pazartesi Avrupa genelinde imalat sanayi PMI ve Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE),çarşamba bölge genelinde hizmet sektörü ve bileşik PMI, perşembe ECB'nin Ekonomi Raporu, Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı ve perakende satışlar ile cuma Avro Bölgesi'nde fabrika siparişleri takip edilecek.

Asya'da satıcılı hafta

ABD'nin tahvil piyasasındaki negatif havanın etkisiyle Asya borsalarında satış ağırlıklı bir hafta geride kalırken, beklentilerden iyi gelen makro ekonomik verilere karşın endekslerin düşüşü sert oldu.

Hong Kong'da hisse senedi işlemlerinden alınan damga vergisinin yükseltilmesinin planlandığı haberleri de pay piyasalarında satış baskısını artıran etkenlerden biri oldu.

Japonya'da sanayi üretimi ocakta yüzde 4,2 artışla beklentileri aşarken, ocakta yıllık yüzde 2,4 azalan perakende satışlar ve şubatta yıllık yüzde 0,3 gerileyen TÜFE beklentilerin üzerinde kaldı.

Bu gelişmelerle bu hafta, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 3,50, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 5,06, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 3,05 azalış kaydetti.

Gelecek hafta, Asya kıtasında pazartesi imalat sanayi PMI, salı Japonya'da işsizlik, çarşamba bölge genelinde hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri takip edilecek.

BIST 100'de 17 haftanın en hızlı düşüşü

Yurt içinde, BIST 100 Endeksi'nde küresel piyasalara paralel satıcılı bir seyir izlenirken, doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazandığı haftada dolar/TL 7,4862 seviyesini görmesinin ardından haftayı yüzde 5,56 yükselişle 7,4339'dan tamamladı.

Hafta içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık oranlarını Türk lirası yükümlülükler için artırırken analistler, bunun Türk lirasının maliyetini artıracağını ve sıkı para politikasını destekleyeceğini kaydetti.

Yurt içinde yatırımcıların odağında olan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde ise, başta gıda ve temel mallar olmak üzere yıllık enflasyonun yüksek seyrettiği grupların ağırlığındaki artışın yıllık enflasyonu yıl ortasına kadar bir miktar yukarı yönde etkileyeceği belirtilerek, "Yıllık enflasyon üzerindeki ağırlık etkisinin, nisan ayı itibarıyla 0,5 puan civarına ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde kademeli bir şekilde gerileyerek yıl sonuna doğru ortadan kalkacağı değerlendirmesinde bulunulmuştur" denildi.

Küresel risk iştahındaki azalışın etkisiyle haftalık bazda yüzde 5,70 değer kaybeden BIST 100 endeksi, böylece son 17 haftanın en hızlı düşüşünü kaydetti. Endeks, haftayı 1.471,39 puandan tamamlarken, bankacılık hisselerinde devam eden satıcılı seyre bu hafta sanayi hisselerinin de katılması dikkati çekti. Bu hafta BIST Sınai endeksi yüzde 6,4, BIST Mali endeksi yüzde 6,8 değer kaybetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.430-1.450 bandının önemli destek bölgesi konumuna geldiğini belirterek, 1.520 seviyesinin ise direnç olarak öne çıktığını söyledi.

Gelecek hafta yurtiçinde pazartesi günü Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve imalat sanayi PMI, çarşamba TÜFE ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile cuma günü hazine nakit dengesi verileri takip edilecek.

AA Finans'ın anketlerine katılan ekonomistler, GSYH'nin 4. çeyrekte yüzde 7 artmasını, TÜFE'nin ise şubatta yüzde 0,77 yükselmesini bekliyor.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Kurumlar Vergisi yüzde 25’e yükseltildi
Kurumlar Vergisi yüzde 25’e yükseltildi
Merkez Bankası rezervleri son 18 yılın en düşük seviyesine indi
Merkez Bankası rezervleri son 18 yılın en düşük seviyesine indi
Banka, politika faizini yüzde 19'da sabit tuttu
Banka, politika faizini yüzde 19'da sabit tuttu
Mobilyada hammade sıkıntısı: Üreticiler MDF ihracatına kota getirilmesini istiyor
Mobilyada hammade sıkıntısı: Üreticiler MDF ihracatına kota getirilmesini istiyor
MB kararı sonrası dolar kuru 8.10 lira seviyesine yükseldi
MB kararı sonrası dolar kuru 8.10 lira seviyesine yükseldi
UND, ticaret ve lojistiğin nabzını sınır kapılarında tutacak
UND, ticaret ve lojistiğin nabzını sınır kapılarında tutacak
Döviz mevduatı 245.8 milyar dolara yükseldi
Döviz mevduatı 245.8 milyar dolara yükseldi
Beyaz et fiyatları cep yakıyor
Beyaz et fiyatları cep yakıyor
Rusya'nın seyahat yasağı Türkiye'ye 500 bin turiste mal olabilir
Rusya'nın seyahat yasağı Türkiye'ye 500 bin turiste mal olabilir
Üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satarken, tüketici pahalıya tüketiyor
Üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satarken, tüketici pahalıya tüketiyor
“Dar ve orta gelirliye konut üretmeliyiz”
“Dar ve orta gelirliye konut üretmeliyiz”
Ekonomi çöktü, işsiz sayısı had safhada, çarşı-pazar yangın yeri
Ekonomi çöktü, işsiz sayısı had safhada, çarşı-pazar yangın yeri
Fransız Bakan Beaune, Türkiye’ye karşı yaptırım tehdidinde bulundu
Fransız Bakan Beaune, Türkiye’ye karşı yaptırım tehdidinde bulundu
Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak
Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak
İran'ın uranyum zenginleştirmesine yönelik provokatif açıklamasından endişeliyiz
İran'ın uranyum zenginleştirmesine yönelik provokatif açıklamasından endişeliyiz
Pandemiye rağmen madenden 1.2 milyar lira devlet hakkı çıktı
Pandemiye rağmen madenden 1.2 milyar lira devlet hakkı çıktı
THY'nin mart ayında yolcu sayısı düştü
THY'nin mart ayında yolcu sayısı düştü
600 bin Çankırılıya ‘dönün’ çağrısı
600 bin Çankırılıya ‘dönün’ çağrısı
Yetki belgesi olmayan, kuyum ticareti yapamayacak
Yetki belgesi olmayan, kuyum ticareti yapamayacak
"Korona salgını, işsizliği artırmaya devam ediyor"
"Korona salgını, işsizliği artırmaya devam ediyor"
Piyasanın istikrarsızlığı esnafı tedirgin ediyor
Piyasanın istikrarsızlığı esnafı tedirgin ediyor
Dolar kuru, ihracat ve istihdamdan daha fazla haber oldu!
Dolar kuru, ihracat ve istihdamdan daha fazla haber oldu!
Türkiye'de ilk kez kripto paraya haciz konuldu
Türkiye'de ilk kez kripto paraya haciz konuldu
ABD ekonomistleri TÜFE'de yıllık 2,5 artış öngördü
ABD ekonomistleri TÜFE'de yıllık 2,5 artış öngördü
İlana çıkan araçların yüzde 54'ü satıldı
İlana çıkan araçların yüzde 54'ü satıldı
ABD'deki kritik Halkbank davası görüldü
ABD'deki kritik Halkbank davası görüldü
Sanayi üretimi gaz kesti; şubatta artış oranı yüzde 0.1
Sanayi üretimi gaz kesti; şubatta artış oranı yüzde 0.1
Bm'den 'pandemi sırasında zenginleşenlere servet vergisi uygulanması' önerisi
Bm'den 'pandemi sırasında zenginleşenlere servet vergisi uygulanması' önerisi
14 emekli amiral serbest bırakıldı
14 emekli amiral serbest bırakıldı
Kanada, ‘Türkiye'ye yönelik askeri ihracat izinlerini’ tamamen iptal etti
Kanada, ‘Türkiye'ye yönelik askeri ihracat izinlerini’ tamamen iptal etti
Ülkemizin işsizlik, ekonomi, yoksulluk gibi önemli sorunları var
Ülkemizin işsizlik, ekonomi, yoksulluk gibi önemli sorunları var
GAPTARIM Fuarı sektöre güç kattı
GAPTARIM Fuarı sektöre güç kattı
Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,9, istihdam oranı yüzde 28,1 oldu
Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,9, istihdam oranı yüzde 28,1 oldu
Emekliler bugün tarihin en iyi gelir seviyesine sahip
Emekliler bugün tarihin en iyi gelir seviyesine sahip
İstanbulluların kişi başı geliri 10 yıl öncesine geriledi
İstanbulluların kişi başı geliri 10 yıl öncesine geriledi
Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında
Fed Başkanı Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında
Mobilyada, tedarik güçlüğüne karşı hammadde ihracatına kısıtlama isteniyor
Mobilyada, tedarik güçlüğüne karşı hammadde ihracatına kısıtlama isteniyor
İhtiyaç kredileri 401.2 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı
İhtiyaç kredileri 401.2 milyar TL’ye ulaşarak rekor kırdı
Zammın karşılığı 2 yumurta oldu
Zammın karşılığı 2 yumurta oldu
Türkiye, tarihinin en derin ve en gizemli ekonomik krizini yaşıyor
Türkiye, tarihinin en derin ve en gizemli ekonomik krizini yaşıyor
Kamudaki işçi, ilk 6 ay için en az yüzde 10 zam istiyor
Kamudaki işçi, ilk 6 ay için en az yüzde 10 zam istiyor
Ara eleman ve mühendis yetiştirmemiz gerekiyor
Ara eleman ve mühendis yetiştirmemiz gerekiyor
Bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası yatırılacak
Bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası yatırılacak
Akaryakıtta tavan fiyat yeniden belirlendi
Akaryakıtta tavan fiyat yeniden belirlendi
Türkiye Taşkömürü Kurumu 1.2 milyar TL zarar etti
Türkiye Taşkömürü Kurumu 1.2 milyar TL zarar etti
Türkiye Sefalet Endeksi'nde 4'üncü sırada
Türkiye Sefalet Endeksi'nde 4'üncü sırada
Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var
Yabancıların Türkiye’de 16 milyon metrekare tarım arazisi var
40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi