Gaziantep’te daire satışları durdu

Keş, “İhtiyaçtan fazla ev yapılıyor, ama sonumuz ne olur bilemiyoruz. Çünkü fiyatlar yüksek olunca talep az oluyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor” diyor

Haber Merkezi > Röportaj - 16 Haziran 2016
Keş, “İhtiyaçtan fazla ev yapılıyor, ama sonumuz ne olur bilemiyoruz. Çünkü fiyatlar yüksek olunca talep az oluyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor” diyor
Elektrikçiler Odası Başkanı Sadık Keş, işlerin durgunluğundan söz ederken önemli bir yaraya parmak basıyor. “Gaziantep’te kira bin lira iken başkentte ise 500 TL’ye. Oysa, tam tersi olması gerekir. Asgari ücret bile 1.300 TL iken, ev kirası nasıl bin lira. Ben bu duruma çok şaşırıyorum. Bu fiyatlardan dolayı inşaat işi de durgun. Dolayısıyla bizim işimizde de durgunluk var. İnşaatçılar kışın şantiyeye başlıyor. Bu kış sayı bakımından temeli atılan inşaat sayısı az. Esnafın önü açılmazsa eğer ülke genelinde durum kötüye gider. Kişi evine ekmek götüremediğinde hırsızlığa bile başvuracaktır. Gaziantep bu yönden sıkıntılı bir il” diyor.

Borçsuz esnaf mı var?
Devletin kredi desteğini için herhangi bir yere borcun olmaması gerek, sicilinin temiz olması gerek. Borcu olmayan kişi de yok zaten. Önemli olan borcu olan kişilere yardımcı olup onları ayakta tutabilmek. Ben oda başkanıyım ama benim de borcum var. Ben başkan iken bu haldeysem üyelerimizi düşünemiyorum. Onlar nasıl borçsuz olsun. Geçinmek o kadar zor olmuş ki artık, bin lira kira verilen bir yerde asgari ücret 1.300 TL civarında, insanların bununla nasıl geçimini sağlanması bekleniyor.


SABAH- Esnafın durumunu değerlendirir misiniz?
SADIK KEŞ- Şu anda işçi sorunumuz çok fazla, eleman yetişmiyor. Esnafın belirli bir geliri yok, hatta para kazanamıyor artık. İndirimlerden dolayı çok büyük kayıp içinde. Oda’ya kaydı olan kişi bir işi 2 bin TL’ye yapıyorsa, Odaya kaydı olmayan kişi 1.500.00 TL’ye yapıyor. Halk ucuzu seçerek Odaya kaydı olmayanı tercih ediyor. Bu durum da esnafımızı mağdur ediyor. Müteahhit firma işçiye yaptığı çalışma karşılığında bir daire veriyor. Daire karşılığında iş verildikten sonra Müteahhit firma daireyi bizim üyeye 200.00 TL’ye veriyor. Esnaf o işi yaptığı daireyi aldıktan sonra, nakit sıkıntısı olduğu için satmak zorunda kalıyor. Bu defa 200.00 TL’ye aldığı daireyi 180.00-170.00 TL’ye satmak zorunda kalıyor. Esnaf burada işçinin parasını vermiş olabilir, ama kendisine pek bir para kalmıyor.

SABAH- Elektrikçi esnafından aldığınız en yoğun şikâyetler nelerdir?
SADIK KEŞ- Esnafımızın en büyük sorunu Odaya kayıtlı olmayan kişilerin müteahhit firmalar ile anlaşıp işlerini ellerinden almaları. Odaya kayıtlı olmayan kişilere iş yaptırılmamasını istiyoruz. Elektrik önemli bir iştir. Belgesi olmayan kişiye canınızı emanet etmenizi istemiyoruz. Tesisatta bir eksiklik olduğu zaman, bunu canınızla ödersiniz çünkü elektrik basit bir iş değil. Geçen gün bir semtte bir kadına elektrik çarpmıştı. Nedeni kalitesiz tesisat yapımı. Ucuz olsun diye canınızdan olmayın

SABAH- Piyasayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
SADIK KEŞ- İnşaatlarda yükselme var, yalnız Gaziantep’te inşaatta daire satışı yok. Müteahhitler de yavaş yavaş yapıyorlar işlerini, çünkü daire alan yok. Gaziantep’te kira bin lira iken başkentte ise 500 TL’ye. Tam tersi olması gerekiyor bu durumun. Asgari ücret bile 1.300 TL iken ev kirası nasıl 1 milyon oluyor. bende bu duruma çok şaşırdım. Bu fiyatlardan dolayı inşaat işi de durgun. Dolayısıyla bizim işimizde de durgunluk var. İnşaatçılar kışın şantiyeye başlıyor. Bu kış sayı bakımından temeli atılan inşaat sayısı az. Esnafın önü açılmazsa eğer ülke genelinde durumlar kötüye gider. Kişi evine ekmek götüremediğinde hırsızlığa bile başvuracaktır. Gaziantep bu yönden sıkıntılı bir il.

SABAH- Suriyelilerin esnafınıza olumlu ya da olumsuz etkileri neleroldu?
SADIK KEŞ- Suriyelilerin olumlu yönü bizim işçi bulma sorunumuzu azalttı. Buradan kaynaklanan tek sıkıntımız onların Türkçe bizimde Arapça bilmememiz. Esnaf Odalara Birliğimiz bununla ilgili bir çalışma yaptı. Türkçe öğrenmek için müracaat eden kişilere günlük 13.00 TL vermektedir. Suriyelilerle aramızdaki sorun da kalkmış olacak.

SABAH- Elektrikçilik tehlikeli bir meslek , güvenliğiniz açısından ne gibi önlemler alıyorsunuz?
SADIK KEŞ- Elektrikle ilgili zaman zaman seminer veriyoruz. Esnafımıza daima telefonlarıyla da mesaj atarak uyarı gönderiyoruz. Hiçbir şey canınızdan kıymetli değildir. Önlem almadan bir elektrik işine kalkıştığınız zaman, geride cansız bedeniniz ve evliyseniz çocuklarınız, eşiniz kalacaktır. Bunları düşünerek hareket etmeliler. Uyarı sistemimiz olmadan önce elektrik çarpma sonucu ölen üyelerimizde oluyordu, ama şu anda ölen yok. Ustalarımızı uyarıyoruz onlar da çıraklarını uyarıyor. İş güvenliği dersleri almalarını öneriyoruz ve zaman zaman burada da eğitim veriyoruz.

SABAH- Odanıza kayıtlı kaç elektrikçi var?
SADIK KEŞ- Odaya kayıtlı olarak 380 üyemiz var. Bunların dışında Ticaret Odası’na kayıtlı olanlar da var, onların da sayıları 400 civarında. Üye olarak çalışanlar kadar da üye olmadan yani kaçak olarak çalışanlar var. Bunlar için önlem alamıyoruz. Müteahhit firma eğer işi üye olmayan birine veriyorsa, bizim yapacağımız bir şey yok. Çünkü müteahhit bu kişileri yanında sigortalı olarak çalışıyor ve bu bezim işçim diyor. O zaman engel olamıyoruz. Ama kaçak olarak çalışanlarında bir eğitimden geçmelerini istiyoruz.

SABAH- Elektrikçiler sitesi var mı, eğer yoksa böyle bir çalışma yapıyor musunuz?
SADIK KEŞ- Kendimize ait bir sitemiz yok. Ama birkaç projemiz var bu konuda. En önemlisi de yapabileceğimiz bir yer. Toptancılara ait bir site düşünüyoruz. Şöyle bir durum da var, mahallede oturan bir kişinin lambası patladı ve değiştirilmesi gerek. Kişi mahalleden siteye gidemez. Yani mahallede bir elektrikçi dükkanının olması lazım. Büyük işlerle uğraşan kişiler yapacağımız sitede yer alabilecek. Mesela 150.00-200.00 TL kira parası veren bir kişi yol parasını verip sırf bir lamba için siteye kadar gidemez. Esnafta orada müşteri bulamaz. Orada malzeme satışı yapanları toplayabiliriz. Site olursa eğer kişi orada 50 TL’ye de 1.500 TL’ye de bir avize bulabilecek. Yani tamir işi yapanları değil de satış yapanları götürmeyi düşünüyoruz.

SABAH- Elektrikçi ustası nasıl yetişiyor, eskisi gibi usta çırak eğitimi mi yoksa meslek okullarından gelenler var mı?
SADIK KEŞ- Şu anda meslek okullarından daha çok stajyerlik için geliyorlar. Eskiden kişi çekirdekten yetişerek geliyordu. Ama şu anda kişi okuyor ve liseyi bitirdiği zaman mesleğini seçiyor. Kişi bu zamana kadar elektrikten anlamayan biri iken aniden o işe atılıyor. Şöyle bir söz var “Ağaç yaş iken eğilir.” Kişi küçükken bu mesleğin eğitimini almış olması gerekir. Eskiden çıraklar daha saygılıydı ve işleri daha çabuk öğreniyorlardı. Okul olmadığı için daha iyi bir sanatkar olunuyordu. Yeni çıkan 4+4+4 sistemi zorunluluğu olduğu içinde kişi hem okul hem de işle ilgilenemiyor. Durum böyle olunca da çıraklık olmuyor. Eğitimden sonra eski çırak-usta ilişkisi kalmadı. Üniversite mezunu ya da lise mezunu olan birine al şu süpürgeyi kapıyı süpür denildiğinde, ben okul okudum bunu yapmak için mi okudum diyerek tersliyor. Bu durum pek hoş olmasa da yaşanıyor.

SABAH- Gaziantep’te inşaat sektörü hızlı bir şekilde ilerliyor gibi görünüyor oysa. Bu durum sizin de işlerinizin iyi olduğu anlamına gelir aslında...
SADIK KEŞ- Korsan çalışan kişilere firma işleri verdiği için esnafımızın işi geriliyor. Bu defa da üyelerimiz rekabete giriyor ve para kazanamıyor. İhtiyaçtan fazla ev yapılıyor, ama sonumuz ne olur bilemiyoruz. Çünkü fiyatlar yüksek olunca talep az oluyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor.

SABAH- Devletin elektrikçilere verdiği destek var mı, varsa bunu yeterli buluyor musunuz?
SADIK KEŞ- Esnafa 30 bin TL’ye yakın faizsiz kredi verildi. Miktar az ve faizsiz olduğu için bu projeye çok talep oldu ve çabuk kapandı. Devletin kredi desteğini için herhangi bir yere borcun olmaması gerek, sicilinin temiz olması gerek. Borcu olmayan kişi de yok zaten. Önemli olan borcu olan kişilere yardımcı olup onları ayakta tutabilmek. Ben oda başkanıyım ama benim de borcum var. Ben başkan iken bu haldeysem üyelerimizi düşünemiyorum. Onlar nasıl borçsuz olsun. Geçinmek o kadar zor olmuş ki artık, bin lira kira verilen bir yerde asgari ücret 1.300 TL civarında, insanların bununla nasıl geçimini sağlanması bekleniyor. Bir evde 3 kişi çalışmazsa eğer geçim çok zor. Çiçek Bayram- Adem Kesenek
Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Çocuk istismarı ve kadına şiddet de bir nevi OHAL’dir
Çocuk istismarı ve kadına şiddet de bir nevi OHAL’dir
Toplumda, ahlaki bir çözülme yaşanıyor
Toplumda, ahlaki bir çözülme yaşanıyor
Güçlü bir yönetim kadrosu ile Gaziantep'te ilerleyeceğiz
Güçlü bir yönetim kadrosu ile Gaziantep'te ilerleyeceğiz
Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz
Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Suriyeliler’den dolayı  veremden endişeliyiz
Suriyeliler’den dolayı veremden endişeliyiz
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
“Gaziantep’te diyabetik retinopati yaygın”
“Gaziantep’te diyabetik retinopati yaygın”
Rant odaklı yapılar, kentin çevresel niteliğini zedeledi
Rant odaklı yapılar, kentin çevresel niteliğini zedeledi
Sigara ile ilişkili kanser türlerinin kadınlarda görülme sıklığı arttı
Sigara ile ilişkili kanser türlerinin kadınlarda görülme sıklığı arttı
Hedef yılsonuna kadar 3 milyon yolcuya ulaşmak
Hedef yılsonuna kadar 3 milyon yolcuya ulaşmak
15 Temmuz’dan bu yana sıkıntı yaşıyoruz
15 Temmuz’dan bu yana sıkıntı yaşıyoruz
Toplumun bilinçlenmesi ve olayı sahiplenmesi lazım
Toplumun bilinçlenmesi ve olayı sahiplenmesi lazım
Günümüzün en büyük sorunu uyuşturucu
Günümüzün en büyük sorunu uyuşturucu
Eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değil
Eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değil
Hayranı olduğu Şebnem Ferah’a ulaşmak için yaptığı şarkı hayatını değiştirdi
Hayranı olduğu Şebnem Ferah’a ulaşmak için yaptığı şarkı hayatını değiştirdi
Türkiye, önce, kendi içindeki IŞİD unsurlarını temizlemeliydi
Türkiye, önce, kendi içindeki IŞİD unsurlarını temizlemeliydi
Düzbağ projesi Türkiye’nin en önemli ve en büyük 3. Projesi
Düzbağ projesi Türkiye’nin en önemli ve en büyük 3. Projesi
Ülkenin geleceği, demokratik sistemin sağlıklı işleyişine bağlıdır
Ülkenin geleceği, demokratik sistemin sağlıklı işleyişine bağlıdır
Belirsizlik duygusu, büyük travmalar doğurabilir
Belirsizlik duygusu, büyük travmalar doğurabilir
Gıda denetimlerimiz çok yetersiz tükettiğimiz gıdalar güvenli değil
Gıda denetimlerimiz çok yetersiz tükettiğimiz gıdalar güvenli değil
Tür sayısı 330, nüfusumuz ise 7 bin 100’e kadar ulaştı
Tür sayısı 330, nüfusumuz ise 7 bin 100’e kadar ulaştı
UNESCO’ya ağına girmiş bir kente yakışmıyor bu
UNESCO’ya ağına girmiş bir kente yakışmıyor bu
Savaşla birlikte Suriye ile ticaretimiz sıfırlandı
Savaşla birlikte Suriye ile ticaretimiz sıfırlandı
Peyzaj mimarları, dünyayı iyileştiren doğaya nazikçe dokunan ellerdir...
Peyzaj mimarları, dünyayı iyileştiren doğaya nazikçe dokunan ellerdir...
Annem bakımevinde çok mutlu
Annem bakımevinde çok mutlu
Çevrimizi en çok  kirleten insandır
Çevrimizi en çok kirleten insandır
Doğu'daki olaylar, tüm sektörleri olumsuz etkiledi
Doğu'daki olaylar, tüm sektörleri olumsuz etkiledi
Ulaşımda bir hareketlenme varsa ekonomi iyiye gidiyor demektir
Ulaşımda bir hareketlenme varsa ekonomi iyiye gidiyor demektir
Sürücü kurslarının sayısı fazla, eğitimde kalite düşüyor
Sürücü kurslarının sayısı fazla, eğitimde kalite düşüyor
Antep, orman fakiri bir kent konumunda
Antep, orman fakiri bir kent konumunda
Türkiye, her anlamda  iyi yönetilmiyor!
Türkiye, her anlamda iyi yönetilmiyor!
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ni  kim koruyorsa çok yanlış yapıyor
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ni kim koruyorsa çok yanlış yapıyor
Ne zaman fasonculuk biter işte o zaman marka oluruz
Ne zaman fasonculuk biter işte o zaman marka oluruz
 “Devlet, yerli kömür dağıtmaktan vazgeçip, ithal kömür dağıtmalı”
“Devlet, yerli kömür dağıtmaktan vazgeçip, ithal kömür dağıtmalı”
Gayrimenkuldeki  artış altını neredeyse 3’e katlıyor
Gayrimenkuldeki artış altını neredeyse 3’e katlıyor
Antep, aslında tarıma  dayalı bir sanayi kenti
Antep, aslında tarıma dayalı bir sanayi kenti
“Sanayileştik, ama bu kültürümüzün  de geliştiği anlamına gelmiyor elbette”
“Sanayileştik, ama bu kültürümüzün de geliştiği anlamına gelmiyor elbette”