Erkekler 2020’de 284 kadını öldürdü

Erkekler, 2020'de en az 284 kadını ve 26 çocuğu öldürdü. Erkekler, 96 kadına tecavüz etti, 818 kadını seks işçiliğine zorladı, 147 kadını taciz etti, 265 çocuğu istismar etti. Erkekler 2020'de en az 792 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı.

bianet > Yaşam - 21 Ocak 2021

bianet'in 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2020 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2020'da en az 284 kadını öldürdü.

Geçmiş yıllarda işlenen ancak basına 2020’de yansıyan cinayetler de eklendiğinde erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı 305 oluyor.

Yine aynı dönemde (1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2020) erkekler 26 çocuğu öldürdü, 96 kadına tecavüz etti, 818 kadını seks işçiliğine zorladı, 147 kadını taciz etti, 265 çocuğu istismar etti.

Erkekler 2020'de en az 792 kadına da şiddet uyguladı. 2020'de aralarında transların da olduğu en az 255 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansıdı.

Erkekler, 2020'de, en az dokuz kadını öldürmeye teşebbüs etti, 20 kadını öldürmekle tehdit etti. 2020'de aralarında transların da olduğu en az 10 kadının ölümü basına "intihar", "intihara sürüklenme" ve "şüpheli intihar" olarak yansıdı.

 Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, en az 18 kadını, “koruma”, “uzaklaştırma” kararı ve “talebine” rağmen öldürdü.

En az sekiz fail cezaevinden pandemi nedeniyle hazırlanan infaz paketinden yararlandıktan sonra “cezaevinden izinli çıktıktan” ve “tahliye” olduktan sonra kadınları öldürdü.

2020’de en az 10 kadın kendisine şiddet uygulayan ve cinsel saldırıda bulunan erkeklerden korunmak için meşru müdafaa hakkını kullandı.

Cinayet

Erkekler, 2020'de en az 284 kadını ve aralarında göçmenlerin de olduğu 26 çocuğu öldürdü. Ayrıca erkekler, cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 25 erkeği öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü 12 kadın Türkiyeli değildi. Biri, Moldovyalı trans bir kadındı (Nisan). 

Erkekler, kadınları nerede öldürdü?

Erkekler kadınların yarısına yakını ev içinde öldürdü.

Erkekler, 138 kadını ev içinde, 86 kadını, ofis, hastane, ormanlık alan, trafik, otopark gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin, 60 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Bazı cinayetleri işleyen fail erkek sayısı birden fazlaydı.

2020’de 185 kadını kocası, nişanlısı, eski kocası ve sevgilisi öldürdü.

56 kadını baba, oğul, torun, damat, gibi aile üyeleri öldürdü. 22 kadını, komşu ve arkadaşları öldürdü.

Sekiz kadını, evine yemek götüren kurye, ev gezdiren emlakçı, evine giren hırsın, evine gelen tamirci gibi erkekler öldürdü. Kadınları öldüren en az 25 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Kadınları öldürenler arasında iki astsubay, bir polis, bir korucu, bir de yaşadığı kentin (Ordu) belediye başkanı vardı.

Erkekler kadınları nasıl öldürdü?

Erkekler kadınların yarısından çoğunu, yüzde 57'sini ateşli silahlarla öldürdü.  

Erkekler 167 kadını ateşli silahla, 75 kadını bıçak, balta gibi kesici aletlerle öldürdü. 2020’de 14 kadını boğan erkekler, beş kadını darp ederek, yedi kadını da zehirleyerek, yakarak, başını taşla ezerek öldürdü. Erkeklerin, 16 kadını öldürme şekli basına yansımadı.

Erkekler, kadınları hangi "bahanelerle" öldürdü?

Erkekler, her beş kadından birini ayrılmak istediği için öldürdü. 

Erkeklerin 176 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, 54 kadını, “evlenme teklifini reddettiği”, “barışmak istemediği”, “boşanmak istediği” için öldürdü.

Erkekler, 22 kadını “kıskançlık” bahanesi öldürürken, sekiz kadını “ekonomik”, altı kadını “hırsızlık”, “gasp” bahaneleri ile öldürdü.

Erkekler, 17 kadını “erkek arkadaşı var”, “arazi anlaşmazlığına karıştığı”, “sinirli olduğu”, “pandemide misafirliğe gitmediği”, “yemek yapmadığı”, “çocuklara iyi bakmadığı” gibi bahanelerle öldürdü.  Bir kadını öldüren erkeklerin bahanesi “namustu”

Çocuk cinayetleri

bianet'in 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2020 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncellenmiş verilere göre, erkekler 2020'de şiddet uyguladıkları kadınlara zarar vermek veya öç alma bahanesiyle en az 26 çocuğu öldürdü.

Öldürülen çocuklar arasında bebekler de vardı. Öldürülen çocuklardan biri Afganistanlı, ikisi Suriyeliydi. Erkeklerin öldürdüğü çocuklardan biri erken yaşta zorla evlendirilmişti.

Çocukları kim öldürdü?

14 çocuğu babası/üvey babası, bir çocuğu eski sevgilisi, iki çocuğu abisi, iki çocuğu annesi, bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği kocası, bir çocuğu iş yeri yöneticisi, beş çocuğu öldürenlerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Tecavüz

bianet'in 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2020 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği güncellenmiş verilere göre erkekler, 96 kadına tecavüz etti.

Erkeklerin tecavüz ettiği yedi kadın zihinsel engelleydi.

En az iki cinsel saldırı vakası kadınların hamile olduğunun anlaşılması ile açığa çıktı.

Erkekler, sekiz kadına sistematik olarak tecavüz etti. En az üç kadına da tecavüz eden erkekler, onları gasp etti.

Erkeklerin tecavüz ettiği iki kadın Suriyeli, biri Afgan, biri İngiliz, biri Fil Dişi Sahilleri'nden biri de Rus’tu

Kadınlara kim tecavüz etti?

En az beş vakada birden fazla fail vardı.

11 kadına kocası, sevgilisi, eski kocası, sekiz kadına birlikte çalıştığı iş arkadaşı ve yöneticisi, beş kadına akrabasıyedi kadına esnaf, iki kadına komşusu, iki kadına babası, üç kadına hasta bakıcı ve doktor, bir kadına akademisyen, üç kadına kendisini din görevlisi olarak tanıtan üç erkek tecavüz etti. En az 54 kadın kendisine tecavüz eden 60 erkeği tanımıyordu.

Erkekler kadınlara nerede tecavüz etti?

Erkekler, 23 kadına ev içinde, 42 kadına üniversite, hukuk bürosu, sokak, park, ormanlık, sokak gibi kamusal alanlarda tecavüz etti. Erkeklerin 31 kadına nerede tecavüz ettiği basına yansımadı.

Taciz

Erkekler, 2020’de en az 147 kadını taciz etti. Erkeklerin taciz ettiği kadınlardan biri Çinli, biri Faslı, biri Azerbaycanlıydı. Tacizlerden en az biri sistematikti. Kadınları taciz edenler arasında dizi oyuncuları, akademisyenler, siyasi parti üyeleri de vardı.

Kadınları kim taciz etti?

51 kadın kendisini taciz eden 104 erkeği tanımıyordu. Dokuz kadını iş arkadaşı, yöneticisi taciz etti. En az 82 kadını, aralarında akademisyen, dizi oyuncusu, polis, terapist, kuryenin de olduğu 93 erkek taciz etti. Beş kadını da komşusu erkekler taciz etti. 

Erkekler kadınları nasıl taciz etti?

Erkekler, 114 kadını sözlü ve fiziki yönden taciz etti, yedi kadının karşısında mastürbasyon yaparak taciz eden erkekler, 17 kadını da sosyal medya üzerinden taciz etti. Erkekler dokuz kadını da cinsel organını göstererek taciz etti.

Çocuk İstismarı

bianet'in 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2020 döneminde Türkiye'deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği güncel verilere göre, erkekler, 2020'de aralarında oğlan çocukların da olduğu 265 çocuğu istismar etti. 

Çocukları kim istismar etti?

Çocukları istismar eden en az 109 failin yakınlık derecesi basına yansımadı. 40 çocuğu öğretmen, spor çalıştırıcısı ve okul çalışanları istismar etti. 19 çocuğu baba ve abileri istismar etti.

Beş çocuğu doktor, 25 çocuğu market sahibi, bakkalcı gibi esnaflar, iki çocuğu 3 uzman çavuş, 36 çocuğu akrabaları istismar etti. 14 çocuğu komşusu, 13 çocuğu imam, din görevlisi, tarikat lideri gibi kişiler istismar etti. Bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği “kocası”, bir çocuğu da sevgilisi olduğu iddia edilen erkek istismar etti.

Erkekler çocukları nerede istismar etti?

Erkekler, 42 çocuğu okul, servis aracı ve okul çevresinde istismar etti. En az 80 çocuğu sokak, market, hastane, ormanlık alan, park gibi ev dışı yerlerde, 36 çocuğu ev içinde taciz etti. Erkeklerin, 101 çocuğu nerede istismar ettiği basına yansımadı. Erkekler, 6 çocuğu sosyal medya üzerinden istismar etti.

Şiddet Yaralama

Erkekler 2020'de en az 792 kadına şiddet uyguladı. Erkekler, 54 kadını “ağır olarak” yaraladı. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınların 28’i Türkiye vatandaşı (Suriyeli, Afganistanlı, Azerbaycanlı, Ukraynalı kadınlar) değildi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az 3’ü transtı.

Erkekler 56 kadına “uzaklaştırma” ve “koruma” kararlarını ihlal ederek şiddet uyguladı. En az 32 şiddet vakasında erkeklerin şiddeti sistematikti.

Kadınlara kim şiddet uyguladı?

168 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. En az 521 kadına koca, sevgili, eski koca ve sevgililer şiddet uyguladı.

En az 81 kadına baba, abi, oğul gibi aile üyeleri şiddet uygularken, üç kadına arkadaşı, üç kadına meslektaşı şiddet uyguladı. 16 kadına da aralarında muhtar, mahalle bekçisi, kuryenin de olduğu erkekler şiddet uyguladı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Erkekler, 2020'de en az 818 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan kadınlar arasında 18 yaşının altındaki çocuklar da vardı. Seks işçiliğine zorlanan 453 kadın Türkiyeli, 365 kadın Türkiyeli değildi.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Aykut Tuzcu’nun kitabının ilk cildi, D&R, İdefix ve Yeniinsan Yayınevi tarafından satışa sunuldu
Aykut Tuzcu’nun kitabının ilk cildi, D&R, İdefix ve Yeniinsan Yayınevi tarafından satışa sunuldu
Kadına şiddete karşı atılacak tüm adımları atmaya hazırız, bu konuda tutumumuz nettir
Kadına şiddete karşı atılacak tüm adımları atmaya hazırız, bu konuda tutumumuz nettir
Kadınlar, karakollarda saldırganlarıyla barıştırılıp yeniden evlere yollanıyor
Kadınlar, karakollarda saldırganlarıyla barıştırılıp yeniden evlere yollanıyor
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzde 12’den 20’ye yükseldi
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği yüzde 12’den 20’ye yükseldi
DİB: Kadınların mücadelesi yolu aydınlatıyor
DİB: Kadınların mücadelesi yolu aydınlatıyor
EŞİK’ten Meclis’e özel oturum çağrısı: Erkek şiddetini önle
EŞİK’ten Meclis’e özel oturum çağrısı: Erkek şiddetini önle
Kadın işçilerin yüzde 98'i kaygı ve endişe yaşıyor
Kadın işçilerin yüzde 98'i kaygı ve endişe yaşıyor
Türkiye Kadın Hareketi, demokrasiyi yeniden tanımlıyor
Türkiye Kadın Hareketi, demokrasiyi yeniden tanımlıyor
Kadınlarımız ölmesin istiyoruz
Kadınlarımız ölmesin istiyoruz
Kadını koruma mı, çalışmasını daraltma mı?
Kadını koruma mı, çalışmasını daraltma mı?
Sadece İzmir’de son üç yılda 5 bin 689 kadın 'sığınma' talebinde bulundu
Sadece İzmir’de son üç yılda 5 bin 689 kadın 'sığınma' talebinde bulundu
Canan Güllü'ye "Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü”
Canan Güllü'ye "Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü”
Dünya'nın sonu ne zaman gelecek? NASA bu soruyu yanıtladı!
Dünya'nın sonu ne zaman gelecek? NASA bu soruyu yanıtladı!
10 milyon kız çocuğu erken evlendirilme riski yaşıyor
10 milyon kız çocuğu erken evlendirilme riski yaşıyor
Erkekler, 18 yılda 6 bin 732 kadın öldürdü
Erkekler, 18 yılda 6 bin 732 kadın öldürdü
Kadın denilince sıkılan yumruklar, kirli zihinler, toplumlar için karanlıktır
Kadın denilince sıkılan yumruklar, kirli zihinler, toplumlar için karanlıktır
‘Karanlığı kadınlar aydınlatacak’
‘Karanlığı kadınlar aydınlatacak’
Yasakların ardından ortaya çıkan görüntü korkutucu
Yasakların ardından ortaya çıkan görüntü korkutucu
“Kadın isterse her şeyi yapar”
“Kadın isterse her şeyi yapar”
Gala Boyu Kanyonu doğaseverleri bekliyor
Gala Boyu Kanyonu doğaseverleri bekliyor
“Yürütme, kadın cinayetlerine karşı pasif mücadele içinde!”
“Yürütme, kadın cinayetlerine karşı pasif mücadele içinde!”
Şubat’ta en az 138 işçi iş cinayetlerinde öldü
Şubat’ta en az 138 işçi iş cinayetlerinde öldü
"Pandeminin insanlık üzerinde psikolojik açıdan önemli etkisi olacak"
"Pandeminin insanlık üzerinde psikolojik açıdan önemli etkisi olacak"
Pandemi kısıtlamaları iklim değişikliğini etkileyecek mi?
Pandemi kısıtlamaları iklim değişikliğini etkileyecek mi?
3 bin çocuk anneleriyle cezaevinde
3 bin çocuk anneleriyle cezaevinde
'Çam kese tırtılı hastanelik edebilir'
'Çam kese tırtılı hastanelik edebilir'
Pandemide kocam beni dövüyor araması arttı
Pandemide kocam beni dövüyor araması arttı
"Kadınlar olarak, yaşam hakkımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz!”
"Kadınlar olarak, yaşam hakkımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz!”
Katledilmeden, şiddete maruz kalmadan yaşamak istiyoruz
Katledilmeden, şiddete maruz kalmadan yaşamak istiyoruz
Düşük gelirli kişilerde üzüntü, korku ve utanma gibi duygular daha fazla
Düşük gelirli kişilerde üzüntü, korku ve utanma gibi duygular daha fazla
Türkiye'de her yıl 7,7 milyon ton yiyecek çöpe atılıyor
Türkiye'de her yıl 7,7 milyon ton yiyecek çöpe atılıyor
Kadınlar, Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor
Kadınlar, Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor
Türkiye'de 100 çocuktan 15'i çocuk yaşta evlendiriliyor
Türkiye'de 100 çocuktan 15'i çocuk yaşta evlendiriliyor
Kırmızı kategoriye girersek yeniden kapanmalar yaşanır
Kırmızı kategoriye girersek yeniden kapanmalar yaşanır
İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa tam olarak uygulanmalı
İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa tam olarak uygulanmalı
"Nükleer felaketin 10. yılında Fukuşima hala kirli"
"Nükleer felaketin 10. yılında Fukuşima hala kirli"
Sivrisinekler ve hamam böcekleri Koronavirüs taşır mı?
Sivrisinekler ve hamam böcekleri Koronavirüs taşır mı?
Karbondioksit salınımı önceki yıla göre yüzde 2 veya 60 milyon tondan daha yüksek
Karbondioksit salınımı önceki yıla göre yüzde 2 veya 60 milyon tondan daha yüksek
Boşanmaların ana sebebi işsizlik ve ekonomik kaygılar
Boşanmaların ana sebebi işsizlik ve ekonomik kaygılar
Erkekler Şubat’ta 33 kadını daha öldürdü
Erkekler Şubat’ta 33 kadını daha öldürdü
10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz kaldı
10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz kaldı
Tarlada bulduğu gök taşını 180 bin dolara sattı
Tarlada bulduğu gök taşını 180 bin dolara sattı
Mürekkep balıklarının kendini kontrol etmek konusunda evrimleştiği tespit edildi
Mürekkep balıklarının kendini kontrol etmek konusunda evrimleştiği tespit edildi
‘Akıllı telefon bağımlılığı' uyku düzenini etkiliyor
‘Akıllı telefon bağımlılığı' uyku düzenini etkiliyor
“Bu şehir alın teri ile geçinen işçi şehri, işçi mutluysa şehir mutludur”
“Bu şehir alın teri ile geçinen işçi şehri, işçi mutluysa şehir mutludur”
İş cinayetleri ile mücadele ertelenip ötelenebilir bir gündem değil
İş cinayetleri ile mücadele ertelenip ötelenebilir bir gündem değil
234 sivil toplum örgütü: Yaban hayatını birlikte koruyabiliriz
234 sivil toplum örgütü: Yaban hayatını birlikte koruyabiliriz
Afrika'dan Fransa'ya gelen toz bulutunda radyoaktif kalıntılar çıktı
Afrika'dan Fransa'ya gelen toz bulutunda radyoaktif kalıntılar çıktı