Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz

Gaziantep Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Kamile Erciyas ile Diş Hekimi Fakültesi ve diş üzerine röportaj yaptık.

Haber Merkezi > Röportaj - 25 Mayıs 2017
Gaziantep Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Kamile Erciyas ile Diş Hekimi Fakültesi ve diş üzerine röportaj yaptık.
Ağız ve diş sağlığında en önemli faktörün ağız bakımının ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması olduğunu belirten Erciyas, “Bunun için diş fırçası, arayüz fırçaları ve diş ipleri gibi enstrümanlar kullanılmalı. Günde en az iki kez hekiminin önereceği şekilde dişler fırçalanmalı. Kişiler beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli özellikle asitli, şeker oranı yüksek ve yapışkanlı gıdalardan uzak durmalıdır. Bunun yanında herhangi bir sorun olsun ya da olmasın her 6 ayda bir diş hekimi ile görüşüp, ağız içi kontrollerinin yaptırması gerekir” dedi.
Diş Hekimliği Fakültesi’nde çeşitli imkan ve yenilikleri barındırdıklarını ifade eden Erciyas, “Fakültemiz hasta tedavilerinde eğitim, araştırma ve uygulama alanında aktif bir rol üstlenmiş olup, şehrimize, bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz. Her alanda kalitesini arttırarak emin adımlarla ilerleyen fakültemiz “bilmek, yapabilmek, olmak temel mottosu” ndan hareketle yoluna devam edecektir” şeklinde konuştu.
Sabah-Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden bahseder misiniz?
Erciyas-Bölgesinde stratejik öneme sahip olan Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 31 Ekim 2006 tarihinde kurulmuş, hasta alımına ise 2008 yılında Tıp Fakültesi bünyesinde başlamıştır. 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında 20 öğrenci ile eğitim hayatına başlamıştır. 3 Blok olarak tasarlanan Diş Hekimliği binasının yapımı 2012 yılı sonunda tamamlanmış olup, Eğitim-Öğretim, araştırma ve klinik hizmetlerini halen bu binada sürdürmektedir. Modern binası, makine-teçhizatı bakımdan ve bünyesindeki preklinik ve fantom laboratuarı ile birlikte Türkiye’nin ileri gelen Fakülteleri arasındadır. Gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmalar ışığında ön plana çıkan lazer destekli dental tedaviler konusunda bünyesinde bulundurduğu Er-YAG, Nd-YAG, Diode Er,Cr:YSGG gibi lazer çeşitliliği ve lazer mastership yapmış öğretim üyesi kadrosu ile bu alanda merkez olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bunun yanı sıra Cad-Cam bilgisayar destekli tasarım ve üretim üniteleri digital tomografi cihazı ve ileri araştırmaların yapılabileceği laboratuvarlarla da bölgeye hizmet etmektedir. Genç ve dinamik eğitim-öğretim kadrosuna sahip olan Fakültemiz 2 Profesör, 1 Doçent, 17 Yardımcı Doçent ve 45 asistan olmak üzere 65 öğretim elemanı ile çalışmalarına devam etmektedir.
Sabah-Fakültenizin Gaziantep ve bölge için önemini anlatır mısınız?
Erciyas-Gaziantep ili nüfus, sanayi ve üniversitesi ile hem ülkesinin hem de bölgesinin önemli bir şehridir. Bölgesindeki son gelişmelerden kaynaklı hızlı nüfus artışına bağlı olarak sağlık, hizmetlerine gereksinimde artmıştır. Bu bağlamda hem bölgede artış gösteren tedavi ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hem de ulusal ve uluslar arası lisans ve lisansüstü eğitim alanında da önemli bir misyona sahiptir. Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak disiplinler arası teknoloji, bilim ve sanayi işbirliğini geliştirerek küresel bilimde öncelik tespit eden yaklaşım ve trendleri takip ederek inovasyon yönetimi açısından hayati öneme sahip bir yaklaşım sergilemekteyiz. Çeşitli imkan ve yenilikleri bünyesinde barındıran fakültemiz hasta tedavilerinde eğitim, araştırma ve uygulama alanında aktif bir rol üstlenmiş olup, şehrimize, bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz. Her alanda kalitesini arttırarak emin adımlarla ilerleyen fakültemiz “bilmek, yapabilmek, olmak temel mottosu” ndan hareketle yoluna devam edecektir.
Sabah-Günümüz Diş Hekimliği eğitimindeki uzmanlık alanları hakkında bilgi verir misiniz?
Erciyas-Ülkemizdeki Diş Hekimliği Fakültelerinde Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji ve Pedodonti olmak üzere 8 Anabilim Dalı bulunmaktadır. Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi; anabilim dalı adından anlaşılacağı üzere Radyolojik değerlendirme ve klinik muayeneler sonucu hastaların teşhis ve tedavi planlanmalarının yapıldığı bölümdür.Ağız Diş ve Çene Cerrahisi; ağız ve çene bölgelerindeki sert ve yumuşak dokuların hem fonksiyonel hem de estetik yönlerini ilgilendiren hastalıkların, yaralanmaların ve bozuklukların tedavisini kapsayan bir uzmanlık alanıdır. Protetik diş tedavisi; doğal dişlerdeki madde kayıplarının, eksik dişlerin ve çevresindeki oral ve maksillofasiyal dokuların yapay materyaller ile restore edildiği bir anabilim dalıdır. Endodonti; kanal tedavisi yapılmaktadır. Kanal tedavisi ise dişin içerisindeki sinir ve damarlardan oluşan yumuşak dokunun hasar görmesi sonucu hastalıklı dokunun çıkarılıp, yerine kök kanal dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir. Ortodonti; çapraşık diş dizimlerinin, çenelerin kapanış bozuklarının ve yüzdeki düzensizliklerin teşhis tedavi ve önlenmesini içeren bir diş hekimliği dalıdır. Periodontoloji; dişleri ve diş benzeri yapıları çevreleyen dokuların hastalıkların önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Restoratif diş tedavisi; çürük ve travma nedeniyle diş yapısında oluşan doku kayıplarını farklı dolgu maddeleriyle tedavi ederek, dişlerin form, fonksiyon ve estetiğini sağlayan bilim dalı. Pedodonti; doğumdan ergenliğe kadar çocuklarımızın süt ve erken daimi dişlenme döneminde koruyucu uygulamaların yapıldığı, çürük ve travmaya bağlı madde kayıplarının yerine konulduğu, kanal tedavisinin yapıldığı bir diş hekimliği dalı. Fakültemiz güler yüzlü, samimi ve sıcak bir ortamda, diş hekimi korkusundan uzak çağdaş tedavilerin başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
Sabah-Vatandaşlarımız Ağız Diş Sağlığı konusunda nelere dikkat etmelidir?
Erciyas-Ağız ve diş sağlığında en önemli faktör ağız bakımının ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Bunun için diş fırçası, arayüz fırçaları ve diş ipleri gibi enstrümanlar kullanılmalı. Günde en az iki kez hekiminin önereceği şekilde dişler fırçalanmalı. Kişiler beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli özellikle asitli, şeker oranı yüksek ve yapışkanlı gıdalardan uzak durmalıdır. Bunun yanında herhangi bir sorun olsun ya da olmasın her 6 ayda bir diş hekimi ile görüşüp, ağız içi kontrollerinin yaptırması gerekmektedir. Genel vücut sağlığının ayrılmaz bir parçası olan ağız diş sağlığı konusunda vatandaşların daha dikkatli olunması gerekmektedir.
Sabah-Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığının sağlanmasında nelere dikkat edilmelidir?
Erciyas-Çocukluk ve ergenlik çağında önemsenmeyen, ihmal edilen ağız ve diş sağlığı ileri yaşlarda daha büyük problemlere neden olabileceği unutulmamalıdır. Çocuklar bebeklik döneminde süt dişlerinin ağızda görülmeye başlamasından itibaren diş hekimi ile tanışmalıdır. Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, düzenli diş hekimi kontrollerinin yapılması, koruyucu ve önleyici tedavilerin uygulanması, ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ileriki dönemlerde Ağız ve Diş Sağlığının sürdürülmesinde etkili rol oynayacaktır. Bu konuda bölgemizdeki farkındalığı arttırmak için okul ve kreş taramaları dahil olmak üzere bir çok çalışmada yer almaktayız.
Sabah-Hamilelik döneminde Ağız ve Diş Sağlığının korunmasında nelere dikkat edilmelidir?
Erciyas-Hamilelik kadınlarda ağız ve diş sağılığının sağlanmasında dikkat edilmesi gereken bir dönem. Hamilelikle birlikte vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler, ağız içerisinde tükürük sekresyonunda ve akışkanlığında azalmalar ve asit dengesindeki değişikler ağız sağlığını tehdit eder. Bu nedenle, anne adayları hamilelik dönemlerinde ağız sağlığına normal dönemlere oranla daha fazla özen göstermelidir. Kısaca hamilelikte yaşanacak herhangi bir sağlık problemi sadece anne için değil bebek için de risk demektir. Örneklersek diş eti hastalığına sebep olan bakterilerin ürettiği kimyasallar ve toksinler erken doğum ve düşük doğum gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Özetleyecek olursak annenin diş ile ilgili yaşayabileceği olumsuzlukların asıl sorumlusu hamileliği değil, ağız ve diş sağılığı bilincinin eksikliği, diş hekimi korkusu, gerekli tedavilerin ertelenmesi, bilinçsiz ilaç kullanılması ile kendini tedavi etme eğilimi sayılabilir. Tüm bu olumsuzluklardan korunmak için anne adaylarının, düzenli hekim kontrollerini yapması, dişlerini fırçalaması, yüksek oranda şeker içeren gıdalardan ve asitli içeceklerden kaçınması gerekmektedir. Tüm bunlara rağmen dişle ilgili sağlık sorunu yaşıyorsa diş hekimi ve kadın doğum doktoru arasında iş birliği ile hamileliğin herhangi bir anında diş tedavisi yapılması mümkündür.
Sabah- Kısa özgeçmişinizi alabilir miyiz?
Erciyas-Aslen Konya’lıyım. Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. Periodontoloji doktoramı 2001 yılında tamamladım. 2008 yılında Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladım. 2012 yılından 2016 yılına kadar Dekan Yardımcısı olarak görev yaptım. Ağustos 2016 tarihinden bu yana Dekan Vekili olarak devam etmekteyim. Periodontoloji uzmanı olduğum ve kariyerimi bu yönde geliştirdiğim için Periodontal hastalıklar ve tedavisi, İmplant uygulamaları ve lazer destekli Periodontal Tedavi-Sistemik Hastalıklar başlıca ilgi alanlarımdır. Periodontoloi alanında çok sayıda ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınlarım bulunup, akademik danışmanlık ve yürütücülüğünü üstlendiğim tamamlanmış ve sürmekte olan bilimsel proje ve doktora çalışmalarım bulunmaktadır. Evli ve 1 çocuk annesiyim. İşten arta kalan zamanlarda ailemle vakit geçirmeyi tercih ederim. Bunun yanı sıra sinemaya gitmeyi ve seyahat etmeyi çok severim.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Çocuk istismarı ve kadına şiddet de bir nevi OHAL’dir
Çocuk istismarı ve kadına şiddet de bir nevi OHAL’dir
Toplumda, ahlaki bir çözülme yaşanıyor
Toplumda, ahlaki bir çözülme yaşanıyor
Güçlü bir yönetim kadrosu ile Gaziantep'te ilerleyeceğiz
Güçlü bir yönetim kadrosu ile Gaziantep'te ilerleyeceğiz
Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Suriyeliler’den dolayı  veremden endişeliyiz
Suriyeliler’den dolayı veremden endişeliyiz
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
“Gaziantep’te diyabetik retinopati yaygın”
“Gaziantep’te diyabetik retinopati yaygın”
Rant odaklı yapılar, kentin çevresel niteliğini zedeledi
Rant odaklı yapılar, kentin çevresel niteliğini zedeledi
Sigara ile ilişkili kanser türlerinin kadınlarda görülme sıklığı arttı
Sigara ile ilişkili kanser türlerinin kadınlarda görülme sıklığı arttı
Hedef yılsonuna kadar 3 milyon yolcuya ulaşmak
Hedef yılsonuna kadar 3 milyon yolcuya ulaşmak
15 Temmuz’dan bu yana sıkıntı yaşıyoruz
15 Temmuz’dan bu yana sıkıntı yaşıyoruz
Toplumun bilinçlenmesi ve olayı sahiplenmesi lazım
Toplumun bilinçlenmesi ve olayı sahiplenmesi lazım
Günümüzün en büyük sorunu uyuşturucu
Günümüzün en büyük sorunu uyuşturucu
Eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değil
Eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değil
Hayranı olduğu Şebnem Ferah’a ulaşmak için yaptığı şarkı hayatını değiştirdi
Hayranı olduğu Şebnem Ferah’a ulaşmak için yaptığı şarkı hayatını değiştirdi
Türkiye, önce, kendi içindeki IŞİD unsurlarını temizlemeliydi
Türkiye, önce, kendi içindeki IŞİD unsurlarını temizlemeliydi
Düzbağ projesi Türkiye’nin en önemli ve en büyük 3. Projesi
Düzbağ projesi Türkiye’nin en önemli ve en büyük 3. Projesi
Ülkenin geleceği, demokratik sistemin sağlıklı işleyişine bağlıdır
Ülkenin geleceği, demokratik sistemin sağlıklı işleyişine bağlıdır
Belirsizlik duygusu, büyük travmalar doğurabilir
Belirsizlik duygusu, büyük travmalar doğurabilir
Gıda denetimlerimiz çok yetersiz tükettiğimiz gıdalar güvenli değil
Gıda denetimlerimiz çok yetersiz tükettiğimiz gıdalar güvenli değil
Tür sayısı 330, nüfusumuz ise 7 bin 100’e kadar ulaştı
Tür sayısı 330, nüfusumuz ise 7 bin 100’e kadar ulaştı
UNESCO’ya ağına girmiş bir kente yakışmıyor bu
UNESCO’ya ağına girmiş bir kente yakışmıyor bu
Gaziantep’te daire satışları durdu
Gaziantep’te daire satışları durdu
Savaşla birlikte Suriye ile ticaretimiz sıfırlandı
Savaşla birlikte Suriye ile ticaretimiz sıfırlandı
Peyzaj mimarları, dünyayı iyileştiren doğaya nazikçe dokunan ellerdir...
Peyzaj mimarları, dünyayı iyileştiren doğaya nazikçe dokunan ellerdir...
Annem bakımevinde çok mutlu
Annem bakımevinde çok mutlu
Çevrimizi en çok  kirleten insandır
Çevrimizi en çok kirleten insandır
Doğu'daki olaylar, tüm sektörleri olumsuz etkiledi
Doğu'daki olaylar, tüm sektörleri olumsuz etkiledi
Ulaşımda bir hareketlenme varsa ekonomi iyiye gidiyor demektir
Ulaşımda bir hareketlenme varsa ekonomi iyiye gidiyor demektir
Sürücü kurslarının sayısı fazla, eğitimde kalite düşüyor
Sürücü kurslarının sayısı fazla, eğitimde kalite düşüyor
Antep, orman fakiri bir kent konumunda
Antep, orman fakiri bir kent konumunda
Türkiye, her anlamda  iyi yönetilmiyor!
Türkiye, her anlamda iyi yönetilmiyor!
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ni  kim koruyorsa çok yanlış yapıyor
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ni kim koruyorsa çok yanlış yapıyor
Ne zaman fasonculuk biter işte o zaman marka oluruz
Ne zaman fasonculuk biter işte o zaman marka oluruz
 “Devlet, yerli kömür dağıtmaktan vazgeçip, ithal kömür dağıtmalı”
“Devlet, yerli kömür dağıtmaktan vazgeçip, ithal kömür dağıtmalı”
Gayrimenkuldeki  artış altını neredeyse 3’e katlıyor
Gayrimenkuldeki artış altını neredeyse 3’e katlıyor
Antep, aslında tarıma  dayalı bir sanayi kenti
Antep, aslında tarıma dayalı bir sanayi kenti
“Sanayileştik, ama bu kültürümüzün  de geliştiği anlamına gelmiyor elbette”
“Sanayileştik, ama bu kültürümüzün de geliştiği anlamına gelmiyor elbette”