“Avrupa Birliği için eğitim bir önceliktir”

40 milyon Euroluk bütçe sahip olan projede 51 okulda toplamda 6 megawattlık çatı üstü güneş enerji santralleri kurulacak. Aynı zamanda toplamda 14 megawattlık arazi güneş enerji santrali kurulacak ve toplamda 20 megawattlık enerji gücüne ulaşılacak

İHA > Eğitim - 22 Eylül 2021

AB tarafından finanse edilen projeyle 555 okul, kurulacak güneş panelleriyle enerji ihtiyacını kendi karşılayacak. Suriyelilere ev sahipliğini yapan illere yönelik Avrupa Birliği ve Alman Kalkınma Bankası (KFW) tarafından finanse edilen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Suriyelilere ev sahipliğini yapan illere yönelik yürütülen "Geçici Koruma Altında Olan Suriyelilere Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi” kapsamında 555 okul, enerji ihtiyacını kendi karşılayacak.

Avrupa Birliği için eğitimin öncelik olduğunu söyleyen Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu Mali İş Birliği Başkanı Elçi Müsteşar Andre E. LYS, eğitim ve çevre işbirliği sayesinde mültecilerin kaliteli eğitim alabilmelerini hedeflediklerini ifade ederek, “ Beni Gaziantep’te ağırladığınız için çok teşekkür ederim. Bugün Şahinbey Mennan Usta Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan çatı üstü enerji santralinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliği için eğitim bir önceliktir. Eğitimde kalite ise mutlu bir hayatın başlangıç noktasıdır. Eğitim herkese, her seviyede, kapasitesine ve durumuna göre sağlanmalıdır. İşte bu nedenle bizler Türkiye’de her ülkeden olan mülteciler için bu eğitim kalitesinden faydalanabilmeleri adına hareket ediyoruz. Bizler Türkiye’deki yaklaşık 400 okulda inşaat ve emlak çalışmaları yaptık. Aynı zamanda öğrencilerin ve öğretmenlerin eğitilmesine, dil kurslarının açılmasına ve birçok projeyi Covid-19 tedbirlerine uygun bir şekilde yürüttük. Çevrenin korunması geleceğimize yönelik yapılacak olan en önemli yatırımlardan biridir. Bu yatırımlar çocuklarımıza yapılacak olan önemli yatırımlardır. En önemlisi de bu mesajın genç nesillere aktarılmasıdır. Türkiye’nin dün duyduğum kadarıyla Paris İklim Antlaşmasına katılacağını yönünde haberler var. Bu durum beni çok mutlu etti. Bugün eğitim çevreyle birleşiyor. Avrupa Birliğinin finansal desteğini alan bu okulda neler yaptık? Mennan Usta Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, proje kapsamında olan 55 okuldan birisidir. Tekrardan yenilenme çalışmaları yapıldı ve öğrenciler bir destek paketi aldılar. Aynı zamanda yeşil enerji projesinde de bu okulumuz yer aldı. Bu vesileyle projede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Sevgili öğrenciler bizim size olan güvenimiz tamdır. Bu becerileri edindiğinizde ileride meslek sahibi olmanızda kolaylaşacak. Unutmayınız bu dünya hepimizin ve hepimiz tek bir dünyayı paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği ve Alman Kalkınma Bankası (KFW) tarafından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Geçici Koruma Altında Olan Suriyelilere Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi” enerji ihtiyacı olan şehirlere arazi ve çatı üstü enerji santralleri kurulacak. Proje kapsamında yapımı tamamlanan çatı üstü Gaziantep Mennan Usta Meslek Lisesi’nde devralma töreni gerçekleştirildi.

40 milyon Euroluk bütçe sahip olan projede 51 okulda toplamda 6 megawattlık çatı üstü güneş enerji santralleri kurulacak. Aynı zamanda toplamda 14 megawattlık arazi güneş enerji santrali kurulacak ve toplamda 20 megawattlık enerji gücüne ulaşılacak. Proje kapsamında oluşan enerji gücünden 555 okul, 420 bin öğrenci faydalanacak. Gerçekleştirilen törene Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Sorumlu Direktörü Klaus Müller, Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu Mali İş Birliği Başkanı Elçi Müsteşar Andre E. LYS, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ve Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe katıldı.

“İnşallah bu proje okulumuza ve şehrimize hayırlı olur”

Projeden en çok faydalanan şehrin Gaziantep olduğunu ve 20 okulda çatı üstü güneş enerji santrali çalışmasının yapılacağını belirten Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, “Bu proje kapsamında ilimizde güneş enerjisi santrali kurulacak. Bu proje için Nizip’te çok geniş bir arazimiz var. Çatısına güneş enerjisi santrali kurulan ve kurulması planlanan toplam 22 tane okulumuz projeye dahil edildi. 2 tanesinin yapımı tamamlandı ve bugün 1 tanesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. 13 okulumuzda yapımlar son aşamada 3 ay içerisinde kalan 7 okulumuzun yapımları tamamlanacak. Bu proje kapsamında okullarla ilgili yapılan bu santrallerin 3’de 1’i Gaziantep’imizde yapılıyor. Ben bu proje kapsamında ilimize desteklerinden dolayı başta İnşaat Emlak Genel Müdürlüğüne, Alman Kalkınma Bankasına ve Avrupa Birliğinin destek veren tüm bireylerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje okulumuza ve şehrimize hayırlı olur” dedi.

 “Projeden 555 okulumuz ve 420 bin öğrencimiz faydalanacak”

Proje Sorumlusu ve İnşaat ve Emlak Genel Müdürü olan Umut Gür, proje sayesinde 555 okulun enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklarla giderileceğini dile getirerek, “Bugün ve ülkemiz ve çocuklarımız açısından yeniliklerle dolu bir projemizin çatı güneş enerji santralleri bileşenini devreye almak için bir araya geldik. Uzun bir proje ismimiz var: ‘Geçici Koruma Altında Olan Suriyelilere Ev Sahipliği Yapan İller İçin Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi’. Bu projeyle ilave eğitim yatırımlarımız neticesinde okullarda ihtiyaç duyduğumuz enerjinin sürdürülebilir bir şekilde sağlanmasını hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği çalışmalarını bir bütün olarak düşündüğümüzde içinde 3 adet bileşen bulunuyor. Birincisi; çatı üstü güneş enerji santralleri, ikincisi; arazi güneş enerji santralleri, üçüncüsü ise okullarda enerji verimliliği çalışmaları olarak 3 adet bileşenimiz bulunuyor. Burada okullardaki çatılarımız güneş enerjisi potansiyeli açısından çok verimli bir kaynak olarak önümüze çıkıyor. Avrupa Birliğinin finansal desteğiyle ve Alman Kalkınma Bankası (KFW) ile birlikte geliştirdiğimiz bu projede okullarımızın çatılarını değerlendirmek adına bir ilk ve önemli bir adım atmış oluyoruz. Bu proje kapsamında çatı üstü güneş enerji santralleri kurulumuyla ilgili 51 okulumuzda 77 çatımızda toplamda 6 megawatt kurulu güce eriştik. Sadece çatı üstü güneş enerji santralleri yatırımıyla 51 okulumuzun çatılarındaki enerji santralleri sayesinde 163 okulumuzun enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üreteceğiz. Arazi ve çatı üstü enerji santrallerimiz sayesinde ulaştığımız 20 megawattlık güç ile 555 okulumuzun elektrik ihtiyacını karşılayacağız. Toplamda 420 bin öğrencimiz bu imkandan yararlanacak. Bugün geldiğimiz bu noktada bize desteklerini esirgemeyen ve emeği geçen herkese bakanlığımız adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in içten ve dıştan çok sayıda göç aldığını ve bu nedenle okullarda enerji açığının oluştuğunu söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül, proje ile oluşan enerji açığının giderileceğini sözlerine ekleyerek, “ Güzel ve hayırlı bir iş için bir araya geldik. Gaziantep; içte ve dışta çok sayıda göç alıyor. Bu öğrencilerin getirdiği yükü dostlarımız olan başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere herkes bir ucuyla tutarak bu sorunun şehrin ve ülkenin gündeminden kaldırmaya çalışıyor. Bugünde onarımı yapılan güneş enerjisi sistemiyle entegre edilen bir meslek lisemizin açılışını yapıyoruz. Bunun şu açıdan önemi var, özellikle okullarımızın mesai saatlerinin dışında da kullanılıyor olması enerji giderlerimiz artmaya başladı. Dolayısıyla da bu enerji özellikle yenilenebilir enerji ile karşılıyor olmamız ekonomi ve çevre açısından da çok kıymetli bir hale geldi. Okullarımız başta öğrencilerimiz olmak üzere bütün mahalledeki vatandaşlarımıza hizmet veriyor. İnşallah bu enerji giderlerinin azalmasıyla beraber bu durum artmaya başlayacak. Ben katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu. 

12
Proje kapsamında çatı üstü güneş enerji santrali yapımı tamamlananGaziantep
Mennan Usta Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde devir töreni gerçekleştirildi.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Covid: Türkiye'de okullarda koronavirüs vakaları artıyor mu? MEB, Eğitim-Sen ve TTB ne diyor?
Covid: Türkiye'de okullarda koronavirüs vakaları artıyor mu? MEB, Eğitim-Sen ve TTB ne diyor?
Tasarım kültürü, halı tasarımı halı sektörü açısından çok önemli
Tasarım kültürü, halı tasarımı halı sektörü açısından çok önemli
“Koşullar değişir, önlemler değişir, ama okullar açık kalır”
“Koşullar değişir, önlemler değişir, ama okullar açık kalır”
Maalesef hayvanlara eziyet içinde bazı deneyler yapıldı
Maalesef hayvanlara eziyet içinde bazı deneyler yapıldı
Suriyeli yetişkinlerin Türkçe öğrenimi ve istihdama katılımı sağlanacak
Suriyeli yetişkinlerin Türkçe öğrenimi ve istihdama katılımı sağlanacak
GKV'de öğrenci kulüpleri kuruldu
GKV'de öğrenci kulüpleri kuruldu
Kolej öğrencilerine dünya kültürleri tanıtılıyor
Kolej öğrencilerine dünya kültürleri tanıtılıyor
ÖSYM uyardı: 2021-YKS ikinci ek yerleştirmeleri için 'son gün'
ÖSYM uyardı: 2021-YKS ikinci ek yerleştirmeleri için 'son gün'
SANKO Okulları'nın TÜBİTAK başarısı ödül getirdi
SANKO Okulları'nın TÜBİTAK başarısı ödül getirdi
Proje temelli öğrenme, bilgi işlemsel düşünme eğitimi veriliyor
Proje temelli öğrenme, bilgi işlemsel düşünme eğitimi veriliyor
10 bin öğrenci dergiye abone
10 bin öğrenci dergiye abone
İnsan hakları alanında işbirliği yapılacak
İnsan hakları alanında işbirliği yapılacak
İkinci Ek Yerleştirme Dönemi başladı
İkinci Ek Yerleştirme Dönemi başladı
Koronavirüsün gölgesinde yeniden eğitime açılan üniversitelerin taşınamayan sorunları.
Koronavirüsün gölgesinde yeniden eğitime açılan üniversitelerin taşınamayan sorunları.
Milli eğitim, ders kitaplarıyla yeniden oynayacak
Milli eğitim, ders kitaplarıyla yeniden oynayacak
Eğitim Sen: Okullar çöp içinde, yüzde 90'ınında temizlik personeli yok
Eğitim Sen: Okullar çöp içinde, yüzde 90'ınında temizlik personeli yok
2021-YKS ikinci ek yerleştirme için tercih işlemleri bugün başladı
2021-YKS ikinci ek yerleştirme için tercih işlemleri bugün başladı
Afrika’nın çok boyutlu olarak ele alınması önemli
Afrika’nın çok boyutlu olarak ele alınması önemli
7 lise, 8 ortaokula Tasarım ve Beceri Atölyesi kurulacak
7 lise, 8 ortaokula Tasarım ve Beceri Atölyesi kurulacak
Öğrenci topluluklarını önemsiyoruz
Öğrenci topluluklarını önemsiyoruz
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Sistem başarılı bir şekilde yüz yüze eğitim mekanizmasını işletiyor
Koordinasyon parkurlarında yeteneklerini sergileme fırsatı buluyorlar
Koordinasyon parkurlarında yeteneklerini sergileme fırsatı buluyorlar
"Okullar patlamaya hazır bomba gibi"
"Okullar patlamaya hazır bomba gibi"
Gençlerimizi nitelikli yetiştirmemiz lazımdır
Gençlerimizi nitelikli yetiştirmemiz lazımdır
“Öğrencilerin öğrenme kaybı büyük”
“Öğrencilerin öğrenme kaybı büyük”
Bırakın okulları kapatmayı, 'sınıfları da karantinaya almaya gerek yok' görüşü hakim
Bırakın okulları kapatmayı, 'sınıfları da karantinaya almaya gerek yok' görüşü hakim
358 öğrenci, lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek
358 öğrenci, lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek
60 kişilik bir sınıfta maske mesafe ve hijyen nasıl sağlanacak?
60 kişilik bir sınıfta maske mesafe ve hijyen nasıl sağlanacak?
Medya okuryazarı olmadan önce edebiyat, felsefe, bilim okuru olun
Medya okuryazarı olmadan önce edebiyat, felsefe, bilim okuru olun
Dersler mümkün olan en az sayıda kişi ile yapılacak
Dersler mümkün olan en az sayıda kişi ile yapılacak
Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri başlandı
Ekim ayı burs ve kredi ödemeleri başlandı
153 bin öğrenci evde karantinada
153 bin öğrenci evde karantinada
Salgın, çocuk ve gençlerin ruh sağlığını daha da kötüleştirdi
Salgın, çocuk ve gençlerin ruh sağlığını daha da kötüleştirdi
"Eğitim emekçilerinin evrensel mücadele günü"
"Eğitim emekçilerinin evrensel mücadele günü"
Öğrenciler, Cambridge Assessment sertifikalarını aldı
Öğrenciler, Cambridge Assessment sertifikalarını aldı
MEB, öğrencilere 'yardımcı kaynak destek paketi'ni erişime sundu
MEB, öğrencilere 'yardımcı kaynak destek paketi'ni erişime sundu
Yüz yüze eğitimde geçen hafta 1636 sınıf kapandı
Yüz yüze eğitimde geçen hafta 1636 sınıf kapandı
Okullarda PCR testi uygulaması başladı
Okullarda PCR testi uygulaması başladı
Geleceğin teknolojilerine şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadık
Geleceğin teknolojilerine şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadık
Boş kontenjan sayısı toplam 224 bin oldu
Boş kontenjan sayısı toplam 224 bin oldu
10. günde maske ve mesafe kuralına uymak suretiyle okula dönebilecekler
10. günde maske ve mesafe kuralına uymak suretiyle okula dönebilecekler
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı
Olası vaka artışlarında okullar değil, sınıflar kapatılacak
Olası vaka artışlarında okullar değil, sınıflar kapatılacak
'Çocuklara salgın önlemlerini empati yoluyla öğretin'
'Çocuklara salgın önlemlerini empati yoluyla öğretin'
Okuduğumuz bölüm kadar nerede okuduğunuz önemli
Okuduğumuz bölüm kadar nerede okuduğunuz önemli
Özel gereksinimli çocuklar da nitelikli eğitim hakkına sahiptir
Özel gereksinimli çocuklar da nitelikli eğitim hakkına sahiptir
Tam zamanlı, yüz yüze eğitim hayati önem taşıyor
Tam zamanlı, yüz yüze eğitim hayati önem taşıyor
Ana odağımız, okulların yüz yüze eğitime devam etmesi
Ana odağımız, okulların yüz yüze eğitime devam etmesi