Ankara'da yüzde 60 azalma oldu

İstanbul'da son 1 ayda vaka sayısında yüzde 50 artış

t24 > Sağlık - 15 Ekim 2020

"Testi pozitif olan sağlık çalışanlarımızın sayısı 40 bini geçti; hayatını kaybedenlerin sayısı 107 oldu"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarında İstanbul'da son bir ayda ortalama yüzde 50 artış olduğunu söylerken, salgının geçen aylarda zirve düzeyine çıktığı Ankara'da yüzde 60'a yakın azalma olduğunu söyledi. "Artışın önümüzdeki günlerde tedbirlere uyarak azalmasını sağlamalıyız" diyen Koca, sokağa çıkma kısıtlaması gibi tedbirler uygulamayı düşünmediklerini, katı tedbirler olmadan vaka artışını kontrol altına alabildiklerini belirtti.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, bugüne kadar Koronavirüs testi pozitif olan sağlık çalışanlarının sayısının 40 bini geçtiğini duyururken, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 107 olduğunu açıkladı. 

Vaka sayısının açıklanmayarak günlük Koronavirüs tablosunda yalnızca semptomu olan ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin olduğunu belirten Koca, "Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi 'vaka', 'hasta' kavramlarına indirgeyerek gölgelemeyelim" dedi. Türkiye'nin pandemiyle mücadelede başarılı olduğunu söyleyen Koca, vaka sayısına ilişkin, "Kesitsel taramalar olmadığı için şeffaf olmak adına hasta tanımını kullandık. Bu kesitsel taramaları da yer yer bildirmiş olacağız" ifadesini kullandı.

"Yurt dışından gelen aşıları uygulaması yıl başından önce olabilir"

Yarından itibaren yeni kesitsel taramaların başlayacağını, bunların sonuçlarını yer yer açıklayacağını belirten Koca, "Testi pozitif olan, bulgusu olsun olmasın, biz herkesi izole ediyoruz. Bu kişilerin temaslılarını bulup izole ettiğimiz gibi, hepsini HES sistemine kaydediyoruz. Mücadelede sonuç almak için siz bunu yapmak zorundasınız, bunu gizleyemezsiniz, biz ötesini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de geliştirilen potansiyel iki Koronavirüs aşı çalışmasında hayvan çalışmalarının tamamlandığını, yakında insan çalışmasına geçileceğini belirten Koca, "Yurt dışından gelen aşıların gerektiğinde uygunluğuna kanaat getirdiğimize vatandaşımızı uygulama konusunda da ilişkilerimizin devam ettiğini söyleyebilirim. Uygulaması muhtemel yıl başından önce olabilir" dedi.

"Maske ve mesafeyi grip aşısından daha çok önemseyelim"

Türk Eczacılar Birliği'nin (TEB) bu yıl yeterli miktarda Koronavirüs aşısının tedarik edilmediğine yönelik açıklamasını da değerlendiren Koca, "Bize sadece 1,5 milyon aşı gelmeyecek, daha fazlası olacak. Bu dönemde gribe karşı da, diğer virüslere karşı da maskenin koruyucu özelliğinin yüzde 90'ların üzerinde olduğunu biliyoruz. Maske ve mesafeyi aşıdan daha çok önemseyelim" açıklamasında bulundu.t24

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"15 Ekim'de saha taramasını tekrarlıyoruz. Toplumunun tamamını yansıtacak şekilde örneklem üzerinde çalışma yapıyoruz. Bu çalışma bize toplumun tamamı hakkında bilgi verecektir. Pandeminin ilerleyen alanlarında yurt dışına gidip gelenler, disiplinli olduğumuzu belirtiyorlar. Törenler ve toplu etkinliklerin olduğu ayları geride bıraktık. Kapalı alanlar çok önem kazandı. Aynı işyerinde çalışan kişilerin tedbir almadıklarını duyuyoruz. Maske kuralından ödün verilmemelidir.

"Maske bazı bilim insanlarınca aşı gibi koruyucu olarak görülmektedir. Koronavirüs bulaştığı kişide 2-3 hafta sonra iz bırakmayacağı, hatta fark edilmeyeceği gibi, bu süre hayatının en çetrefilli dönemi de olabilir. Aşı yaygın olarak yapılabileceği güne kadar kendini virüsten koruyabilenler için bir çare olacaktır. Aşı kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir. Virüsün yol açtığı hastalık ve tedavisi hakkında çok daha bilgi sahibi olmakla birlikte risk tabana yayılıyor.

"Testi pozitif çıkanların ve bunların izolasyon kuralına uyması şarttır. Belirli semptomları olan kişilerin bir an önce sağlık kuruluşlarına başvurmalarını istiyor. Bildiğiniz gibi bakanlığımız Koronavirüs bulaşma riskine karşı her birey için risk yönetimi rehberi oluşturmuştur. Bu HES uygulamasıdır. Girip çıkacağınız yerin risk durumunu HES'le öğrenebilirsiniz. Bizler sahada her türlü tedbiri almak ve bütün şüphelilere ulaşmak için seferberlik halindeyken, sizler de lütfen HES'ten yaralanın.

"Salgınlar yerinde müdahaleleri gerektiriyor. Ülkenin bazı bölgelerine ziyaretlerde bulunduk. Vakaların artış gösterdiği yerlerde sebepleri ortaya çıkararak ek tedbirler aldık. Bazı illerimizde artışlar olmuştu. Geçtiğimiz pazartesi günü yüz yüze eğitimde planlanan ikinci aşama ortaya kondu.

"Salgınla mücadele stratejimizle bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz, şüpheniz olmasın, sizden istediğimiz sabır, sebat ve tedbirlere harfiyen uymaktır.

"Türkiye salgının sıfır noktasında oluşturduğu Bilim Kurulu'nun rehberliğinde almaktadır. Bu kurul bizim en büyük gücümüzdür. Hocalarımıza her toplantımızda sizler adına tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Onlar ve tüm bilim insanlarımız ulusumuzun gururudur.

"Testi pozitif olan herkesi biz izole ediyoruz. Pandemide şöyle yanlış bir algı da oluşturulmaya çalışıyor. Pozitif olan semptomu olmayan kişi de bulaştırıcıdır. Evet öyledir. Bunu mutlak izole etmemiz gerekiyor. İzole ediyoruz, izole etmemiz yetmiyor, filyasyonunu da yapıyoruz. Yine yetmiyor, bunları ayrıca HES'e de kaydediyoruz. HES'e başından beri pozitif gördüğümüz her kimse yer alıyor. Siz eğer bunu gizleyebilir durumda olursanız pandemiyle siz mücadele edemezsiniz. Sahada sizin yaptığınız pandemiyle mücadelenin ötesine geçmiş oluyorsunuz. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Sadece testi pozitif olup bulaştırmaz diye izole etmeden pandemide başarıyı sağlayabilir misiniz? Biz ayrıca o kişileri çağrı sistemiyle her gün arıyoruz. Yani pandemide asla taviz vermiyoruz. O dönemde zaten sonuç alıyoruz. Vatandaşımıza ilk günden beri verdiğimiz bütün rakamların doğru olduğundan emin olsun. Teşekkür ediyorum.

"Daha önce bahsettiğim bir aşının üretim safhasına geçtiğini söylemiştim, ikinci aşının çok yakın olduğunu konuşmamda da ifade ettim. Birinci aşının dolumu bugün bitti. Yarından itibaren sterilite safhasına geçmiş olacak. Zannediyorum ortalama 2 hafta kadar sürecek. Bu arada aşı yapılacak kişilerin tespiti ve o kişiler üzerinde karantina ile uygulanacak testlerle ilgili bir zaman dilimi söz konusu olacak. 2 hafta sonra gönüllüleri almış olacağız. İkinci aşı için de üretim safhasına gelinmiş oldu. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde gelişmeleri aktarmış oluruz. Aşı konusunda oldukça ümit veren bir yol aldığımızı, 13 tane toplam farklı aşı çeşitleri üzerinde ülkemizde çalıştığımızı söyleyebilirim. Çin ve Pfizer'in çalışması başladı ülkemizde, şu ana kadar bir olumsuzluk görülmedi, önümüzdeki 3-4 hafta içinde sonuçları anlamında daha net bilgilere ulaşabiliriz. Bu aşılarla ilgili de, gerektiğinde uygunluğuna kanaat getirdiğimize vatandaşımızı uygulama konusunda da ilişkilerimizin devam ettiğini söyleyebilirim. Uygulaması muhtemel yıl başından önce olabilir.

"Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Neredeyse herkesin grip aşısı yaptırması gerektiğiyle ilgili yanlış bir kanaat var. Grip aşısının üretiminde toplam yüzde 20 oranında artış oldu. Grip aşısı özellikle riskli kişilere, öncelikli kişilere tespit edilerek başlıyoruz. Grip aşısı Türkiye'ye geldi. Bu riskli grubu tespit ediyoruz, önümüzdeki günler uygulamasına geçilmiş olacak. Bize sadece 1,5 milyon aşı gelmeyecek, geçen yıl 1,3 milyon aşı gelmişti. Bu yıl daha fazla aşı olacak, bunu daha da artırma gayreti içindeyiz. Aşı Türkiye'de ruhsatlıysa bunu getirip herkes verebilir. Değilse halk sağlığı alabilir. TEB ve DMO bunun görüşmelerini yapıyorlar. Ülkeye katkı sağlanmak isteniyorsa, bulunan aşıyı bize söylesinler, bu aşıyı biz DMO üzerinden almaya hazırız. Özellikle güney yarım kürede maske, mesafe ve el hijyeniyle gribin çok azaldığını biliyoruz. O yüzden bu dönemde gribe karşı da, diğer virüslere karşı da maskenin koruyucu özelliğinin yüzde 90'ların üzerinde olduğunu biliyoruz. Maske ve mesafeyi aşıdan daha çok önemseyelim.

"Herhangi bir kısıtlamayı, sokağa çıkma yasağı gibi, düşünmüyoruz. Avrupa'da son haftalar giderek arttığını biliyoruz, önümüzdeki haftalar ben daha da artacağı kanaatini taşıyoruz. Bizim dışımızdaki ülkeler bu anlamda tedbir almama noktasında bir çaba içindeler. Avrupa filyasyon yapmıyor. Özellikle solunum sıkıntısı başlamadıkça, semptomu belirginleşmedikçe kişinin hastaneye gelmesi bile istenmiyor ve o dönem test yapılıyor. Biz ise 2 semptomu olduğunda test yapmaya başlıyoruz. Hepsine de temaslı takibi yapıyoruz. Bu kişileri izole ettiğimiz gibi, temaslı olanları da izole ederek bir izolasyon dönemini geçirmiş oluyoruz.

"Ben tekrar anlatayım. Bizim test politikamız başından beri değişmedi. Test politikamız rehberimizde belirtildiği şekliyle semptomlu olan kişilere yapılan test şeklindeydi. DSÖ de bunu biliyor, biz bu çıkan sonuçları ilk günden itibaren bildirmiş oluyoruz. Bunun dışında değişen, temmuz ayında olan değişiklik oldu. Farklı olarak kesitsel taramaları yapma ihtiyacı hissedildi. Dolayısıyla bu saha çalışmaları semptomlu olan kişilere yapılan çalışmalar değil. Bunu ayırmak anlamında, temmuz ayında semptomu olan, testi pozitif olan kişileri rehberimizde hasta olarak tanımlamıştık zaten. Vatandaşa karşı sorumluluğumuzun gereği olarak, o taramaları ilave etmediğimiz için hasta olarak kullanmış olduk. Pandemiyle mücadele dinamik bir mücadele, saha çalışmaları dışında bu tarz kesitsel çalışmalar da artmış olacak. Bugün havaalanında yapılmış olan 490 bin testten bahsettim ve vaka oranını söyledim, bu bizim tablomuzda yer almayanlardı. Bunu da bugün söylemiş oldum. 15'inden itibaren açıklanacak denen şey, saha çalışmasına başlanacak, elde ettiğimiz sonuçları vatandaşımızla paylaşmış olacağız. Bilmem vaka-hasta durumunu net anlatabildim mi. Testi pozitif olan, bulgusu olsun olmasın, biz herkesi izole ediyoruz. Bu kişilerin temaslılarını bulup izole ettiğimiz gibi, hepsini HES sistemine kaydediyoruz. Mücadelede sonuç almak için siz bunu yapmak zorundasınız, bunu gizleyemezsiniz, biz ötesini yapıyoruz. Bu başarı, bütün bu dünyadaki artışa rağmen, 83 milyonun başarısı. Bu başarı, 1 milyon 100 bin sağlık çalışanımızın başarısı, bu başarıyı lütfen gölgelemeyelim, bununla gurur duyalım.

"Bu oranlardan bahsederken erişkin yoğun bakım, yüzde 65,4 diyoruz. Yüzde 65 gibi bir rakamın yüzde 100'e yakın olduğu gibi bir yanlış algı oluşabilir. Yani ağır hastamız 1418, yüzde 50 artarsa yataklarımız dolacak gibi bir algı asla oluşmasın. Yüzde 65'den kasıt sadece erişkin yataklarımız. Sadece 18-19 bin Covid hastalarıyla ilgili ayrılmış olan yataklar değil, bunun içinde 1400 ağır hasta, gerisi bizim normal rutin devam eden hastalarımızın müdahaleler sonrası girenleri. Geriye 11 bine yakın boş yatak demektir. Ağır vakamız ne kadar 1400.

"Sağlık çalışanlarımızın özellikle pozitif olan, semptomu olan veya olmayan, sayısı 40 bini geçti. Hayatını kaybeden testi pozitif olan sağlık çalışanlarımızın sayısı da son dönem arttı. Sayıları 100'ü geçti. 107 olduğunu söyleyebilirim. Hepimize başsağlığı, Allah'tan rahmet diliyorum."

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Hemşirelik hizmeti evrenseldir
Hemşirelik hizmeti evrenseldir
Japonya hükümeti Covid-19'a karşı OHAL'i uzatıyor
Japonya hükümeti Covid-19'a karşı OHAL'i uzatıyor
Günde bir porsiyon nitrat zengini sebze tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir
Günde bir porsiyon nitrat zengini sebze tüketmek kalp hastalığı riskini azaltabilir
304 kişi daha hayatını kaybetti, 22 bin 388 yeni vaka tespit edildi
304 kişi daha hayatını kaybetti, 22 bin 388 yeni vaka tespit edildi
Koronavirüs aşısının üçüncü hatırlatma dozu Türk aşısı olabilir mi?
Koronavirüs aşısının üçüncü hatırlatma dozu Türk aşısı olabilir mi?
Putin: Sputnik V, bir Kalaşnikof saldırı tüfeği kadar güvenilir
Putin: Sputnik V, bir Kalaşnikof saldırı tüfeği kadar güvenilir
26.476 vaka, 2.414 hasta, 356 ölüm
26.476 vaka, 2.414 hasta, 356 ölüm
Bu ciddi kapanma da probleme kalıcı bir çözüm getirmeyecek
Bu ciddi kapanma da probleme kalıcı bir çözüm getirmeyecek
Aşı üretimi artmazsa 2024'e kadar küresel bağışıklık sağlanamaz
Aşı üretimi artmazsa 2024'e kadar küresel bağışıklık sağlanamaz
Türk Tabipleri Birliği: Ölümleri gizleyerek salgınla mücadele edilmez
Türk Tabipleri Birliği: Ölümleri gizleyerek salgınla mücadele edilmez
Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 336 kişi hayatını kaybetti
Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 336 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı, ihale şikayetlerinde ikinci sırada
Sağlık Bakanlığı, ihale şikayetlerinde ikinci sırada
Ödem attırıcı içecekler hakkında doğru bilinen 7 yanlış
Ödem attırıcı içecekler hakkında doğru bilinen 7 yanlış
Türkiye’deki durum oldukça kaygı verici
Türkiye’deki durum oldukça kaygı verici
Gençlerde teknoloji kullanımının psikolojik sorunlarla bağlantısı yok
Gençlerde teknoloji kullanımının psikolojik sorunlarla bağlantısı yok
3. doz, yerli Koronavirüs aşısıyla yapılacak
3. doz, yerli Koronavirüs aşısıyla yapılacak
Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün toplanıyor
Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün toplanıyor
AstraZeneca ve Pfizer aşıları ilk dozda yüzde 86.8 koruyor
AstraZeneca ve Pfizer aşıları ilk dozda yüzde 86.8 koruyor
Düzenli ve dengeli beslenmek çok önemli
Düzenli ve dengeli beslenmek çok önemli
Hindistan'da Kovid-19 vaka sayısı 20 milyonu geçti
Hindistan'da Kovid-19 vaka sayısı 20 milyonu geçti
Sputnik V aşısının ilk dozları Mayıs sonunda gelmiş olacak
Sputnik V aşısının ilk dozları Mayıs sonunda gelmiş olacak
Bir günde 347 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Bir günde 347 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Hurmada ‘glikoz’ şurubu tehlikesi; pankreas kanserine kadar götürebilir
Hurmada ‘glikoz’ şurubu tehlikesi; pankreas kanserine kadar götürebilir
Açılma, 6-8 haftalık bir sürece yayılmalı
Açılma, 6-8 haftalık bir sürece yayılmalı
Astım, hırıltılı solunum, nefes darlığı öksürük ve göğüste sıkışıklığa neden oluyor
Astım, hırıltılı solunum, nefes darlığı öksürük ve göğüste sıkışıklığa neden oluyor
Koronavirüs geçirdikten sonra aşı olanlarda antikor düzeyi 3 kat artıyor
Koronavirüs geçirdikten sonra aşı olanlarda antikor düzeyi 3 kat artıyor
Test sayısı azaldı, vaka sayısı 25 bine geriledi, bir günde 340 vefat
Test sayısı azaldı, vaka sayısı 25 bine geriledi, bir günde 340 vefat
Dünya genelinde Koronavirüs'ü yenenlerin sayısı 130 milyonu geçti
Dünya genelinde Koronavirüs'ü yenenlerin sayısı 130 milyonu geçti
Koronavirüs vakalarının 20 milyona yaklaştığı Hindistan'da aşılama programı tüm yetişkinlere açıldı
Koronavirüs vakalarının 20 milyona yaklaştığı Hindistan'da aşılama programı tüm yetişkinlere açıldı
28.817 vaka, 2.615 hasta, 373 ölüm
28.817 vaka, 2.615 hasta, 373 ölüm
Covid-19 geçirenler için tek doz aşı yeterli
Covid-19 geçirenler için tek doz aşı yeterli
Her 100 ergenden 39’u anne ya da hamile
Her 100 ergenden 39’u anne ya da hamile
Son 24 saatte 339 kişi Covid-19 nedeniyle vefat etti
Son 24 saatte 339 kişi Covid-19 nedeniyle vefat etti
BioNTech aşısında iki doz arasına 50-60 gün koymayı ilk kez Türkiye deneyecek
BioNTech aşısında iki doz arasına 50-60 gün koymayı ilk kez Türkiye deneyecek
Covid-19’un Hindistan mutasyonu Fransa’da görüldü
Covid-19’un Hindistan mutasyonu Fransa’da görüldü
BioNTech aşısında ikinci doz randevuları ertelendi
BioNTech aşısında ikinci doz randevuları ertelendi
Sputnik V aşısı için imzalar atıldı, 50 milyon doz 6 ay içinde gelecek
Sputnik V aşısı için imzalar atıldı, 50 milyon doz 6 ay içinde gelecek
Son 24 saat içinde 341 kişi daha hayatını kaybetti
Son 24 saat içinde 341 kişi daha hayatını kaybetti
Covid-19'u ortadan kaldırmayı hedefleyen 'nanotuzaklar' tasarlandı
Covid-19'u ortadan kaldırmayı hedefleyen 'nanotuzaklar' tasarlandı
İkinci dozun ötelemesi aşının etkinliğini azaltır mı?
İkinci dozun ötelemesi aşının etkinliğini azaltır mı?
VLP aşısının faz 2 çalışması önümüzdeki ay başlayacak
VLP aşısının faz 2 çalışması önümüzdeki ay başlayacak
Rus aşısında nezleye sebep olan bir canlı virüs vardı
Rus aşısında nezleye sebep olan bir canlı virüs vardı
Psikolog Merve Özdede: Öfke sizi kontrol etmeden siz onu yönetin
Psikolog Merve Özdede: Öfke sizi kontrol etmeden siz onu yönetin
Günlük 5 bin vaka" hedefiyle salgının kontrolü zor
Günlük 5 bin vaka" hedefiyle salgının kontrolü zor
Brezilya'da 24 saatte 3 bin 86 Covid-19 kaynaklı ölüm
Brezilya'da 24 saatte 3 bin 86 Covid-19 kaynaklı ölüm
Bilimsel olarak gerekli adımlar atılmıyor, pandemi ile mücadelede 'mış' gibi yapılıyor
Bilimsel olarak gerekli adımlar atılmıyor, pandemi ile mücadelede 'mış' gibi yapılıyor
346 kişi daha hayatını kaybetti, 43 bin 301 yeni vaka tespit edildi
346 kişi daha hayatını kaybetti, 43 bin 301 yeni vaka tespit edildi
"18'inde birden bire tedbirsiz yaşama dönersek bu alınan kararlar hiçbir anlamı kalmayacaktır"
"18'inde birden bire tedbirsiz yaşama dönersek bu alınan kararlar hiçbir anlamı kalmayacaktır"