Ankara'da yüzde 60 azalma oldu

İstanbul'da son 1 ayda vaka sayısında yüzde 50 artış

t24 > Sağlık - 15 Ekim 2020

"Testi pozitif olan sağlık çalışanlarımızın sayısı 40 bini geçti; hayatını kaybedenlerin sayısı 107 oldu"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarında İstanbul'da son bir ayda ortalama yüzde 50 artış olduğunu söylerken, salgının geçen aylarda zirve düzeyine çıktığı Ankara'da yüzde 60'a yakın azalma olduğunu söyledi. "Artışın önümüzdeki günlerde tedbirlere uyarak azalmasını sağlamalıyız" diyen Koca, sokağa çıkma kısıtlaması gibi tedbirler uygulamayı düşünmediklerini, katı tedbirler olmadan vaka artışını kontrol altına alabildiklerini belirtti.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, bugüne kadar Koronavirüs testi pozitif olan sağlık çalışanlarının sayısının 40 bini geçtiğini duyururken, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 107 olduğunu açıkladı. 

Vaka sayısının açıklanmayarak günlük Koronavirüs tablosunda yalnızca semptomu olan ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin olduğunu belirten Koca, "Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi 'vaka', 'hasta' kavramlarına indirgeyerek gölgelemeyelim" dedi. Türkiye'nin pandemiyle mücadelede başarılı olduğunu söyleyen Koca, vaka sayısına ilişkin, "Kesitsel taramalar olmadığı için şeffaf olmak adına hasta tanımını kullandık. Bu kesitsel taramaları da yer yer bildirmiş olacağız" ifadesini kullandı.

"Yurt dışından gelen aşıları uygulaması yıl başından önce olabilir"

Yarından itibaren yeni kesitsel taramaların başlayacağını, bunların sonuçlarını yer yer açıklayacağını belirten Koca, "Testi pozitif olan, bulgusu olsun olmasın, biz herkesi izole ediyoruz. Bu kişilerin temaslılarını bulup izole ettiğimiz gibi, hepsini HES sistemine kaydediyoruz. Mücadelede sonuç almak için siz bunu yapmak zorundasınız, bunu gizleyemezsiniz, biz ötesini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de geliştirilen potansiyel iki Koronavirüs aşı çalışmasında hayvan çalışmalarının tamamlandığını, yakında insan çalışmasına geçileceğini belirten Koca, "Yurt dışından gelen aşıların gerektiğinde uygunluğuna kanaat getirdiğimize vatandaşımızı uygulama konusunda da ilişkilerimizin devam ettiğini söyleyebilirim. Uygulaması muhtemel yıl başından önce olabilir" dedi.

"Maske ve mesafeyi grip aşısından daha çok önemseyelim"

Türk Eczacılar Birliği'nin (TEB) bu yıl yeterli miktarda Koronavirüs aşısının tedarik edilmediğine yönelik açıklamasını da değerlendiren Koca, "Bize sadece 1,5 milyon aşı gelmeyecek, daha fazlası olacak. Bu dönemde gribe karşı da, diğer virüslere karşı da maskenin koruyucu özelliğinin yüzde 90'ların üzerinde olduğunu biliyoruz. Maske ve mesafeyi aşıdan daha çok önemseyelim" açıklamasında bulundu.t24

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"15 Ekim'de saha taramasını tekrarlıyoruz. Toplumunun tamamını yansıtacak şekilde örneklem üzerinde çalışma yapıyoruz. Bu çalışma bize toplumun tamamı hakkında bilgi verecektir. Pandeminin ilerleyen alanlarında yurt dışına gidip gelenler, disiplinli olduğumuzu belirtiyorlar. Törenler ve toplu etkinliklerin olduğu ayları geride bıraktık. Kapalı alanlar çok önem kazandı. Aynı işyerinde çalışan kişilerin tedbir almadıklarını duyuyoruz. Maske kuralından ödün verilmemelidir.

"Maske bazı bilim insanlarınca aşı gibi koruyucu olarak görülmektedir. Koronavirüs bulaştığı kişide 2-3 hafta sonra iz bırakmayacağı, hatta fark edilmeyeceği gibi, bu süre hayatının en çetrefilli dönemi de olabilir. Aşı yaygın olarak yapılabileceği güne kadar kendini virüsten koruyabilenler için bir çare olacaktır. Aşı kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir. Virüsün yol açtığı hastalık ve tedavisi hakkında çok daha bilgi sahibi olmakla birlikte risk tabana yayılıyor.

"Testi pozitif çıkanların ve bunların izolasyon kuralına uyması şarttır. Belirli semptomları olan kişilerin bir an önce sağlık kuruluşlarına başvurmalarını istiyor. Bildiğiniz gibi bakanlığımız Koronavirüs bulaşma riskine karşı her birey için risk yönetimi rehberi oluşturmuştur. Bu HES uygulamasıdır. Girip çıkacağınız yerin risk durumunu HES'le öğrenebilirsiniz. Bizler sahada her türlü tedbiri almak ve bütün şüphelilere ulaşmak için seferberlik halindeyken, sizler de lütfen HES'ten yaralanın.

"Salgınlar yerinde müdahaleleri gerektiriyor. Ülkenin bazı bölgelerine ziyaretlerde bulunduk. Vakaların artış gösterdiği yerlerde sebepleri ortaya çıkararak ek tedbirler aldık. Bazı illerimizde artışlar olmuştu. Geçtiğimiz pazartesi günü yüz yüze eğitimde planlanan ikinci aşama ortaya kondu.

"Salgınla mücadele stratejimizle bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz, şüpheniz olmasın, sizden istediğimiz sabır, sebat ve tedbirlere harfiyen uymaktır.

"Türkiye salgının sıfır noktasında oluşturduğu Bilim Kurulu'nun rehberliğinde almaktadır. Bu kurul bizim en büyük gücümüzdür. Hocalarımıza her toplantımızda sizler adına tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Onlar ve tüm bilim insanlarımız ulusumuzun gururudur.

"Testi pozitif olan herkesi biz izole ediyoruz. Pandemide şöyle yanlış bir algı da oluşturulmaya çalışıyor. Pozitif olan semptomu olmayan kişi de bulaştırıcıdır. Evet öyledir. Bunu mutlak izole etmemiz gerekiyor. İzole ediyoruz, izole etmemiz yetmiyor, filyasyonunu da yapıyoruz. Yine yetmiyor, bunları ayrıca HES'e de kaydediyoruz. HES'e başından beri pozitif gördüğümüz her kimse yer alıyor. Siz eğer bunu gizleyebilir durumda olursanız pandemiyle siz mücadele edemezsiniz. Sahada sizin yaptığınız pandemiyle mücadelenin ötesine geçmiş oluyorsunuz. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Sadece testi pozitif olup bulaştırmaz diye izole etmeden pandemide başarıyı sağlayabilir misiniz? Biz ayrıca o kişileri çağrı sistemiyle her gün arıyoruz. Yani pandemide asla taviz vermiyoruz. O dönemde zaten sonuç alıyoruz. Vatandaşımıza ilk günden beri verdiğimiz bütün rakamların doğru olduğundan emin olsun. Teşekkür ediyorum.

"Daha önce bahsettiğim bir aşının üretim safhasına geçtiğini söylemiştim, ikinci aşının çok yakın olduğunu konuşmamda da ifade ettim. Birinci aşının dolumu bugün bitti. Yarından itibaren sterilite safhasına geçmiş olacak. Zannediyorum ortalama 2 hafta kadar sürecek. Bu arada aşı yapılacak kişilerin tespiti ve o kişiler üzerinde karantina ile uygulanacak testlerle ilgili bir zaman dilimi söz konusu olacak. 2 hafta sonra gönüllüleri almış olacağız. İkinci aşı için de üretim safhasına gelinmiş oldu. Önümüzdeki 1-2 hafta içinde gelişmeleri aktarmış oluruz. Aşı konusunda oldukça ümit veren bir yol aldığımızı, 13 tane toplam farklı aşı çeşitleri üzerinde ülkemizde çalıştığımızı söyleyebilirim. Çin ve Pfizer'in çalışması başladı ülkemizde, şu ana kadar bir olumsuzluk görülmedi, önümüzdeki 3-4 hafta içinde sonuçları anlamında daha net bilgilere ulaşabiliriz. Bu aşılarla ilgili de, gerektiğinde uygunluğuna kanaat getirdiğimize vatandaşımızı uygulama konusunda da ilişkilerimizin devam ettiğini söyleyebilirim. Uygulaması muhtemel yıl başından önce olabilir.

"Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Neredeyse herkesin grip aşısı yaptırması gerektiğiyle ilgili yanlış bir kanaat var. Grip aşısının üretiminde toplam yüzde 20 oranında artış oldu. Grip aşısı özellikle riskli kişilere, öncelikli kişilere tespit edilerek başlıyoruz. Grip aşısı Türkiye'ye geldi. Bu riskli grubu tespit ediyoruz, önümüzdeki günler uygulamasına geçilmiş olacak. Bize sadece 1,5 milyon aşı gelmeyecek, geçen yıl 1,3 milyon aşı gelmişti. Bu yıl daha fazla aşı olacak, bunu daha da artırma gayreti içindeyiz. Aşı Türkiye'de ruhsatlıysa bunu getirip herkes verebilir. Değilse halk sağlığı alabilir. TEB ve DMO bunun görüşmelerini yapıyorlar. Ülkeye katkı sağlanmak isteniyorsa, bulunan aşıyı bize söylesinler, bu aşıyı biz DMO üzerinden almaya hazırız. Özellikle güney yarım kürede maske, mesafe ve el hijyeniyle gribin çok azaldığını biliyoruz. O yüzden bu dönemde gribe karşı da, diğer virüslere karşı da maskenin koruyucu özelliğinin yüzde 90'ların üzerinde olduğunu biliyoruz. Maske ve mesafeyi aşıdan daha çok önemseyelim.

"Herhangi bir kısıtlamayı, sokağa çıkma yasağı gibi, düşünmüyoruz. Avrupa'da son haftalar giderek arttığını biliyoruz, önümüzdeki haftalar ben daha da artacağı kanaatini taşıyoruz. Bizim dışımızdaki ülkeler bu anlamda tedbir almama noktasında bir çaba içindeler. Avrupa filyasyon yapmıyor. Özellikle solunum sıkıntısı başlamadıkça, semptomu belirginleşmedikçe kişinin hastaneye gelmesi bile istenmiyor ve o dönem test yapılıyor. Biz ise 2 semptomu olduğunda test yapmaya başlıyoruz. Hepsine de temaslı takibi yapıyoruz. Bu kişileri izole ettiğimiz gibi, temaslı olanları da izole ederek bir izolasyon dönemini geçirmiş oluyoruz.

"Ben tekrar anlatayım. Bizim test politikamız başından beri değişmedi. Test politikamız rehberimizde belirtildiği şekliyle semptomlu olan kişilere yapılan test şeklindeydi. DSÖ de bunu biliyor, biz bu çıkan sonuçları ilk günden itibaren bildirmiş oluyoruz. Bunun dışında değişen, temmuz ayında olan değişiklik oldu. Farklı olarak kesitsel taramaları yapma ihtiyacı hissedildi. Dolayısıyla bu saha çalışmaları semptomlu olan kişilere yapılan çalışmalar değil. Bunu ayırmak anlamında, temmuz ayında semptomu olan, testi pozitif olan kişileri rehberimizde hasta olarak tanımlamıştık zaten. Vatandaşa karşı sorumluluğumuzun gereği olarak, o taramaları ilave etmediğimiz için hasta olarak kullanmış olduk. Pandemiyle mücadele dinamik bir mücadele, saha çalışmaları dışında bu tarz kesitsel çalışmalar da artmış olacak. Bugün havaalanında yapılmış olan 490 bin testten bahsettim ve vaka oranını söyledim, bu bizim tablomuzda yer almayanlardı. Bunu da bugün söylemiş oldum. 15'inden itibaren açıklanacak denen şey, saha çalışmasına başlanacak, elde ettiğimiz sonuçları vatandaşımızla paylaşmış olacağız. Bilmem vaka-hasta durumunu net anlatabildim mi. Testi pozitif olan, bulgusu olsun olmasın, biz herkesi izole ediyoruz. Bu kişilerin temaslılarını bulup izole ettiğimiz gibi, hepsini HES sistemine kaydediyoruz. Mücadelede sonuç almak için siz bunu yapmak zorundasınız, bunu gizleyemezsiniz, biz ötesini yapıyoruz. Bu başarı, bütün bu dünyadaki artışa rağmen, 83 milyonun başarısı. Bu başarı, 1 milyon 100 bin sağlık çalışanımızın başarısı, bu başarıyı lütfen gölgelemeyelim, bununla gurur duyalım.

"Bu oranlardan bahsederken erişkin yoğun bakım, yüzde 65,4 diyoruz. Yüzde 65 gibi bir rakamın yüzde 100'e yakın olduğu gibi bir yanlış algı oluşabilir. Yani ağır hastamız 1418, yüzde 50 artarsa yataklarımız dolacak gibi bir algı asla oluşmasın. Yüzde 65'den kasıt sadece erişkin yataklarımız. Sadece 18-19 bin Covid hastalarıyla ilgili ayrılmış olan yataklar değil, bunun içinde 1400 ağır hasta, gerisi bizim normal rutin devam eden hastalarımızın müdahaleler sonrası girenleri. Geriye 11 bine yakın boş yatak demektir. Ağır vakamız ne kadar 1400.

"Sağlık çalışanlarımızın özellikle pozitif olan, semptomu olan veya olmayan, sayısı 40 bini geçti. Hayatını kaybeden testi pozitif olan sağlık çalışanlarımızın sayısı da son dönem arttı. Sayıları 100'ü geçti. 107 olduğunu söyleyebilirim. Hepimize başsağlığı, Allah'tan rahmet diliyorum."

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
"Gerçek veriler girilmiş olsa dünyada ilk sıradayız"
"Gerçek veriler girilmiş olsa dünyada ilk sıradayız"
'Türkiye'de Covid-19 aşısı aralık ayında yapılabilir'
'Türkiye'de Covid-19 aşısı aralık ayında yapılabilir'
Pfizer aşısı 10 Aralık’tan hemen sonra dağıtılacak
Pfizer aşısı 10 Aralık’tan hemen sonra dağıtılacak
Ölüm sayısı 12 bin 672'ye, hasta sayısı 460 bin 916'ya yükseldi
Ölüm sayısı 12 bin 672'ye, hasta sayısı 460 bin 916'ya yükseldi
Araştırma: Koronavirüs'ü çocuklar hafif semptomlarla atlatıyor
Araştırma: Koronavirüs'ü çocuklar hafif semptomlarla atlatıyor
Gönüllülere verilen ilk doz aşıdan 42 gün sonra etkililik oranı arttı
Gönüllülere verilen ilk doz aşıdan 42 gün sonra etkililik oranı arttı
Sanko Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Elif Yıldırım: "Roza hastalığı, kontrol altında tutulabiliyor"
Sanko Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Elif Yıldırım: "Roza hastalığı, kontrol altında tutulabiliyor"
ATO Başkanı Karakoç: Covid-19 hastalarını yatak boşaldığında çağırıyoruz
ATO Başkanı Karakoç: Covid-19 hastalarını yatak boşaldığında çağırıyoruz
Dünya Sağlık Örgütü'nden 'aşı' açıklaması: Tünelin sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor
Dünya Sağlık Örgütü'nden 'aşı' açıklaması: Tünelin sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor
FMF hastaları dikkat! Soğuk, hastalığı tetikliyor
FMF hastaları dikkat! Soğuk, hastalığı tetikliyor
İBB: Bulaşıcı hastalıktan ölüm sayısı sadece İstanbul'da 201
İBB: Bulaşıcı hastalıktan ölüm sayısı sadece İstanbul'da 201
En yüksek günlük can kaybı açıklandı; 6 bin 713 yeni 'hasta' tespit edildi!
En yüksek günlük can kaybı açıklandı; 6 bin 713 yeni 'hasta' tespit edildi!
Türk Eczacıları Birliği'nden aşı açıklaması: “Herkes güvende olana kadar kimse güvende değil”
Türk Eczacıları Birliği'nden aşı açıklaması: “Herkes güvende olana kadar kimse güvende değil”
"İmamoğlu'nun verileri gerçek, Sağlık Bakanlığı bunu saklıyor"
"İmamoğlu'nun verileri gerçek, Sağlık Bakanlığı bunu saklıyor"
Çin aşısı Ankara’da gönüllüler üzerinde denenmeye başlandı
Çin aşısı Ankara’da gönüllüler üzerinde denenmeye başlandı
Sağlık Bakanlığı harekete geçmişti: Test ücretleri nasıl geri alınacak?
Sağlık Bakanlığı harekete geçmişti: Test ücretleri nasıl geri alınacak?
Sağlık Bakanı Koca: Sayılar düşmezse yasaklar genişler
Sağlık Bakanı Koca: Sayılar düşmezse yasaklar genişler
"Pfizer ve Moderna'nın aşılarından daha uygun fiyatlı olacak"
"Pfizer ve Moderna'nın aşılarından daha uygun fiyatlı olacak"
Bakan Koca açıkladı: Günlük 'hasta' sayısı 6 bini geçti
Bakan Koca açıkladı: Günlük 'hasta' sayısı 6 bini geçti
Sağlıkçılar yorgun, mutsuz
Sağlıkçılar yorgun, mutsuz
Koronavirüs aşısında onaylar bekleniyor; dört ülke aşılama planlarını şimdiden belirledi
Koronavirüs aşısında onaylar bekleniyor; dört ülke aşılama planlarını şimdiden belirledi
139 kişi daha hayatını kaybetti, hasta sayısı 6 bini aştı
139 kişi daha hayatını kaybetti, hasta sayısı 6 bini aştı
Prof. Dr. Müftüoğlu, Sağlık Bakanı ile görüşmesini yazdı: Aşı ücretsiz yapılacak
Prof. Dr. Müftüoğlu, Sağlık Bakanı ile görüşmesini yazdı: Aşı ücretsiz yapılacak
"Genç-yaşlı hasta arasında ayrım noktasındayız"
"Genç-yaşlı hasta arasında ayrım noktasındayız"
Korona, sağlık çalışanları için meslek hastalığı olacak
Korona, sağlık çalışanları için meslek hastalığı olacak
Maskenin ömrü, yalnızca 3-4 saat
Maskenin ömrü, yalnızca 3-4 saat
Risk grubundan 5 milyon kişiye aşı bedava
Risk grubundan 5 milyon kişiye aşı bedava
Pfizer, Covid-19 aşısını -70 derecede kuru buzla paketleyip dağıtacak
Pfizer, Covid-19 aşısını -70 derecede kuru buzla paketleyip dağıtacak
Çin'den getirilen aşı İnönü Üniversitesi’nde uygulanıyor
Çin'den getirilen aşı İnönü Üniversitesi’nde uygulanıyor
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: İkinci bir pik yaşıyoruz, hasta ve ağır hasta sayılarımız artıyor
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: İkinci bir pik yaşıyoruz, hasta ve ağır hasta sayılarımız artıyor
DSÖ yetkilisi üçüncü dalgaya karşı uyardı: Normalleşmek için Koronavirüs vakalarının düşük kalmasını beklemelisiniz
DSÖ yetkilisi üçüncü dalgaya karşı uyardı: Normalleşmek için Koronavirüs vakalarının düşük kalmasını beklemelisiniz
TTB: Günlük pozitif vaka sayısı 50 bine yaklaştı, her 10 dakikada bir kişi yaşamını yitiriyor
TTB: Günlük pozitif vaka sayısı 50 bine yaklaştı, her 10 dakikada bir kişi yaşamını yitiriyor
DSÖ, Remdesivir konusunda açıklama yayınladı: Covid hastalarına vermeyin
DSÖ, Remdesivir konusunda açıklama yayınladı: Covid hastalarına vermeyin
Bakan Koca, PCR testindeki yüksek ücreti yalanladı ama faturalar ortada
Bakan Koca, PCR testindeki yüksek ücreti yalanladı ama faturalar ortada
"Remdesivir karaborsada 5 bin TL'den başlıyor"
"Remdesivir karaborsada 5 bin TL'den başlıyor"
Özlü: Bıçak kemiğe dayandı, bir şey yokmuş gibi davranmaya devam edersek giderek kapanacağız
Özlü: Bıçak kemiğe dayandı, bir şey yokmuş gibi davranmaya devam edersek giderek kapanacağız
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Virüsün bulaşma hızı ilk zamanlara göre daha da arttı
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Virüsün bulaşma hızı ilk zamanlara göre daha da arttı
123 kişi daha hayatını kaybetti, 4542 yeni 'hasta' tespit edildi
123 kişi daha hayatını kaybetti, 4542 yeni 'hasta' tespit edildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Önce kendim aşı yaptırırım
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Önce kendim aşı yaptırırım
DSÖ’den açıklama: Avrupa'da her 17 saniyede bir kişi koronavirüsten ölüyor
DSÖ’den açıklama: Avrupa'da her 17 saniyede bir kişi koronavirüsten ölüyor
300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar Avro ödenecek
300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar Avro ödenecek
Gerçekten çok büyük bir dalga geliyor
Gerçekten çok büyük bir dalga geliyor
SANKO Üniversitesi’nin konuğu Prof. Dr. Nermin Olgun: “Dünyada diyabetli hasta sayısı ile diyabet hemşiresinin önemi de artıyor”
SANKO Üniversitesi’nin konuğu Prof. Dr. Nermin Olgun: “Dünyada diyabetli hasta sayısı ile diyabet hemşiresinin önemi de artıyor”
Aşı sorunu bir an önce çözümlenmeli
Aşı sorunu bir an önce çözümlenmeli
Koronavirüs bulaşma riskini yüzde 70 oranında azaltan yöntem belli oldu
Koronavirüs bulaşma riskini yüzde 70 oranında azaltan yöntem belli oldu
Bilim dünyasında gargara tartışması: Virüsü öldürme ihtimali söz konusu değil
Bilim dünyasında gargara tartışması: Virüsü öldürme ihtimali söz konusu değil
Sağlık Bakanı Koca: Aralık ayında 10 milyon Çin aşısı alabileceğiz
Sağlık Bakanı Koca: Aralık ayında 10 milyon Çin aşısı alabileceğiz
116 kişi daha hayatını kaybetti, 'hasta' sayısı 4 bini geçti!
116 kişi daha hayatını kaybetti, 'hasta' sayısı 4 bini geçti!