'Almanya ülkücülere bağlı cami, dernek, spor kulübü ne varsa kapatacak'

Ülkücü Hareket’in yasaklanma kararının ardından harekete bağlı tüm yapılanmalar mercek altına alındı. Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut hukuksal süreç yavaş ama etkili yürütülecek dedi.

artıgerçek > Güncel - 23 Kasım 2020

Almanya'da Ülkücü Hareket’in yasaklanmasına ilişkin Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP)  ve Yeşiller'in hazırladığı ortak teklif Alman Federal Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi. "Milliyetçiliğe ve ırkçılığa meydan okuyoruz- Ülkücü Hareket'in etkisini püskürtmeliyiz" başlığını taşıyan teklifin meclisten geçmesinden sonra şimdi Alman İçişleri Bakanlığı, Almanya'da Ülkücü Hareket'e bağlı dernek ve yapılanmalar ile bunların faaliyetlerini mercek altına alacak ve yasaklanıp yasaklanamayacaklarına karar verecek. Almanya'da federal çaptaki örgütlenmelere ilişkin yasak yetkisi, iç güvenlikten sorumlu Federal İçişleri Bakanlığı'nda bulunuyor.

Yasakla ilgili izlenecek yolu, hukuki, toplumsal ve politik boyutunu Almanya Federal Meclisi Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut, Artı Gerçek’e anlattı:

- Beş parti hükümete sunulan teklifte yer aldı ama siz onların arasında değilsiniz. Neden?

Biz Sol Parti olarak çok önce böyle bir yasak talep ettik. Parlamento’da SPD, Yeşiller, FDP ile de teklifler hazırlıyoruz. Bu konuda bir sorun yok ancak CDU, Sol Parti’yi demokratik bir parti olarak görmüyor. Bu nedenle bizimle önerge, yasa konusunda ortak çalışma kesinlikle yapmıyor biz de kendi önergemizi verdik.

- Almanya Federal Meclisi, Ülkücü Hareket’in faaliyetlerini yasaklama kararı aldı ve hükümete sundu. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Ülkücü hareket artık ne yapamayacak ya da ne yapabilecek

Öneri hükümete sunuldu ve hükümette kabul etti. Şimdi bunun mahkeme süreci olacak, hukuksal boyutu devreye girecek. Hangi eyalette kaç dernek, insiyatif, organizasyon var bu araştırılacak. Birçok dernek var. Bu durumda aşama aşama kontrollerden geçirilerek birer birer yasaklanacak. Federal istihbarat kurumuyla eyalet istihbarat kurumlarının hazırladıkları listeler var. Bu listelerde tüm kurumlar, dernekler sayılmış durumda. Bu listeler kayıtlı olan derneklerle karşılaştırılacak. Hangi dernekler bu harekete ait hangisi değil ona bakılacak. En başta Almanya Türk Federasyonu kapatılacak. Yaklaşık 170 yerel derneği ve 7 bin üyesi var. Ama bunun dışında bazı derneklerin isimleri, çalışmaları farklı olabiliyor. Yerel yönetimlerdeki derneklerin kayıtlarına bakılarak tespit edilmesi süreci işleyecek. Örneğin Turan Spor, Türk Spor gibi çok sayıda futbol takımı, kulübü var. Bunlar istihbarat tarafından kontrolden geçirilip öyle karar verilecek. Bazı dernekler spor kulübü gibi görünüyor, bazıları Alman Türk Dostluk Derneği gibi sosyal dernek olarak görünüyor ama arka planı başka olabiliyor. Bu nedenle tüm derneklerin arka planına bakılacak Ülkücü Hareket ile ilişkisinin olup olmadığı tespit edilecek eğer varsa o dernek kapatılacak.

- Bu derneklere bağlı bir de camiler var. Bu camilerin durumu ne olacak? Ülkücü Hareket’in camileri de kapatılabilir mi yoksa cami dernekleri kapatılacak camiler ibadete devam mı edecek?

Büyük ihtimalle camiler de kapatılacak. Camiler elbette yasak değil, Almanya’nın her yerinde yüzlerce cami var. Ama bir caminin Ülkücü Hareket ile bir bağı varsa büyük ihtimalle o cami de kapanır.

- Ülkücü Hareket’e bağlı dernekler yasaklanacak ama MHP yasaklanmayacak. Yani isterse MHP lideri Almanya’ya gelip taraftarlarıyla buluşabilecek değil mi?

Evet, MHP parti olarak yasak olmadığı için siyasi faaliyetlerine devam edebilir. MHP lideri veya MHP politikacısı Almanya izin veriyorsa gelip Almanya’da konuşma yapabilir.

- Hollanda’da Ülkücü Hareket’i yasaklamak için adım attı. Ayrıca Hollanda, AB genelinde bir yasaklanma da istiyor. Birliğin önemli ülkeleri yasaklamaya başladılar. Bu süreç AB genelinde bir yasaklanmaya varır mı?

Evet, AB’nin de yasak örgütler listeleri var. Bu listeye dâhil olabilir. Fransa, Almanya diğer ülkelere de örnek oluyor. Bu tabi Avrupa Konseyi tarafından da önümüzdeki süreçte tartışılacak.

- Hükümette veya muhalefet partilerinde Ülkücüler sokağa çıkarlar toplumsal huzuru bozarlar veya yasaklamalardan dolayı en azından radikal kanadı bu yasağı savunan politikacıları hedef alabilir diye bir korku var mı?

Bazı siyasetçilerde bir takım korkular var. Özellikle bu hareket tarafından sürekli tehdit alan Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir veya Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’de bir tedirginlik var. Sürekli tehdit edilen bu isimler dışında şimdilik sakin görünüyor, farklı refleksler gösterilmedi. Gerçi Corona sürecinden dolayı belki herhangi bir protesto yapmaları mümkün olmadı. Corona olmasaydı belki sokaklar hareketlenebilirdi.

- Ülkücü Hareket’e bağlı bu dernekler kapatıldıktan sonra başka isim altında yeni dernekler, camiler kurabilirler mi?

Başka isim altında evet yeni camiler kurabilirler yeni ağlar oluşturabilirler. Ancak bu kurulacak olan derneklerde istihbarat tarafından takip edilir, kontrol edilir, yapılan faaliyetler ve o kurumlarda yer alan şahıslar araştırılır. Tekrar bağlantılar bulunursa o yeni açılan dernek de yine kapatılır.

- Ülkücü Hareket’in yasaklanması bu hareket tarafından tehdit aldığını söyleyen kişi ve siyasetçilerin veya demokratik kurumların dava açma süreçlerini kolaylaştırır mı?

Süreç daha farklı olacaktır ve bu karar özellikle Alman toplumu içinde önemlidir. Mesela Turan Spor’u ele alalım. Ön planda spor çalışmaları yürütüyor görünüyorlar ama arka planda ırkçı ideolojiye sahipler. Bunu diğer alanlarda da görüyoruz. Örneğin veliler derneği diye geçiyor ama arka planda farklı faaliyetler yapılıyor. Zaten AfD (Almanya için Alternatif Partisi) yüzünden ırkçı bir dalgalanma var. Bir de buna başak ırkçılıklar eklemlenmesi Alman toplumu için de iyi değildi. Irkçılığın Türkü, Almanı yok ırkçılık ırkçılıktır.

- Yasaklamanın bu hareketi daha da güçlendireceğini söyleyenler, bu nedenle yasayı eleştiriler de var. Siz bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

İdeolojik olarak, politik olarak kendilerinden farklı olan kesimlere karşı senelerdir faaliyet yürütenler belki daha da radikalleşebilir. Bu Türkiye’yi de etkiler. Şu an AKP’nin, MHP’nin tepkileri nasıl olacak, nasıl bir plan düşünürler onu bilemiyorum. Ama sırf tepki olur ve yahut radikalleşebilirler diye yasaklanmamsı doğru bir duruş değil.

- Hükümete verilen önergede ayrıca kamuoyunun bilgilendirilmesi, Ülkücü Hareket’in faşist ve ırkçı yapısının anlatılmasına yönelik eğitimlerin verilmesi gerektiğini ifade eden bir madde de var. Bu eğitim için hazırlıklar yapıldı mı? Nasıl bir bilgilendirme ve eğitim planlanıyor?

Meclisteki tartışmada da buna vurgu yapıldı. Spor, kültür, eğitim alanlarında faaliyet yürüten dernekleri nasıl seçmeleri gerektiği hakkında bir bilgilendirme yapmak ırkçı ideolojiyi savunan bu gruplar hakkında insanları bilgilendirmek önemli olacak. Örneğin bir aile ‘çocuğuma derslerinde yardım ediyorlar’ diye düşünüp oradan bir iki kişiyi tanıyor diye çocuğunu bu tür derneklere iyi niyetle gönderiyordur ama bu dernekte arka planda neler yapıldığını sonradan fark ediyor veya öğreniyor. Bu nedenle aileleri, okuldaki öğretmenleri, spor kulüplerini bilgilendirmek gerekiyor. Bu eğitime dönük çalışma büyük bir ihtimalle eğitim bakanlığı üzerinden koordine edilecek, buna dönük projeler hazırlanacaktır.

- Sizler mecliste Ülkücü Hareket’in yasaklanmasını görüşürken o sırada Türkiye’de organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmişti ve MHP lideri Devlet Bahçeli de Çakıcı'yı desteklemişti. MHP neredeyse hükümet ortağı gibi davranıyor. AKP de ÇAkıcı'dan rahatsızlık duyduğunu açıklamadı. Böyle bir hükümeti bir biçimde destekleyen bir Almanya hükümeti var. Ama aynı hükümet Almanya’da da bu hareketi yasaklıyor. Bu paradoksu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Traji komik bir durum bu tabi. Türkiye’de daha kötüsü olamaz diyoruz ama her seferinde daha kötüsü oluyor. Demokratik kuralların, ilkelerin hepsi yok sayılıyor ve bu nereye kadar böyle gidecek bilmiyoruz. Daha öncede Kılıçdaroğlu’na katıldığı bir cenaze töreninde fiziki saldırı olmuştu. Şimdi de açıkça tehdit edildi. Bu demokrasi açısından gerçekten tehlikeli bir gelişme.

- Bu tehditle artık neredeyse mafyanın devletteki rolü alenen ortaya çıkmış ve meşrulaştırılmış oldu. Buna rağmen Merkel hükümeti Erdoğan hükümeti ile hep olduğu gibi soğukkanlı ilişkisine devam edebilecek mi?

Edecektir diye tahmin ediyorum. Orada bir değişiklik olmayacaktır. Daha önce burada da tehdit edilen Bülent Çopur, Mehmet Kılıç gibi çok değerli arkadaşlarımız var. Onlarla da bundan birkaç hafta önce bir toplantı yapmıştık. Fakat Almanya politikası hala AKP’yi destekliyor. Tabi ABD’de seçimler oldu. Donald Trump başkanlığı değişecek. Bu Erdoğan açısından kötü bizim açımızdan iyi oldu. Şimdi ABD nasıl bir strateji izleyecek biraz da ona bakacak Almanya sanırsam.

- Sol Parti dışında mecliste bulunan tüm diğer partilerin Ülkücü Hareket’le öyle veya böyle geçmişte ya da bugün bir teması da oldu. Hatta SPD ve Yeşiller’de bile bu hareketten isimler ortaya çıktı. Pek sınırlarını koruyamadılar şimdi de yasak talep ediyorlar. Yasakla beraber bu partilerde yer almaları da artık pek mümkün olmayacaktır.

Sanırım bundan birkaç yıl önce Hamburg’da Yeşiller’de olmuştu. Bir milletvekili Yeşiller’den Ülkücü derneğinde konuşma yapmıştı. Onun dışında en son Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti seçimleri öncesindeydi SPD’den ve başka bir partiden daha Milli Görüş’le bağlantılı kişiler listelerinde vardı. Bu bağlantıları olan kişiler yerellerde farklı partilerde uzun süre faaliyet yürütebiliyor ama ortaya çıktığında bu ilişkileri o partilerde de zaten pek kalamıyorlar. Ama artık SPD’de Yeşiller de bundan sonraki seçimlerde ATİB veya Milli Görüş ile bağlantısı olan birini bu yasakla beraber listeye kesinlikle almayacaklardır. Sol Parti adaylık listesine giren herkes örneğin çok dikkatli araştırılıyor. Yeşiller veya SPD belki önceden daha esnek davranmıştı ama artık onlar da bu yasakla beraber aday listelerinde daha dikkatli olacaklardır.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Çadır ağıl çöktü
Çadır ağıl çöktü
Araban'da yoğun kar mesaisi
Araban'da yoğun kar mesaisi
Kentte yaşanan elektrik kesintileri 24 saat sürdü
Kentte yaşanan elektrik kesintileri 24 saat sürdü
25 araç ve 65 personelle müdahale edildi
25 araç ve 65 personelle müdahale edildi
Banyoda doğurduğu bebeği aldattığı eşine çöpe attırdı
Banyoda doğurduğu bebeği aldattığı eşine çöpe attırdı
Annelerinin üşümesinler diye evde bıraktığı 2 kardeş yanarak öldü
Annelerinin üşümesinler diye evde bıraktığı 2 kardeş yanarak öldü
Kalyon Holding’de yemekten böcek çıktı, işçiler yemekhaneyi dağıttı
Kalyon Holding’de yemekten böcek çıktı, işçiler yemekhaneyi dağıttı
Cengiz Çandar hakkında yakalama kararı çıkartıldı
Cengiz Çandar hakkında yakalama kararı çıkartıldı
Darülaceze’de aşı yapılmaya başlandı
Darülaceze’de aşı yapılmaya başlandı
Sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarmalar ILO'ya bildirildi
Sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarmalar ILO'ya bildirildi
Eski ÖSYM Başkanı Fethi Toker hayatını kaybetti
Eski ÖSYM Başkanı Fethi Toker hayatını kaybetti
Netflix'in abone sayısı 200 milyonu geçti
Netflix'in abone sayısı 200 milyonu geçti
Hukuk ve demokrasimiz açısından kaygı verici 
Hukuk ve demokrasimiz açısından kaygı verici 
Çocuklar kartopu oynadı
Çocuklar kartopu oynadı
Askıda tablet kampanyasına 20 bin tablet daha bağışlandı
Askıda tablet kampanyasına 20 bin tablet daha bağışlandı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Türkiye nonwoven teknolojisinde küresel oyuncu haline geldi"
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Türkiye nonwoven teknolojisinde küresel oyuncu haline geldi"
11 ilde FETÖ operasyonu başladı
11 ilde FETÖ operasyonu başladı
Zorunlu deprem sigortasında azami teminat artırıldı
Zorunlu deprem sigortasında azami teminat artırıldı
Araban’da 4 yıl aradan sonra yoğun kar yağışı sevinci
Araban’da 4 yıl aradan sonra yoğun kar yağışı sevinci
Gaziantep merkezli 15 ilde DEAŞ operasyonu yapıldı
Gaziantep merkezli 15 ilde DEAŞ operasyonu yapıldı
“Geceden tuzlama çalışması başlattık”
“Geceden tuzlama çalışması başlattık”
Kızlarını döverek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan damattan şikayetçi olmadılar
Kızlarını döverek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan damattan şikayetçi olmadılar
Şahinbey'de karlı yollara anında müdahale edildi
Şahinbey'de karlı yollara anında müdahale edildi
345 kişilik ekip, 25 tuzlama robotu ile yolları tuzladı
345 kişilik ekip, 25 tuzlama robotu ile yolları tuzladı
Elektrik kablosuna temas eden şahıs öldü
Elektrik kablosuna temas eden şahıs öldü
Trans yağ miktarı artık izlenebilecek
Trans yağ miktarı artık izlenebilecek
Twitter, reklam yasağı sonrası nasıl etkilenecek?
Twitter, reklam yasağı sonrası nasıl etkilenecek?
10 hırsız yakalandı
10 hırsız yakalandı
Günlük-güneşlik geçen kış ayları, soba satışlarını vurdu
Günlük-güneşlik geçen kış ayları, soba satışlarını vurdu
75 adet tablet bilgisayar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verildi
75 adet tablet bilgisayar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verildi
Ekiplerimiz hazır halde ve tam donanımlı olarak bekletilecek
Ekiplerimiz hazır halde ve tam donanımlı olarak bekletilecek
5 milyon lira harcanmıştı, paralar boşa gitti
5 milyon lira harcanmıştı, paralar boşa gitti
Almanya Dışişleri Bakanı Maas Ankara'ya geliyor
Almanya Dışişleri Bakanı Maas Ankara'ya geliyor
Gaziantep genelinde kaç aşı çalışma odası oluşturuldu?
Gaziantep genelinde kaç aşı çalışma odası oluşturuldu?
Kılıçdaroğlu, AİHM ve istinaf kararlarına rağmen tazminata çarptırıldı
Kılıçdaroğlu, AİHM ve istinaf kararlarına rağmen tazminata çarptırıldı
Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak
Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak
Tüketici, pandemi boyunca iki kez mağdur edildi
Tüketici, pandemi boyunca iki kez mağdur edildi
Yeşil Siyaset Dergisi yayın hayatına başladı
Yeşil Siyaset Dergisi yayın hayatına başladı
Bilim Gaziantep’e bir ayda 900 öğrenci başvuru yaptı
Bilim Gaziantep’e bir ayda 900 öğrenci başvuru yaptı
Ölümden ikinci kez böyle kurtuldu
Ölümden ikinci kez böyle kurtuldu
“Nitel Araştırmalarda Hatalar ve Çözümler” anlatılacak
“Nitel Araştırmalarda Hatalar ve Çözümler” anlatılacak
Moskova'ya dönen Rusyalı muhalif lider Aleksey Navalny gözaltına alındı
Moskova'ya dönen Rusyalı muhalif lider Aleksey Navalny gözaltına alındı
Erdoğan işareti verdi, kadın üniversitesi yeni programda yer aldı: Kadınlardan tepki
Erdoğan işareti verdi, kadın üniversitesi yeni programda yer aldı: Kadınlardan tepki
HDP önünde oturması istenen aileye 10 bin TL teklif edildi
HDP önünde oturması istenen aileye 10 bin TL teklif edildi
Suriyeli ailenin kaldığı bina çöktü; anne yaşamını yitirdi
Suriyeli ailenin kaldığı bina çöktü; anne yaşamını yitirdi
Selçuk Özdağ saldırısına ilişkin 2 kişi gözaltına alındı
Selçuk Özdağ saldırısına ilişkin 2 kişi gözaltına alındı
Gaziantep Üniversitesi öğretim görevlisi alım ilanında, kişiye özel şartlar sıralandı
Gaziantep Üniversitesi öğretim görevlisi alım ilanında, kişiye özel şartlar sıralandı
927 MW kurulu güçle, yılda 3,4 milyar KWH enerji üretme kapasitesine ulaştık
927 MW kurulu güçle, yılda 3,4 milyar KWH enerji üretme kapasitesine ulaştık