16 kişinin öldüğü feci kazada şoför perdeyi düzeltirken katliama sebep olmuş

2 İHA muhabirinin de aralarında bulunduğu 16 kişinin öldüğü feci kazadan yaralı olarak kurtulan kadının ifadesi ortaya çıktı

İHA > Yaşam - 02 Ekim 2022

Gaziantep’te yardım için duran 2 İHA muhabirinin de aralarında bulunduğu 16 kişinin öldüğü feci kazadan yaralı olarak kurtulan ve aynı kazada 2 oğlunu kaybeden yolcu Gülten Erpek’in ifadesi ortaya çıktı. Kazanın en yakın tanığı Gülten Erpek, kaza öncesinde şoförün tek elle direksiyonu tuttuğunu ve yan camda bulunan perdeyi düzeltmek isterken kaza yaptığını ifade etti.

Gaziantep’in Nizip ilçesinde 20 Mayıs Cumartesi günü meydana gelen ve İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri Muhammet Abdülkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver’in de aralarında bulunan 16 kişi hayatını kaybettiği feci kazadan yaralı olarak kurtulan 47 yaşındaki Gülten Erpek’in ifadeleri ortaya çıktı. Feci kazada Umut ve Muhammet isimli 2 çocuğu da ölen anne Gülten Erpek, verdiği ifadesinde kaza öncesinde yaşananları ve dehşet anlarını anlattı.

Tesadüfün böylesi

Anne Gülten Erpek, kaza anında Özel Diyarbakır isimli firmaya ait otobüsün en önündeki 1,2 ve 3 numaralı koltuklarda çocukları Muhammet, Umut ile birlikte oturduklarını ifade etti. İHA muhabirleri ile aynı ismi taşıyan Muhammet ve Umut kardeşler kazada hayatını kaybederken, anne ise ağır yaralı olarak kurtuldu. Günler süren tedavinin ardından yaşama tutunan ve 2 çocuğunu da kaybeden acılı anne, ifadesinde dehşet anında yaşananları anlatırken olay öncesinde yaşanan ihmaller zincirine de ortaya serdi.

İhmaller zinciri

İstanbul Esenler otogarından Diyarbakır’a gitmek amacıyla Özel Diyarbakır firmasından 3 kişilik bilet aldığını belirten anne Gülten Erpek, ifadesinde otobüse ilk bindiklerinde oğlunun emniyet kemerini takmak istediğini, kemerin bozuk olması nedeniyle kemerini takamadığını ifade etti. Acılı anne Erpek, 16 saati aşkın sürede devam eden yolculukları esnasında ise kimsenin emniyet kemeri takılması konusunda bir uyarıda bulunmadığını anlatan Gülten Erpek, asıl ihmallerin ise kazadan önce Gaziantep’te verilen molada yaşanan şoför değişimi ile başladığını söyledi.

Kaza yapan şoför Abdulkadir Memiş’in dikkatsiz tavırları olduğunu anlatan Gülten Erpek, "Şoför, otobüste rahat bir şekilde sigara içiyordu. Sürekli müzik çalıyordu, telefonla konuşup, telefonla uğraşıyordu ve dikkatsiz tavırları vardı. Diğer ismini bilmediğim şoför kadar dikkatli değildi’’ dedi.

''Şoförün ilk kazadan haberi vardı’’

Otobüsün en önünde seyahat ettiğim için olan biteni net bir şekilde gördüğünü anlatan Erpek, "Kaza anından önce otobüsü kullanan Abdulkadir Memiş isimli şahıs telefonla biriyle konuştu. Ve ‘Kaza olmuş yine’ dediğini duydum. Bunun yanındaki muavin ve diğer şoför ile konuştuklarına şahit oldum. Kazadan önce gerçekleşen diğer kazayı ben görmedim ancak otobüsü kullanan şoför ve muavinin haberleri vardı, telefonla birileri arayıp kazanın olduğunu söylediler’’ şeklinde konuştu.

120 kilometre hızı gördü

Kazadan hemen öncesinde otobüsün saatte 120 kilometre hızla gittiğini gördüğünü de sözlerine ekleyen Erpek, ‘’Kazadan hemen öncesinde otobüsün hızı yaklaşık 120 km/sa ile gittiğini gördüm. Daha sonra biraz daha hızlı gittiğini fark ettim’’ ifadelerini kullandı.

Perdeyi düzeltmek isterken kontrolü kaybetti

Otobüsün aşırı hızlı gitmesine rağmen şoförün direksiyonu tek elle tuttuğunu vurgulayan Erpek, "Uyarıda bulunmamam fırsat kalmadan önce direksiyonu bir eliyle bıraktı. Şoförün sol kolunun bulunduğu taraftaki cam açık olduğundan, perdenin ses çıkarmasından dolayı onu düzeltmek isterken otobüsün hakimiyetini kaybetti. Perdeyle çok uğraştı. Aşırı hızlı gittiğinden dolayı otobüsü toparlayamadı. Otobüs sonra benim olduğum koltuk tarafına yani otobüsün sağ tarafına doğru devrildi ve otobüs bu şekilde yatık vaziyette 200 metre kadar sürüklenmeye başladı’’ dedi.

''Kişileri ve araçları süpürdü’’

Dehşet anlarını anlatmaya devam eden Erpek, feci kaza esnasında otobüsün önüne çıkan insan ve araçları adeta süpürdüğünü belirterek, "Önümüzde daha önceden kaza yapan araçlar, ambulans itfaiye ve onlara yardıma gelen diğer kişilerin araçları vardı. Otobüs onlara çarparak ve süpürerek, anca durabildi" ifadelerine yer verdi.

Can pazarı kuruldu

İlk kaza sonrasında olay yerinde hiçbir şekilde bariyer, levha gibi uyarı tabelaları görmediğini de belirten Erpek, ikinci kaza sonrasında otobüs içerisinde her yerde ceset ve yaralıları gördüğünü kaydetti. Küçük oğlunun öldüğünü gören ve büyük oğlunu kurtarmanın derdine düştüğünü de anlatan acılı anne, ‘kazanın hemen ardından ben küçük oğlum Muhammet Erpek’i yerde gördüm. Hareketsiz bir şekilde yatıyordu. Kafasından yaralanmış, vefat ettiğini anladım. Diğer oğlum Umut Erpek’i kurtarayım dedim ve oğluma seslendim. O esnada ses vermediğini fark ettim ancak önüm kapalıydı. Oğlumu göremiyordum. Otobüsün içinde etrafta çoğu yolcu vefat etmişti. Her yerde çok ceset vardı ve yaralılar vardı’’ dedi.

Abdülkadir Memiş’in daha önceden sabıkalı olduğunu öğrendiğini de belirten Erpek, kazanın hemen ardından şoförün otobüsten çıkıp, bir süre sonra tekrar otobüse geri geldiğini söyledi. Erpek, ‘’Kazadan sonra şoför Abdulkadir Memiş, otobüsten çıkıp, geri geldi. Ön tarafta bir şeylerle uğraştığını gördüm ancak ne yaptığını bilmiyorum’’ diye konuştu. Erpek, sürücüden, firmadan ve çalışanları başta olmak üzere ihmali olan herkesten şikayetçi olduğunu da ifadesinde belirtti.

Olay yeri güvenliği

Olayın en yakın tanığı Gülten Erpek'in ifadelerinin aksine bilirkişi raporunda ise olay yerinde duba ve trafik kazası levhası bulunduğu belirtildi. Raporda, "Kazanın meydana geldiği yerde trafik kazasına müdahalede bulunan Nizip Bölge Trafaik Denetleme İstasyon Amirliği ekiplerinin yol üzerinde duba koydukları tespit edilmiştir. Trafik kazası levhasının yolun sağ kenarında, banket dışında toprak üzerinde zedeleniş vaziyette olduğu görüldü. Otobüsün yan yatması ve sürüklenmesiyle birlikte dubanın bir tanesinin altında kaldığı görülmüştür'' denildi.

Rapora göre kazanın nedeni eğimli ve virajlı yol

Acılı anne Gülten Erpek'in ifadesinde otobüs sürücüsünün tek elle direksiyonu tuttuğu ve diğer eliyle perdeyi düzeltmeye çalışırken kontrolünü kaybettiği yer alırken bilirkişi raporunda ise sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetme nedeni olarak ise eğimli ve hafif virajlı yol olarak gösterildi. Raporda ''Abdulkadir Memiş isimli şahsın kullanmış odluğu 33 SR 157 plakalı yolcu otobüsü ile Gaziantep ilinden Şanlıurfa ili istikametinde seyir halinde ilerlerken yolun eğimli ve hafif virajlı olması nedeniyle kullanmış olduğu aracın direksiyon hakimiyetini kaybettiği ve frene bastığı, yolun sağ şerit üzerinde 10 metre fren izinin olduğu, daha sonra yaklaşık 50 metre daha gidip, yolun sağ kenarında bulunan su kanalına girdiği, burada sulama kanalı içerisinde yaklaşık 17 metre lastik izinin olduğu, bu sulama kanalında ilerledikten sonra direksiyonu yolun sol tarafında kırarak aracı sulama kanalından kurtardığı, aracı kurtardıktan sonra yol üzerinde direksiyonu sağ sol yaparak ilerlediği, yaklaşık 204 metre lastik izinin olduğu, aracın direksiyon hakimiyetini kaybedip, aracı yolda tutamayarak, aracı sağ yan kısmı üzerine devrilmesiyle birlikte araç yaklaşık 60 metre sürüklendikten sonra yolun sağ emniyet üzerinde beklemekte olan ambulansa çarptığı'' ifadeleri yer aldı.

Hız iddiaları

Erpek'in ifadesindeki kazadan hemen öncesinde otobüsün saatte 120 kilometre hızla gittiği ve daha da hızlandığı yönündeki iddiaları ise bilirkişi raporunda yer alan takograf çıktıları ile uyumlu çıktı. Raporda hız limitinin 100 kilometre olduğu yerde otobüsün takograf çıktılarında ise kaza anındaki otobüsün hızının 130 kilometre olduğu görüldü.

Asli kusurlu otobüs şoför

Otobüsün ilk fren yeri ile son durduğu yer arasında 387 metrelik mesafe de olduğu belirtilen raporda asli kusurlu ise otobüs şoförü Abdulkadir Memiş gösterildi. Olay yerindeki, polis, itfaiye ve sağlık ekiplerinin kusursuz olduğu belirtilen raporda, ''Olay anını gösterir herhangi bir kamera kaydı olmaması nedeniyle elde edinilen bilgiler doğrultusunda araçların hasarlı kısımlarından, çarpma noktasından anlaşılması suretiyle sürücü Abdulkadir M.'nin ilerlemiş olduğu yolun hafif eğimli olması, hafif virajın olması, yolda ışıklandırma aydınlatma lambalarının olmaması, havanın açık olması, herhangi bir sis durumunun olmaması, görüşe engel bir cismin olmadığı tespit edildi. Araç şoförü kullanmış olduğu aracın hızını azaltmış olsaydı ve aracın şerit izleme kurallarına riayet etseydi böyle bir üzücü olay yaşanmayabilirdi. Bu olayda araç şoförü Abdulkadir M. asli kusurludur'' ifadeleri yer aldı.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Aykut Tuzcu'nun kitabının 2 cildi de, D&R, İdefix ve Yeniinsan Yayınevi tarafından satışa sunuldu
Aykut Tuzcu'nun kitabının 2 cildi de, D&R, İdefix ve Yeniinsan Yayınevi tarafından satışa sunuldu
Akıllı Mercek ile Katarakt Tedavisi yapılıyor
Akıllı Mercek ile Katarakt Tedavisi yapılıyor
Doğu ve Güneydoğu’da kadına yönelik şiddet raporu: 1 yılda 117 kadın yaşamını yitirdi
Doğu ve Güneydoğu’da kadına yönelik şiddet raporu: 1 yılda 117 kadın yaşamını yitirdi
BM: Dünya genelinde her saat 5’ten fazla kadın veya kız çocuğu yakınları tarafından öldürülüyor
BM: Dünya genelinde her saat 5’ten fazla kadın veya kız çocuğu yakınları tarafından öldürülüyor
"Eğitim ve refah seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde büyücülüğe inanç daha az"
"Eğitim ve refah seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde büyücülüğe inanç daha az"
Akciğer kanseri erkeklerde daha çok görülüyor
Akciğer kanseri erkeklerde daha çok görülüyor
“Kadınların çoğu birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldü”
“Kadınların çoğu birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldü”
Petshop açmak isteyenlere eğitim verilecek
Petshop açmak isteyenlere eğitim verilecek
2 bin 239 uzman hekim ile bin 955 hekim istifa etti
2 bin 239 uzman hekim ile bin 955 hekim istifa etti
Erkekler 326 günde 296 kadını öldürdü, 715 kadını yaraladı
Erkekler 326 günde 296 kadını öldürdü, 715 kadını yaraladı
Sürdürülebilir gelişme açısından Swot-Pest analizi önemli
Sürdürülebilir gelişme açısından Swot-Pest analizi önemli
Festivale bu yıl 163'ü belgesel 601 kısa film başvurusu yapıldı
Festivale bu yıl 163'ü belgesel 601 kısa film başvurusu yapıldı
Akciğer kanseri önlenebilir
Akciğer kanseri önlenebilir
Renk cümbüşü...
Renk cümbüşü...
Çocuklara travma odaklı psikoterapi desteği verilecek
Çocuklara travma odaklı psikoterapi desteği verilecek
Sigara, Akciğer kanseri gelişiminde ispatlanmış olan en önemli risk faktörü
Sigara, Akciğer kanseri gelişiminde ispatlanmış olan en önemli risk faktörü
Sigara akciğer kanseri riskini 20 kat arttırıyor
Sigara akciğer kanseri riskini 20 kat arttırıyor
Fast food yiyecekler sağlığı tehdit ediyor
Fast food yiyecekler sağlığı tehdit ediyor
Hemşirelikte uluslararası kariyer olanakları anlatıldı
Hemşirelikte uluslararası kariyer olanakları anlatıldı
Yönetim kurulu üyeleri kampüste bulunan golf sahasında atışlar yaptı
Yönetim kurulu üyeleri kampüste bulunan golf sahasında atışlar yaptı
YÖK Atlas verileri: Tıp ve diş hekimliğinde başarı sıralarında düşüş yaşanıyor
YÖK Atlas verileri: Tıp ve diş hekimliğinde başarı sıralarında düşüş yaşanıyor
Dünyada her yıl 1.3 milyon kişi trafik kazalarında can veriyor
Dünyada her yıl 1.3 milyon kişi trafik kazalarında can veriyor
Pandemide sıfırlanan grip vakaları artacak
Pandemide sıfırlanan grip vakaları artacak
Otomobilde matrah düzenlemesinin tarihi belli oldu
Otomobilde matrah düzenlemesinin tarihi belli oldu
Sergi, doğa ve dostluk konularını içeriyor
Sergi, doğa ve dostluk konularını içeriyor
“Anadolu Uygarlıklarından İzler Anadolu’da” sergisi açıldı
“Anadolu Uygarlıklarından İzler Anadolu’da” sergisi açıldı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan: Koronavirüs vakalarında da artış olabilir
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan: Koronavirüs vakalarında da artış olabilir
Prof. Dr. Betül Acunaş, "Türkiye'de her 100 bebekten 15'i prematüre doğuyor, bu oran giderek de artıyor" dedi.
Prof. Dr. Betül Acunaş, "Türkiye'de her 100 bebekten 15'i prematüre doğuyor, bu oran giderek de artıyor" dedi.
Yanlış antibiyotik kullanımı hayati riske neden oluyor
Yanlış antibiyotik kullanımı hayati riske neden oluyor
Mısır'da yeni keşif: Bir piramit ve yüzlerce mumya bulundu
Mısır'da yeni keşif: Bir piramit ve yüzlerce mumya bulundu
Safranın gramı 60 TL'den alıcı buluyor
Safranın gramı 60 TL'den alıcı buluyor
Dünya, "Nasıl Bir Ekonomi" oldu
Dünya, "Nasıl Bir Ekonomi" oldu
Geliştirilen aşıyla beyin kanseri hastalarının ömrü uzadı
Geliştirilen aşıyla beyin kanseri hastalarının ömrü uzadı
Kazalar büyük oranda insan hatalarından kaynaklanıyor
Kazalar büyük oranda insan hatalarından kaynaklanıyor
Öksürük ve balgam alarmdır
Öksürük ve balgam alarmdır
Akciğer kanserinde sigara ve hava kirliliği başlıca riskler arasında
Akciğer kanserinde sigara ve hava kirliliği başlıca riskler arasında
"Son yıllarda verim düştü"
"Son yıllarda verim düştü"
Grip ve zatürre aşıları KOAH'a bağlı ölüm riskini azaltıyor
Grip ve zatürre aşıları KOAH'a bağlı ölüm riskini azaltıyor
İnsanların yemek pişirmeye 780 bin yıl önce başladığına dair kanıt bulundu
İnsanların yemek pişirmeye 780 bin yıl önce başladığına dair kanıt bulundu
Fotoğraf Sergisi ziyaretçilerini bekliyor
Fotoğraf Sergisi ziyaretçilerini bekliyor
37 haftadan önce doğan bebekler prematüre olarak kabul ediliyor
37 haftadan önce doğan bebekler prematüre olarak kabul ediliyor
Diyabet hastası 'her dört kişiden biri gerekli yardımı alamıyor'
Diyabet hastası 'her dört kişiden biri gerekli yardımı alamıyor'
Varlık Fonu’na devredilen KİT'lerin zararları katlanıyor
Varlık Fonu’na devredilen KİT'lerin zararları katlanıyor
AİHM açıkladı: En çok başvuru Türkiye'den
AİHM açıkladı: En çok başvuru Türkiye'den
Konut kredisi faizi 40 ayın zirvesinde ticari kredi faizi 24 ayın dibinde
Konut kredisi faizi 40 ayın zirvesinde ticari kredi faizi 24 ayın dibinde
Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı!
Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı!
"Hastaların yarısı diyabete sahip olduklarından habersiz yaşıyor"
"Hastaların yarısı diyabete sahip olduklarından habersiz yaşıyor"
Akciğer kanserinde tamamlayıcı tedaviler anlatıldı
Akciğer kanserinde tamamlayıcı tedaviler anlatıldı