22 Ekim 2019, Salı Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Kendini yakala
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Basit hesap
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
Antakya
Leyla Adın
İşsizlik
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Karşılıklılık ilkesi
Av. Aziz Canatar
Adli yıl açılışı (2)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, dünyanın en önemli gazetelerinde
ÇOK OKUNAN HABERLER
Felçli çocuk inşaat demirleriyle hayata tutundu
Bursa'nın dünyaca ünlü deveci armudunun hasadına başlandı
İstanbul'da akıl almaz kaza kamerada
130 bin işçi nefesini tuttu
Kırşehirli şehidin cenazesi Adli Tıp'ta
IŞİD militanları yayılmaya başladı
660 paket kaçak sigara ele geçirildi
Sağanak yağmur sele neden oldu
Potada GFK fırtınası esti 53-44
Göz-Göz'ün 5 maçlık serisi sona erdi
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Av. Aziz Canatar
 
Adli yıl açılışı (2)

   03 Eylül 2019
 

Anayasayı ve yargılamaya esas olan bütün yasaları en ideal hale getirmemiz yetmez. Yasalar hukuk nosyonu ve formasyonu olan, meslek bilgi ve ehliyeti yüksek olan hukukçuların uygulamalarıyla varlık kazanır. Eğer hakim, savcı ve avukat, hukuk nosyonu ve formasyonuna sahip değilse, meslek bilgisi ve ehliyeti yetersizse, bunlardan hukukçu olmayacağı gibi, hak, hukuk ve adalette beklenmemelidir.

 

Yargı bağımsız olduğunda, adil yargılama kurallarına uyularak soruşturma, kovuşturma ve yargılama yapıldığında herkes, usul ve esas yönünden doğru ve adil karar verileceğine inanır. Eğer yargı bağımsız değilse, yargıya inan ve güven kalmaz.Yargıya güvenin kalmadığı yerde kimse kendisini güvende hissetmez. Bir ülkede yargıya güven kalmadığı zaman, o ülkede demokrasi tartışılır hale gelmiştir. Demokrasi kurum ve kurallarıyla işlemediğinde ve yargıya güven azaldığında, o ülkenin bilim adamları yazarları çizerleri, fikir ve düşünce adamları, sanatçıları v.s yurt dışına giderler. Böylece  dışarıya beyin göçü gerçekleşir. Beyin göçü gerçekleştiğinde, bilimde, sanatta, teknolojide edebiyat yazarlarından, fikir ve düşünce adamlarından bilim ve teknolojiden yoksun hale gelen bir ülke geri kalmaya mahkum olur.

 

Ayrıca, demokrasi kurum ve kurallarıyla işlemediğinde ve yargıya güven azaldığında, gerek iç sermaye sahipleri ve gerek dış sermaye sahipleri ülkede kendilerini güvende bulmadıklarından risk almayıp yatırım yapmazlar. İç sermaye sahipleri ve dış sermaye sahipleri başka ülkelere yönelerek yatırım yaparlar. Bunun sonucu üretim olmaz, işsizlik artar, ülke ekonomisi küçülerek daralmaya başlar.

 

Ülkemizde, demokrasinin kurum ve kurallarıyla eksiksiz işlememesinden ve yargının bağımsız olmamasından dolayı, bir çok alanda sıkıntılar ve sorunlar yaşanmaktadır. Bunların başında ise basın ve ifade özgürlüğü gelmektedir. Bugün ülkemizde, birçok yazar ve gazetecinin, yazdıkları kitap ve yazdıkları yazılardan dolayı haklarında soruşturma ve kovuşturmaların yapıldığını ve tutuklandıklarını görmekteyiz. Bu tür uygulamalar daha ziyade geri kalmış ve demokrasinin kurum ve kurallarıyla işlemediği ülkelerde görülmektedir. Bu uygulamaların demokrasiyle örtüşmediği gibi ülkemize yakıştığını söylemek zordur. Bu konudaki yasal düzenlemeleri, Anayasamızın 26 ve. 28.maddeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesi ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 19. Maddesindeki anlayışa uygun hale getirmek lazımdır.

Bu itibarla, mevcut yasalarımızda yenileme  çalışması yapılarak, yasalarımızın evrensel hukuk kuralları ile örtüşür hale getirmek gerekir. Eğer düzenlemeleri çağdaş demokrasinin gerektirdiği yasal düzenlemeleri yapamazsak, ifade ve basın özgürlüğünden söz etmek mümkün değildir.

 

Basın ve ifade özgürlüğü, kişi yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Basın ve ifade özgürlüğüyle hakkına dayalı olarak kişi düşünür ve düşündüklerini ifade eder,yanlışları hataları yasa ve hukuka aykırı eylem ve işlemleri basın ve yazı yoluyla açıklar ve halka aydınlatır.Halk da tercihlerinin buna göre belirler.Bu hakkın kısıtlanması,özgürlüğün kısıtlanmasıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında ,basın ve ifade özgürlüğüne büyük bir önem vermektedir.Eğer,şahsa karşı büyük bir hakaret,yazının içeriğinde küfür ve iftira yoksa,yazılıları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmektedir.Ayrıca,yaptırım olarak hapis cezası yerine daha ziyade tazminatı önermektedir.Tazminat miktarının da zenginleşmeye yol açmayacak kadar  olması anlayışını benimsemiştir.

 

 Yeni adli yıl açılırken ve yargı reformunun gerçekleştirilmesi istenirken,

 Yargı Bağımsızlığının önündeki engeller bütünüyle kaldırılsın,

            Öncelikle, Hakim  Savcılar Kurulunun  üye seçimi, Anayasa Mahkemesinin Üye Seçiminde  siyasal tercihler değil objektif kriterler uygulansın ve özellikle Hakim ve Savcılar seçiminde  görev yapan mülakat kurulu kaldırılsın,

            Hukuk Fakültelerinde eğitim ve öğretim seviyesi arttırılsın, Öğrenci alımında düşük puanla öğrenci alınmasın,

            Hakim ve Savcı alımlarında  yaygın  kanaat  hatırlı birilerinin referansı olmadan hakim savcı olamazsın. Bu kanaat sona erdirilmeli ,meslek bilgi ehliyeti esas  alınarak hakim savcı alınmalıdır.! Açıkçası   adamı olan değil, bilgisi olan  hakim savcı  olsun.!.

 

 Ayrıca Yargının üç sac ayağından bir olan savunmanın temsilcisi avukatlık mesleği ile ilgili bir takım düzenlemeler yapılmalıdır.Hukuk Fakültesi mezunlarından hakimlik ve savcılık sınavını kazanamayan herkes avukat olmaktadır.Adeta avukat enflasyonu yaşanmakta ve meslek itibar kaybına uğramaktadır Bu durum önlenmeli ve itibar kaybının nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.Avukat olmak içinde belli kriterler tespit edilmeli ve bu kriterlere göre avukat olunmalıdır.. Barolar Birliği nezdinde bir staj  eğitim merkezi kurulmalı bu  merkezde belli bir eğitim  verildikten sonra  sınava tutulmalı ve sınavı kazananlar  avukat olmalıdır..Sınavı kazanamayanlar,şöyle ve böyle yasa değişikliğiyle avukat olmamalıdır.Ancak bu anlayışla avukatlık mesleği itibar kazanır ve saygın bir konuma gelir.

 

  Adaletle ilgili olarak güzel birkaç sözü buraya yazmak istiyorum.Bu sözler adaletin ne kadar önemli bir değer olduğunu belirtmektedir.

" BİR GÜNLÜK ADALET ALTMIŞ YILLIK İBADETTEN ÜSTÜNDÜR" HZ. MUHAMMED.

" ADALET KUTUP YILDIZI GİBİ YERİNDE DURUR VE GERİ KALAN HERŞEY ONUN ETRAFIDA DÖNER."KONFÜÇYUS.

"BIRAKIN ADALET YERİNİ BULSUN,İSTERSE KİYAMET KOPSUN".FREUD.

Bu sözleri düşünüp değerlendirdiğimizde hak hukuk, vicdan, doğruluk,  dürüstlük, demokrasi, inanç, erdemli olmak, insanı insan yapan bütün üstün nitelikleri bünyesinde taşıyan en yüce değerin adalet olduğu görülmektedir.

 

Son olarak şunu söylemek istiyorum.Hukuk Devleti,Hukukun üstünlüğünün yaşama geçirildiği,Yargının bütünüyle bağımsız olduğu,İnsan hak ve özgürlüklerinde üstün standardı yakalamış,herkesin kendini güvende hissettiği,içeride ve dışarıda güçlü ve itibarlı bir ülkem olsun dileği ile....

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Adli yıl açılışı (2)
 . Adli yıl açılışı
 . Adelet ve yargı (4)
 . Adelet ve yargı (3)
 . Adelet ve yargı (2)
 . Adelet ve yargı
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya