06 Aralık 2019, Cuma Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Soruyu soran kim?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
NATO
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ege’nin Şarap Yolu / Urla Bağ Yolu
Leyla Adın
Engel bedende değil
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Işık karanlıktan doğar
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi (4)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
NATO Zirvesi’nde Erdoğan ile Trump bir araya geldi
'Canilere ceza indirimi vicdanları yaralamaktadır'
Akademisyenler, lise öğrencileriyle buluştu
Dünyada her 45 kişiden biri insani yardıma muhtaç
Kırsalda 400 milyon lira yatırım yapılacak
Ayılar kış uykusuna yatmayı unuttu
Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütü çok önemli
Sabah saatlerinde, akşam karanlığıyla karşılaştılar
Hırsızlar suçüstü yakalandı
25 şüpheli gözaltına alındı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
  Veli Yalçın
 
“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)

   18 Haziran 2019
 

1962-2002 yıllarında 38 yıl bir fiil siyaset yaptığı yıllarda önce “Çoban Sülü” sonra “Baba”, 1968 öğrenci olayları için, “Yollar yürünmekle aşınmaz”, Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idamları için,  Bizden 3, onlardan 3", 1978 Maraş olayları için, “Bana sağcılar suç işliyor, cinayet işliyor dedirtemezsin”, 12 Eylül Askeri Darbesi’nden sonra taraftarlarının “Bir Bilen”i ve altı kez kalktığı başbakanlık koltuğuna yedi kez oturan, her sıkıştığı olay sonrası Dün dündür, bugün bugündür” diyen, siyasette bulunduğu döneminde ülkenin gündemini özetleyen ve bir dönem çok popüler olan  Süleyman hep başbakan hep / Başbakan hep Süleyman” usta sanatçı Fikret Kızılok’un şarkısının da  muhatabı  olan Süleyman Demirel’in memleketi, Isparta’yı bilmeyen yoktur.

Isparta, aynı zamanda ülkemizin gül ve gülyağı üretim merkezidir. Anadolu’ya güller, 19. yüzyılın sonlarına doğru Bulgaristan göçmenleri tarafından getirilmiştir. Ülkemizde gül ekimi, öncelikle Bursa’da, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılmışsa da başarılı olmamıştır. Daha sonra yapılan araştırmalarda Isparta ve Burdur bölgesinin toprak ve iklim koşullarının sahip olduğundan, gül ekimi Isparta yöresinde yapılmış ve yaygınlaşmıştır. Türkiye’de gül üretiminin  % 90’ı Isparta’da yapılmaktadır. Isparta’da ise ilk gül üretimi 1888’de ve gülyağı üretimi de 1892’de  “Müftüzade  (Gülcü) İsmail Efendi” tarafından gerçekleştirilmiştir.

1840’da Isparta’nın ilçesinde dünyaya gelen ve 1888’de Bulgaristan’ın Kızanlık şehrinde dış işleri görevlisi olarak bulunan Müftüzade İsmail Efendi, Gül Vadisi olarak bilinen şehrin, kendi memleketine benzerliği dikkatini çeker. Görevli bulunduğu süre içinde gül ve gülyağının üretimini öğrenir. Bulgaristan’ın koruma altında tuttuğu bölgede gül fidelerini bastonuna saklayarak memleketi, Isparta’ya getirir. Bugün Isparta’nın merkez meydanında gül bahçesi içinde heykeli bulunmaktadır.

İlde gül dikimi için en uygun zaman Kasım ve Aralık aylarıdır. Gül bahçeleri Temmuz ve Ağustos aylarında sulanır. Gül dikiminin ilk yılında ürün alınmaz.  Bir gül fidanı ortalama 5 yıl ürün verir. Gül hasadı mayıs ayı sonundan haziran ayı sonuna kadar yapılır. Gülyağı üretimi de gül çiçeğinin hasadı gibi yılda bir ay sürer. Bir dönümlük gül bahçesinden 1000 -1200 kadar gül fidanı bulunur. Gül hasadı sabah saat 05.00 - 10.00 arasında yapılır. Bununla ilgili çok bilinen hikayede bulunuyor. Gül hasadı yapılan zamanda doğan kız çocuklarına, “gül toplayan” anlamına gelen “Gülderen”, öğleden sonra gül serilmesi sırasında doğanlara “Gülseren”, akşam doğanlara da “Gülay” adı veriliyormuş. Hikaye bu!

Bir gül fidanın yıllık üretimi 500-600 gram’dır. 4 ton gülden 1 kg gülyağı elde edilmektedir. Bir kilogram gülyağının fiyatı 7.500 Euro’dur. Gülyağı genellikle parfüm sanayinde kullanır.

Türkçe Sözlük, gülü, “Gülgillerin örnek bitkisi (Rosa), Bu bitkinin katmerli, genellikle kokulu olan çiçeği” diye tanımlıyor.

Wikipedia’ya göre, gül, “Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad. Anavatanı Anadolu, İran ve Çin'dir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetlidir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi odaları, balkon ve terasları süsler. Birçok rengi vardır. Kesme çiçekçilikte çok talep edilen bir çiçektir.”

Gül deyince çocukluğum gelir aklıma. Doğduğum toprakları terk ettiğim yıla kadar, ilkokul 2.sınıfa kadar her günüm gül bahçesinin içinde geçti. Dedemin evinin bahçesinde, köyümüzün tek gül bahçesi bizimdi. Her sabah onun kokusuyla uyanırdım. Gül şurubu ve reçeli mutfağımızın vazgeçilmezlerindendi. Kerpiç evimizin damında kuruttuğumuz güllerin arasındaki anlarım çocukluğumun unutulmaz anılarıdır. Aradan yıllar geçti; dedem öldü, eve yerleşen amcalarım bütün gül bahçelerini söküp attılar, züccaciye dükkanına girmiş fil gibi. Ne zaman gül görsem aklımdan bunlar geçer. Aklımdan geçenleri de kimseler bilmez, ilk defa sözcüklere döküyorum.  

Eski Yunan filozofu Epictetus dediği gibi; “Bir insanın anavatanı çocukluğudur.” Gül bahçesi de benim anavatanımın parçalarından biridir. Ne zaman gül bahçesi görsem ya da lafını duysam içim sızlar. Kendimi anavatanından ayrı düşmüş mülteci gibi hissederim.

Isparta’nın gül ve gülyağlı üretim merkezi olan Gönen ilçesine bağlı Güneykent kasabasında gül müzesinin açılması yerinde oluyor. Güneykent ekmeğini gülden kazanıyor. Ekmeğini kazanırken doğan kız çocuklarına bile bununla ilgili isimler veriyor. Güze, Türkiye’nin ilk gül müzesi olmakla beraber, dünyanın da ilk gül müzesidir. Müze adını Isparta şivesindeki “Güzel” ve “Gül Müzesi” tabirlerinden alıyor.

“Güze, Türkiye’nin İlk Gül Müzesi”ni açılışından 1 yıl sonra ziyaret ediyorum. Müze kasabanın merkezinde, güzel bir bahçe içerisindeki binada yer alıyor.  Güze’de, gülün tarihsel gelişim süreci, serüveni, ekimi, hasadı, işlenmesi, kültürel, maddi ve manevi değerleri kasabaya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtılması amaç ediniyor. Aradan geçen zaman içerisinde müze kaderine terk edilmiş bir görünüm sergiliyor. Müzenin içinde bulunduğu bahçe oldukça pis durumda bulunuyor. Müzede herhangi bir görevli bulunmuyor. Müzenin kapısı her daim açık duruyor ve müze hakkında bilgi alabileceğiniz görevli ya da tanıtım broşürü bulunmuyor. Hepsinden de öte, yerli ve yabancı ziyaretçilere verilmesi düşünülen bilgiler, objeler ve malzemeler ortada bulunmuyor. Müze olarak kullanılan bina oldukça küçük bir yapıdır. Müze bu haliyle açılış amacına uygun hizmet vermesi mümkün görünmüyor.

Oysa Türkçe Sözlük, müzeyi, ”Sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapı” olarak tanımlıyor.

Gerek Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gerekse Güneykent Belediye internet sayfalarında gül müzesine ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca Güneykent Belediyesi iletişim adresine mesaj yazarak, gül müzesine ilişkin bilgi talebime yanıt bile verme nezaketi gösterilmiyor.

Sahi unutmadan söyleyeyim, Güneykent Belediyesi her yıl 8-9 Haziran tarihleri arasında Gül Festivali yapıyor. Bu tür festivallerde festivalin adına uygun güzellik yarışması, konser ve havai fişek gösterileri güzel (!) oluyor.

“Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” düşünce olarak çok güzel olsa bile uygulamasıyla kötü bir örnek olarak önümüzde duruyor.

Duyduk duymadık demeyin!

 
Yorumlar Sende yorum yaz
Köşe yazısına yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu köşe yazısı için eklenmiş yorum bulunamadı.

Diğer Yazıları Tüm Yazıları
 . Ege’nin Şarap Yolu / Urla Bağ Yolu
 . Cellatlar Mezarlığı
 . Tekirdağ
 . Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe
 . Antakya
 . 7 Güzel Adam Edebiyat Müzesi / Maraş
 . 23’5 Hrant Dink Hafıza Mekanı
 . Küçükköy / Ayvalık
 . Madam Despina
 . Kişinev
 . Ege’nin karizmatik oyunu: Zeybek
 . İNCİR ÇEKİRDEĞİNİ DOLDURAN HEYKELLER: KUŞADASI NECATİ KORKMAZ MİKRO MİNYATÜR MÜZESİ
 . Amsterdam’ın Gizemli Heykelleri
 . Türkiye’nin gül bahçesi: Isparta
 . “Güze: Türkiye'nin İlk Gül Müzesi” (!)
 . Manisa
 . Kemaliye Mani Yolu
 . Sayat Nova ve Gül Bayramı
 . Dünyadaki İlginç Mezarlıklardan Bir Demet
 . Gezginlerin yol üstünde tattığı değişik lezzetler
 . GENT
 . Amsterdam’ın Masalsı Kasabaları: Edam, Volendam ve Marken
 . Avrupa’nın Başkenti : Brüksel
 . Brugge
 . DAMLA SAKIZININ ANAVATANI: SAKIZ ADASI
 . Yahudilerin Yok Olan Tarihsel Mirası: Kortejo Evleri
 . Geçmişin Yok Olan Mirası : Kapı Tokmakları
 . İzmir’in Tarihi Semti: Basmane
 . Denizli
 . Gesi ve Tavlusun
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya