07 Aralık 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Soruyu soran kim?
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
NATO
Hikmet Aksoy
Basın dünyamızın büyük kaybı
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Ege’nin Şarap Yolu / Urla Bağ Yolu
Leyla Adın
Kadınlar
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Av. Aziz Canatar
Yeri doldurulamayacak nezaketli bir insandı
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Perde inerken (2)
Av Şafak Yılmaz
Işık karanlıktan doğar
Av. Mehmet Cihan Mercimek
Eczacı Bülent YILMAZ
Uzm. Diyetisyen Ufuk Ayşe KEPKEP
Sarımsak mucizesi (5)
Aykut Tuzcu
Erdoğan, ABD’ye gidecek mi?
ÇOK OKUNAN HABERLER
40 metre genişliğinde 6 şeritli bir yol
İnsansız kara aracı göreve hazır
Bizim en büyük gücümüz üretim şehri olmamızdır
‘Ruhsatsız silah’ operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı
Vatandaş gramla kestane alıyor
‘Kimsenin yapmadığı yeni tatları keşfetmek hoşuma gidiyor’
Erkekler, kasımda 21 kadın ve 5 çocuğu öldürdü
Steril etmeden temizleyebilir ama temizlemeden steril edemezsiniz
Bir kadına şiddet görüntüsü de Bursa'dan
Define arar gibi kayıp dağcıları dedektörle arıyorlar
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
Türkiye’de diyabetli hasta sayısı 6-7 milyon civarındaSANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde “Oftalmolojide Güncel Pratik Yaklaşımlar: Tanı ve Tedavide Ne Yapıyorum?” konulu bilimsel toplantı düzenlendi

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen toplantının açılışında bir konuşma yapan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “Bilginin paylaşımı için bugün bizlere birlikte olan değerli konuşmacılarımıza ve değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Üniversitelerin görevlerinden birinin öğrenci yetiştirmek olduğunu belirten Prof. Dr. Dağlı, SANKO Üniversitesi’nin lisans olduğu kadar yüksek lisans ve doktora programlarıyla da adından söz ettirdiğini söyledi.
Üniversitelerin ayrıca hizmet görevleri olduğunu anımsatan Prof. Dr. Dağlı, “SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi 1996 yılından bu yana bölge insanına sağlık hizmeti vermekte ve üniversitenin hizmet görevini başarıyla yerine getirmektedir” ifadelerin kullandı.
Üniversitenin görevlerinden bir diğerinin bilgiyi üretmek ve bilginin paylaşılmasını sağlamak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dağlı, “Bu tür bilimsel toplantılar büyük önem taşımakta. Bugün gerçekleşen toplantının ev sahibi olduğumuz için çok mutluyuz. 5 yıldır SANKONUK Programıyla da yurtdışından 20’ye yakın Türk bilim insanımızla bölgemiz akademisyenleri ve halkımızla bir araya getirerek, bilgi paylaşımı sağladık” diye konuştu.
Oturum Başkanlığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Necdet Bekir’in gerçekleştirdiği “Diyabetik Makula Ödemi” konulu ilk oturumda, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Erhan Özyol Diyabetik Makula Ödeminin Patofizyolojisi ve Kliniği konusunda bir sunum yaptı.
Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de diyabet hastalığının görülme sıklığının her geçen gün arttığına işaret eden Doç. Dr. Erhan Özyol, “Diyabet hastalığının gözde ortaya çıkma mekanizmaları ve gözdeki bulguları dikkat çekicidir” dedi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emin Özmert ise olgular üzerinden kendi klinik deneyimleri ve güncel pratik yaklaşımlarla ilgili paylaşımlarda bulundu.
Prof. Dr. Özmert, Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun toplumdaki yaşlılık oranının artmasına bağlı olarak günümüzde çok sık görüldüğüne dikkat çekti.
“Santral görüş dediğimiz merkezi görüşü bozarak çok ciddi sorun ve problemlere yol açan Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun kuru ve yaş olarak tipleri vardır. Yaş tipinin günümüzde tedavisi vardır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir” diyen Prof. Dr. Özmert, kuru tipiyle ilgili şu bilgileri paylaştı:“Kuru tipin şu anda bir tedavisi olmamakla birlikte ultraviyole ve ışıklardan korunmak yanında vitamin desteği almak önemli rol oynamaktadır. Konuyla ilgili yoğun bir şekilde kök hücre ve gen çalışmaları yapılmaktadır”
Sarı nokta hastalığının özellikle ailesinde bu hikâye olanlarda 45 – 50 yaşlarından sonra daha sık görüldüğüne vurgu yapan Prof. Dr. Özmert, “Hastalık, kırık, çatlak görme, baktığı yerde bulanık görme şeklinde kendisini belli eder, çok ciddi körlüklere yol açabilir. Bu nedenle de erken tanı konması ve uygun tedavi uygulanması çok önemlidir” uyarısını yaptı.
Prof. Dr. Özmert, Diabetes Mellitus yani şeker hastalığı ile ilgili olaraksa şunları kaydetti:“Diyabet hastalığının toplumda görülme sıklığı artmaktadır. Çok ciddi ekonomik problemlere ve sosyal kayıplara yol açmaktadır. Özellikle, diyabete bağlı görme noktasında şişme ve kanama meydana gelmektedir. İyi tedavi edilmezse çok ciddi körlüklere sebep olmaktadır. Bugün şeker hastalığına bağlı göz hastalıklarının tedavileri başarıyla yapılmaktadır. Erken tedaviye başlanması ciddi körlükleri azaltmaktadır.”
Oturum Başkanlığını İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın yaptığı “Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu” konusunun işlendiği toplantının ikinci oturumunda ise SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Pelin Özyol hastalığın patofizyolojisi ve kliniği konusunda paylaşımda bulundu.
“Halk arasında ‘Sarı Nokta Hastalığı’ olarak bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu 65 yaş üstü kişilerde önemli görme kaybı nedenlerindendir” diyen Doç. Dr. Pelin Özyol, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar. ‘Kuru tip’ formu belirgin görme kaybına neden olmazken ‘yaş tip’ formu ciddi görme kaybı yapabilmektedir. Bu nedenle görme kaybı olmadan ileri yaştaki hastaların göz doktorları tarafından düzenli olarak muayenelerinin yapılıp, yaş tipe dönüşüm için risk faktörlerinin belirlenmesi gerekir.”
Toplantının üçüncü ve son bölümünde Gaziantep Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kıvanç Güngör oturum başkanlığı yaptı.
Türkiye’de diyabetli hasta sayısının 6-7 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini vurgulayan ve bu hızıyla devam ederse, 20 yıl sonra bu sayının 2 katına çıkabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Güngör, şöyle devam etti:
“Diyabetli hastaların ve ailelerinin bu hastalığın tedavisini tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz şartlarında, kendi açılarından yönetmekteki güçlüklerini, sıkıntılarını biliyoruz. Bu hastaların bir şekilde dörtte birinden fazlasının gözlerinde diyabetik retinopati görülüyor. Maalesef diyabetin gözde, özellikle retinada oluşturduğu hasarların önemli bir kısmı, önlem alınmazsa ve uygun şekilde tedavi edilemezse geri dönemiyor.
Hastaların ve ailelerin azımsanmayacak kısmının, bizim istediğimiz düzeyde hastalığın göze olan etkilerini bilmediği düşüncesini taşıyorum. Hastalarımızın tedaviye uyumlarında henüz arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamasak da özellikle meslektaşlarımızın elindeki tedavi imkanlarının artması, bunların optimalize olması ve halkı bilgilendirme projelerinin de giderek daha hedef odaklı hale gelmesiyle her geçen gün daha da artmaktadır.
Bu hastalığın komplikasyonlarının ne anlama geldiğini yaşayanlar yani hasta, hasta yakınları, hekimler ve ilgili sağlık personeli bilir. 1-2 metre mesafeden dahi beni seçemeyen, sesime doğru hareket edebilen, yanındakilerin yardımıyla hastaneye güçlükle gelebilen insanların, tedavi ile birlikte hastaneye kendiliğinden gelebilmesi, yürüyebilmesi, yolda karşıdan karşıya geçebilmesi, hatta araba kullanabilmesinin benim için neler ifade ettiğini size nasıl aktarabilirim bilemiyorum. Ama beni en çok etkileyenin hastanın yüzünde ve gözünde gördüğüm gerçek ışığın benimkiyle birleştiğinde oluşan armoninin anlatılmaz mutluluğu olduğunu bilmenizi isterim.”
Toplantıya SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Metin Bayram, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Bayram ile Gaziantep ve çevre illerde görev yapan çok sayıda göz hastalıkları uzmanı katıldı.

05 Mart 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Sağlık Haberleri

Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi hizmete girdi
Gaziantep’in ilk Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi, SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde hizmet vermeye başladı.
 
KOAH oluşumunda en önemli risk faktörü sigara
Özel MMT Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlker Özsaraç, Dünya KOAH Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,
 
Gaziantep, diyabetin en sık görüldüğü şehirler arasında
"14 Kasım Dünya Diyabet Günü" eğitim semineri düzenlendi
 
Diyabet, sağlık sorunuyla beraber büyük ekonomik yükler de getiriyor
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baştemir, dünya

Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşıyor
Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, iş yoğunluğu, idare ve sendika baskısı, hasta ve yakınlarının şiddet, tac
 
Menopoz, yaşlanma olarak algılanmamalı
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Esra Özkaplan, menopozun ya
 
Çocuklarda sık ishal nedeni: Rotavirüs
Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Hüner, çocuk ve bebeklerde ishal ve aşırı
 
Meme kanserinde, erken tanı, büyük önem taşıyor
“Meme Kanseri Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar” konusu anlatılacak

Erken farkındalık, tedavideki başarının en önemli kriteridir
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göktürk Maralcan, meme kanserini erken fa
 
Diyaliz sertifikası almış tabip dışı tüm Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının hakları korundu
Diyaliz sertifikası olan hemşirelerin mağduriyetlerinin giderilmesi üzerine bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel
 
Doğru beslenme, derslerdeki verimliliği artırır
Okul dönemindeki çocukların yeterli beslenmesi çok önemli
 
Büyüme hızının düşük olması altta yatan bir hastalığı gösterebilir
Çocuğunuzun okul kıyafeti bedeni önceki yıl ile aynı ise dikkat!

Sağlıklı beslenme için üç ana öğünde düzenli yemek lazım
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Funda Esin Fakılı, büyüme v
 
Kalp rahatsızlığı yaşayan çift için umut oldu
SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kalp rahatsızlığı yaşayan çift için umut oldu.
 
Sıcak hava, kalp krizi riskini artırıyor
Özel Anka Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Onur Erdoğmuş, aşırı sıcak ve nemli havaların özellikle kalp damar, hipertans
 
Kurban bayramında eti pişirme yöntemleri önemli
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Görevlisi Meryem Özdemir Petek, Kurban B
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya