24 Ağustos 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Yaşamadıktan sonra
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Maarif
Hikmet Aksoy
Demokrasi yarışı ve ülke gerçekleri...
Celal Deniz
Irkçılığın tedavisi var mıdır?
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Doğadaki çevrimlerden en önemlisi: Su çevrimi
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Çevresel mahpusluk
Veli Yalçın
Ege’nin karizmatik oyunu: Zeybek
Leyla Adın
Gaziantep’te kiralar çok yüksek
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Karşıyı nasıl değiştirebilirim?
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
İnsanların ayçiçeğinden öğrenecekleri var!
ÇOK OKUNAN HABERLER
Gaziantep’te ciddi bir arsa spekülasyonu var
Ramallah'da el yapımı bomba patladı: 1 ölü, 2 yaralı
Beyoğlu'nda çatı yangını paniğe neden oldu
Sokak ortasında silahlı saldırı güvenlik kamerasında
Rusya'da şehre inen ayılar ortalığı birbirine kattı
İzmir'de 500 hektar değil, 5 bin hektar yandı
Okullar 9 Eylül'de açılacak
Antep fıstığı cep yakıyor
Millet Bahçesi’ne scooterli güvenlik görevlileri yerleştirildi
Kadına yönelik şiddet yine hortladı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
"Halıda dışa bağımlılığı azaltmak için çalışıyoruz"GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan:
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, Birliğin bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Birlik olarak, temel hedeflerinin halı sektörünü Gaziantep'te kalıcı hale getirmek olduğunu belirten Başkan Kaplan, sektörün rekabet gücünü artıracak projelere ağırlık verdiklerini söyledi.
Sektördeki dışa bağımlılığı azaltmak için yapılan çalışmaları anlatan GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, "Sektörümüzün en önemli girdileri olan makine, sarf malzemesi, yazılım ve hammadde gibi ithalata bağlı ürünlerin bir kısmının üniversite-sanayi işbirliği ile üretilmesini amaçlıyoruz. Bu konuda Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği halinde Bakanlıklar, TÜBİTAK ve ilgili akademik kuruluşlar ile gerekli yazışmalar, görüşmeler, toplantılar yapılacaktır. Yedek parça üreten şirketlerimizin ürünlerin test, analiz ve belgelendirme işlemleri için gerekli çalışmalar yürütülecektir. Aynı şekilde hammadde temininde toplu pazarlık gücümüzü kullanarak, ortak satın alma operasyonlarının gerçekleştirilmesi düşünülmektedir" dedi.
Makine halısında en büyük üretim merkezi olan Gaziantep'te sektörün ihtiyacını karşılayacak bir laboratuvarın olmadığını belirten Başkan Kaplan, sorunun çözümü için TSE, OSB, üniversite ve Bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.
Gaziantep'e bir halı merkezi kazandırmak istediklerini belirten Kaplan, bu konudaki çalışmaları anlatarak, "Fuar katılımları için firmalarımızın her yıl ciddi maliyetlere katlandığı dikkate alınarak, sabit ve yılın geneli için kullanıma açık, ortak kullanım ve sergileme alanlarına sahip, firmaların showroom olarak bireysel mekanlara sahip olabileceği, iç piyasa ve ihracat için farklı zamanlarda fuarların düzenlenebileceği, alım heyetlerinin getirilebileceği, bayi toplantılarının yapılabileceği bir halı merkezi kurulması için istişarelerimiz sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.
GAHİB olarak yurt dışındaki sorunlu alacaklar için de harekete geçtiklerini kaydeden Kaplan, "Yurt dışı sorunlu alacaklarla ilgili bir komisyon kurduk. Bu kapsamda öncelikle sorunlu alacak durumuna gelmiş konularda, borçlu firma ile irtibat kurulacak ve borcunu ödemesi veya geçerli bir açıklama yapılması konusunda resmi yazı ile uyarılacaktır. Eğer sorun iki firma arasında çözülemez ve devam ederse Alacak Komisyonu olayı inceleyecek ve Arabulucu olmaya çalışacaktır. Eğer sorunun yabancı firmadan kaynaklandığı anlaşılır ve sorun çözülemez ise o ülkedeki Büyükelçilik, Konsolosluk, Ticaret Müşavirliği gibi dış temsilciliklerimiz ve o ülkedeki ilgili Bakanlık, Ticaret ve Sanayi Odaları gibi kurum ve kuruluşlara konuya dair bilgi yazıları gönderilmektedir" ifadelerini kullandı.
GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Birliğin bir yıllık faaliyetleri ile ilgili açıklamasında,"Sektörün ihtiyaç duyduğu personelleri yetiştirmek, sektörde kalifiye personel açığını kapatmak, Üniversite-Sanayi iş birliğini güçlendirmek, meslek liseleri ve üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması, var olan bölümlerin donanım yazılım ve müfredat olarak sektöre cevap verebilecek şekilde güncelleştirilmesi konularında çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ilgili Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine ve işitme engelli öğrencilere 9 ay sürecek bir desinatörlük kursu verilmeye başlanmıştır. İlk mezunlarımızı Haziran ayında vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Müfredatların güncellenmesi gerektiğini belirten Kaplan, “Firmalarımızla ve İK müdürleri ile yapılan anket sonucunda ihtiyaç duyulduğu görülen 'Telci' kursu GSO Meslek Edindirme Merkezi işbirliği ile düzenlenmiştir. Üniversitemizde Güzel Sanatlar Fakültesinde Makine Halıcılığı Tasarım Bölümü açılması ve müfredat düzenlemesi için Rektörlük ile toplantılar yapılmaktadır. Meslek liselerinin halı sektörü ile ilişkili bölümlerinin sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi ve müfredatın güncellenmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü ile toplantılar yapılmaktadır. Meslek liseleri ile desen kurslarına devam edeceğiz. Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarına yönelik nitelikli bir tasarım kursu yanı sıra üniversite mezunu ve yabancı dil bilgisine sahip kişilere Uygulamalı Dış Ticaret ve Pazarlama Eğitimi verilecektir. Firmalarımızın çoğu aile şirketidir. Bu nedenle gelecekte firmalarımızı yönetecek olan çocuklarımız için uzun süreli yönetici geliştirme programları düzenleyeceğiz” sözcüklerine yer verdi.
Tasarım günleri düzenleneceğinin altını çizen Kaplan, “Sektörümüzün tasarımcı ihtiyacının giderilmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO ve Birliğimiz işbirliğinde düzenlenen tasarım yarışmalarına devam edilmektedir. Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz yarışmanın final törenini de kapsayacak şekilde Eylül ayında 'Tasarım Günleri ve Halı Tasarım Yarışması Ödül Töreni' düzenlenecektir. Bu etkinlik kapsamında; sektörün dinamikleri, trendleri, hedef ülkelerdeki renkler, tasarımlar, dizaynlar gibi konularda alanında uzman konuşmacılar ve ünlü kişilerin söyleşilerinden ve çeşitli etkinliklerden oluşacak 3 günlük bir organizasyon düzenlenecektir” sözcüklerini kullandı.
Makine halısı strateji raporu hazırlandığını ifade eden Kaplan, “Bir danışmanlık firması ile birlikte Makine Halısı Strateji Raporu hazırlamaktayız. Bu kapsamda sektörün mevcut durumu, rakip ülkeler ve hedef ülkeler analiz edilmektedir. Sektör temsilcileri ile yapılacak yüz yüze görüşmeler, telefon mülakatları ve sektörel çalıştaylar ışığında, alınacak yeni yatırım kararlarına ve 2023 sektörel ihracat hedeflerine yönelik detaylı bir eylem planı hazırlığı yapılacaktır. Sektörümüzdeki yoğun ve yıkıcı rekabeti azaltmak için uzman bir danışman ile uzun süreli bir anlaşma sağlanmış olup öncelikle pazar dinamikleri, trendler, tüketim potansiyelleri hakkında bilgiler edinmek ve ilgili kurum/kuruluşlarla görüşmek üzere yerinde inceleme ziyaretleri yapılmakta ve ihtiyaç duyulan araştırma raporları satın alınmaktadır. Devamında hazırlanan detaylı ülke analizi ve sektör geneli ile paylaşılacaktır. Ülke sunumlarının ardından talepte bulunan firma temsilcilerimiz eşliğinde o ülkeye sektörel ziyaretler, fuar katılımları, ikili iş görüşmeleri, pazar araştırması seyahatleri gerçekleştirilecektir. Bu amaçla belirlenen Hedef Ülkelere yoğun bir faaliyetler bütünü organize edilecek ve Turquality Destekleri, Türkiye Tanıtım Grubu Destekleri, Fuar Destekleri, Pazar Araştırması Destekleri, Sektörel Heyet Destekleri, Ur-Ge Projeleri koordineli şekilde aktif olarak kullanılacaktır. Birlik yönetimi olarak mevcut kaynakları sektörümüz adına en faydalı ve en verimli bir şekilde kullanmak için hassasiyetle, sorumluluk bilinci ile ve yoğun bir tempoda çalışmaktayız" diye konuştu. Haber Merkezi

25 Nisan 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

"Burs ve kredilere de yüzde 20 zam yapılsın"
Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurtlarına yapılan yüzde 20 zamma üniversite öğrencileri tepki gösterdi: 
 
Kırsal bölgelere 22 milyon Euro’luk destek verilecek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Leader programı ile 2023 yılına kadar yerel eylem gruplarına yaklaşık 22
 
Memur ve emeklinin kaderi hakem kurulunun elinde
Toplu Sözleşme görüşmelerinin uzlaşmayla sonuçlanmaması üzerine bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Neci
 
Göç dalgası sınır dışında tutulacak
Bir milyon kişi Esad’ın bombalarından kaçtı. Sınıra yüzbinlerce kişi yığıldı. Bu sefer Suriyeliler sınır dışında t

En fazla halı ihraç edildi
Gaziantep Sanayi Odası, “Ekovizyon 2019” Ocak-Temmuz 2019 tarihleri arasında en fazla ihraç edilen 10 ürünü
 
KOBİ’ler için Gümrük Birliği zamanı!
Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Türkiye ve AB KOBİ’leri için yeni fırsatlar yaratacak
 
AB, rüzgar enerjisi sayesinde 819 milyon ton CO²'den kurtuldu
Dünya, yaşanan iklim değişiklikleri nedeni ile ekonomiyi ve doğayı kurtaracak çözüm yolları arıyor.
 
Yabancılara 4 bin 192 konut satışı gerçekleşti
Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 oranında azalarak 102 bin 23

Bin 252 adet 2 artı 1 daire sahipleri belirlendi
Büyükşehir, 8 bin 500 dönüme 250 bin nüfusun yaşayacağı yeni bir yaşam merkezi kuracak
 
Trafik kazalarında son on yılda 52 bin 95 kişi yaşamını yitirdi
Türkiye’de 2009-2018 yılları arasında, 12 milyon 236 bin 912 trafik kazası meydana geldi. Yaşanan kazalarda 52 bin
 
Memur zamlarında anlaşma sağlanamadı
Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın 2020-2021 memur ve memur emeklisi zam görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığını açıkladı. Memu
 
Suudi kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek
Suudi Arabistan'da 2 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamede, kadınlara, baba, eş, erkek kardeş ve hatta oğull

'Belediyeler yapay zeka ile ekonomiye yılda 25 milyar lira katkı sunabilir'
Türkiye’de belediyelerin hayata geçireceği yapay zeka temelli akıllı sehir teknolojileri sayesinde gayri safi yurt
 
Trafik Sigortası, Tarife Uygulama Esasları Eylül ayından itibaren değişiyor
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları Eylül ayınd
 
Merkezi yönetim brüt borç stoku 1 trilyon 215,8 milyar lira
Merkezi yönetim brüt borç stoku 31 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla 1 trilyon 215,8 milyar TL olarak gerçekleşti.
 
Benzin ve motorine zam geldi
Bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına 6 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 17 kuruş zam yapıldı.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya