25 Mayıs 2019, Cumartesi Favorilere ekleAçılış sayfası yapKünyeİletişim
 
Anasayfa Güncel Siyaset Ekonomi Spor Sağlık Kültür-Sanat Yaşam Teknoloji Video Haber English Dünyadan
ÜYE ALANI
Üye Ol     Parola Hatırlat
 
O bir dev !   Dubaili hackerlarla işbirliği yapan dolandırıcılara suçüstü
 
Elektronik atıklar ağaca dönüştürülüyor   Gaziantep Tanitim Filmi
KÖŞE YAZILARI
Uzm.Psikolog Hayrettin Şahin
Mutluluk Anı
Nurgün Balcıoğlu
Mösyücüğüm, güle güle…
Ülkü Tamer
Ayfer Tuzcu Ünsal
KADINLAR VE İNEKLER
Metin Atamer
Sahtekârlık
Hikmet Aksoy
Oy dingala dingala...
Celal Deniz
AKP KÜRTLERİN TEPKİSİNİ ÖLÇÜYOR
Sümeyra Yapıcı
NEDEN HAYIR DİYEMEYİZ?
İlter Serim
Taşımacılık (Transportasyon) Ulaşım – Ulaştırma
Özer Karınca
Herkes kendi adaletini sağlarsa
Halit Ziya Biçer
Şikayetname
Prof.Dr.Can Akkoç
Gaziantep *olayı* (1973-84) (15)
Veli Yalçın
Sayat Nova ve Gül Bayramı
Leyla Adın
Çöp meselemiz bitmiyor
Yaşar Özen
GAZETECİLİK
Doç. Dr. A. Sera Özbaşar
Öz lider
Av. Aziz Canatar
Adelet ve yargı (4)
Aykut Tuzcu
Ah Fatmacık Ah!
ÇOK OKUNAN HABERLER
Yoksul aile çocuklarının hayatına camdan duvar örüldü
Kriz devam ederse dükkanına kilit vuran esnaf sayısı artacak
Bir evin önünde uyuşturucu pazarlığı yaparken yakalandılar
Psikolojik sorunlu evlat annesini doğradı
Üzeri kirli diye minibüste koltuğa oturtulmayan çocuk konuştu
İlk eserlerini lösemili çocuklara armağan ettiler
Sözleşmeli istihdam kaldırılmalı tek istihdam şekli kadrolu olmalı
Hüseyin Göçek düdük çalacak
Karı-koca aynı kazada yaşamını yitirdi
Gaziantep'te organize suç örgütüne operasyon: 16 gözaltı
E-GAZETE
      
RÖPORTAJ

Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Gaziantep Üniversitesi gerek hizmet olarak gerekse bölgeye hitap etmesi açısından Türkiye’nin sayılı üniversitelerden bir tanesidir
ANKET
Teröre destek verenler için idam cezası getirilmeli mi?
     
Önemli Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu
Önemli Telefonlar Vefat Edenler
Döviz Kurları & Altın
 
"Halıda dışa bağımlılığı azaltmak için çalışıyoruz"GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan:
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, Birliğin bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Birlik olarak, temel hedeflerinin halı sektörünü Gaziantep'te kalıcı hale getirmek olduğunu belirten Başkan Kaplan, sektörün rekabet gücünü artıracak projelere ağırlık verdiklerini söyledi.
Sektördeki dışa bağımlılığı azaltmak için yapılan çalışmaları anlatan GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, "Sektörümüzün en önemli girdileri olan makine, sarf malzemesi, yazılım ve hammadde gibi ithalata bağlı ürünlerin bir kısmının üniversite-sanayi işbirliği ile üretilmesini amaçlıyoruz. Bu konuda Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği halinde Bakanlıklar, TÜBİTAK ve ilgili akademik kuruluşlar ile gerekli yazışmalar, görüşmeler, toplantılar yapılacaktır. Yedek parça üreten şirketlerimizin ürünlerin test, analiz ve belgelendirme işlemleri için gerekli çalışmalar yürütülecektir. Aynı şekilde hammadde temininde toplu pazarlık gücümüzü kullanarak, ortak satın alma operasyonlarının gerçekleştirilmesi düşünülmektedir" dedi.
Makine halısında en büyük üretim merkezi olan Gaziantep'te sektörün ihtiyacını karşılayacak bir laboratuvarın olmadığını belirten Başkan Kaplan, sorunun çözümü için TSE, OSB, üniversite ve Bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.
Gaziantep'e bir halı merkezi kazandırmak istediklerini belirten Kaplan, bu konudaki çalışmaları anlatarak, "Fuar katılımları için firmalarımızın her yıl ciddi maliyetlere katlandığı dikkate alınarak, sabit ve yılın geneli için kullanıma açık, ortak kullanım ve sergileme alanlarına sahip, firmaların showroom olarak bireysel mekanlara sahip olabileceği, iç piyasa ve ihracat için farklı zamanlarda fuarların düzenlenebileceği, alım heyetlerinin getirilebileceği, bayi toplantılarının yapılabileceği bir halı merkezi kurulması için istişarelerimiz sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.
GAHİB olarak yurt dışındaki sorunlu alacaklar için de harekete geçtiklerini kaydeden Kaplan, "Yurt dışı sorunlu alacaklarla ilgili bir komisyon kurduk. Bu kapsamda öncelikle sorunlu alacak durumuna gelmiş konularda, borçlu firma ile irtibat kurulacak ve borcunu ödemesi veya geçerli bir açıklama yapılması konusunda resmi yazı ile uyarılacaktır. Eğer sorun iki firma arasında çözülemez ve devam ederse Alacak Komisyonu olayı inceleyecek ve Arabulucu olmaya çalışacaktır. Eğer sorunun yabancı firmadan kaynaklandığı anlaşılır ve sorun çözülemez ise o ülkedeki Büyükelçilik, Konsolosluk, Ticaret Müşavirliği gibi dış temsilciliklerimiz ve o ülkedeki ilgili Bakanlık, Ticaret ve Sanayi Odaları gibi kurum ve kuruluşlara konuya dair bilgi yazıları gönderilmektedir" ifadelerini kullandı.
GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Birliğin bir yıllık faaliyetleri ile ilgili açıklamasında,"Sektörün ihtiyaç duyduğu personelleri yetiştirmek, sektörde kalifiye personel açığını kapatmak, Üniversite-Sanayi iş birliğini güçlendirmek, meslek liseleri ve üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması, var olan bölümlerin donanım yazılım ve müfredat olarak sektöre cevap verebilecek şekilde güncelleştirilmesi konularında çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ilgili Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine ve işitme engelli öğrencilere 9 ay sürecek bir desinatörlük kursu verilmeye başlanmıştır. İlk mezunlarımızı Haziran ayında vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Müfredatların güncellenmesi gerektiğini belirten Kaplan, “Firmalarımızla ve İK müdürleri ile yapılan anket sonucunda ihtiyaç duyulduğu görülen 'Telci' kursu GSO Meslek Edindirme Merkezi işbirliği ile düzenlenmiştir. Üniversitemizde Güzel Sanatlar Fakültesinde Makine Halıcılığı Tasarım Bölümü açılması ve müfredat düzenlemesi için Rektörlük ile toplantılar yapılmaktadır. Meslek liselerinin halı sektörü ile ilişkili bölümlerinin sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi ve müfredatın güncellenmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü ile toplantılar yapılmaktadır. Meslek liseleri ile desen kurslarına devam edeceğiz. Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarına yönelik nitelikli bir tasarım kursu yanı sıra üniversite mezunu ve yabancı dil bilgisine sahip kişilere Uygulamalı Dış Ticaret ve Pazarlama Eğitimi verilecektir. Firmalarımızın çoğu aile şirketidir. Bu nedenle gelecekte firmalarımızı yönetecek olan çocuklarımız için uzun süreli yönetici geliştirme programları düzenleyeceğiz” sözcüklerine yer verdi.
Tasarım günleri düzenleneceğinin altını çizen Kaplan, “Sektörümüzün tasarımcı ihtiyacının giderilmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO ve Birliğimiz işbirliğinde düzenlenen tasarım yarışmalarına devam edilmektedir. Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz yarışmanın final törenini de kapsayacak şekilde Eylül ayında 'Tasarım Günleri ve Halı Tasarım Yarışması Ödül Töreni' düzenlenecektir. Bu etkinlik kapsamında; sektörün dinamikleri, trendleri, hedef ülkelerdeki renkler, tasarımlar, dizaynlar gibi konularda alanında uzman konuşmacılar ve ünlü kişilerin söyleşilerinden ve çeşitli etkinliklerden oluşacak 3 günlük bir organizasyon düzenlenecektir” sözcüklerini kullandı.
Makine halısı strateji raporu hazırlandığını ifade eden Kaplan, “Bir danışmanlık firması ile birlikte Makine Halısı Strateji Raporu hazırlamaktayız. Bu kapsamda sektörün mevcut durumu, rakip ülkeler ve hedef ülkeler analiz edilmektedir. Sektör temsilcileri ile yapılacak yüz yüze görüşmeler, telefon mülakatları ve sektörel çalıştaylar ışığında, alınacak yeni yatırım kararlarına ve 2023 sektörel ihracat hedeflerine yönelik detaylı bir eylem planı hazırlığı yapılacaktır. Sektörümüzdeki yoğun ve yıkıcı rekabeti azaltmak için uzman bir danışman ile uzun süreli bir anlaşma sağlanmış olup öncelikle pazar dinamikleri, trendler, tüketim potansiyelleri hakkında bilgiler edinmek ve ilgili kurum/kuruluşlarla görüşmek üzere yerinde inceleme ziyaretleri yapılmakta ve ihtiyaç duyulan araştırma raporları satın alınmaktadır. Devamında hazırlanan detaylı ülke analizi ve sektör geneli ile paylaşılacaktır. Ülke sunumlarının ardından talepte bulunan firma temsilcilerimiz eşliğinde o ülkeye sektörel ziyaretler, fuar katılımları, ikili iş görüşmeleri, pazar araştırması seyahatleri gerçekleştirilecektir. Bu amaçla belirlenen Hedef Ülkelere yoğun bir faaliyetler bütünü organize edilecek ve Turquality Destekleri, Türkiye Tanıtım Grubu Destekleri, Fuar Destekleri, Pazar Araştırması Destekleri, Sektörel Heyet Destekleri, Ur-Ge Projeleri koordineli şekilde aktif olarak kullanılacaktır. Birlik yönetimi olarak mevcut kaynakları sektörümüz adına en faydalı ve en verimli bir şekilde kullanmak için hassasiyetle, sorumluluk bilinci ile ve yoğun bir tempoda çalışmaktayız" diye konuştu. Haber Merkezi

25 Nisan 2019 Sabah
Yorumlar Sende yorum yaz
Habere yorum eklemek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye ol       |       Üye Girişi

Bu haber için eklenmiş yorum bulunamadı.
Diğer Ekonomi Haberleri

Irak’a 88 milyar dolarlık yatırım
Irak’ta yürütülen başlıca altyapı yatırımları; su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hast
 
İhracatçılar çam balını dünyaya tanıtıyor
Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha faz
 
Ticari gerginlikler, küresel ekonomiyi olumsuz etkiler
Birleşmiş Milletler'in (BM) yayımladığı ekonomik görünüm raporunda, ticari gerginliklerin küresel ekonominin büyümesini
 
Türkiye'de, öğrenci başına düşen aylık burs miktarı 418 TL
E-Bursum'un sivil toplumda burs veren kurumlar bazında hazırladığı Türkiye Burs Analizi Raporu'nun sonuçları açıklandı.

Son 4 yılda 4 bin 85 ayakkabıcı esnafı kepenk kapattı
Günlük ayakkabı üretimi 80-100 binden 15-20 bine düştü
 
1 milyon 248 bin 847 bebek doğdu
2018 yılında canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 248 bin 847 olurken, bu rakamın 2017 yılına oranla azalış gösterdiği sapt
 
37 üründen 19’unda fiyat artışı oldu
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan öncesine göre markette 37 üründen 3’ü
 
İnşaat malzemeleri ihracatı 1 milyar 927 milyon dolara ulaştı
Türkiye’den Irak’a yapılan inşaat malzemeleri ihracatı son 5 yıl verilerine göre yılda ortalama 1 milyar 927

Son iki çeyrekte sanayi ürünleri ihracatı ithalatının üzerinde gerçekleşiyor
TSF (Türkiye SeramikFederasyonu) tarafından hazırlanan ve Türkiye’de sanayi sektörlerinin ihracatakatkısını ölçen
 
Hazır giyim ihracatçıları İsveç yolcusu
Ege Bölgesi’nden yapılan hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatını arttırmak için en büyük ihraç pazarı Avrupa’da
 
“İşlediğiniz her bir ilmeğin karşılığında ülkeye döviz giriyor”
SANKO Holding şirketlerinden Sanko Havlu çalışanları, aileleriyle birlikte iftarda buluştu.
 
200 bin liraya kadar hibe vereceklerini bildirdi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattığ

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 16,68'e yükseldi
Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,23 iken, bu anket döneminde yüzde 16,68 oldu.
 
THY hisseleri için AL önerisi
Ziraat Yatırım, THY için 20,45 TL hedef fiyat ile 'AL' tavsiyesini korudu. Ziraat Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda ş
 
İmar Barışı’ndan 19 milyar geldi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar Barı
 
Moody's'den İstanbul seçimi ve not artışı açıklaması
Moody's Türkiye ekonomisinin görece güçlü yanlarının siyasi belirsizlik ve dış kırılganlıklarla dengelendiğini açıkladı.
© 2011 Gaziantep Sabah Gazetesi AnasayfaİletişimKünye

vemedya